تلاش وزیر دفاع آمریکا برای تماس با رهبران نظامی چین 'بی پاسخ مانده است'

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا

منبع تصویر، EPA

مقام‌های آمریکایی می‌گویند لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به رغم چندین بار تلاش تا کنون موفق نشده با مقام‌های بلندپایه نظامی چین صحبت کند.

روابط چین و آمریکا از چندی پیش به شدت با تنش همراه شده و دو اقتصاد بزرگ دنیا بر سر مسایل مختلفی مانند تایوان، هنگ‌کنگ، و دریای جنوبی چین اختلاف نظرهای جدی دارند.

روزنامه فایننشال تایمز چاپ لندن می‌گوید لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، سه بار خواهان صحبت با ژنرال شو کیلیانگ، نایب رئیس کمیسیون مرکزی نظامی و یکی از اعضای دفتر سیاسی که بالاترین مقام نظامی چین است شده اما تا کنون چین از چنین کاری امتناع کرده است.

این روزنامه می‌گوید ژنرال مارک میلى، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هم از آغاز به کار جو بایدن با همتای چینی خود صحبت نکرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، اخیرا روابط ایالات متحده و چین را "به طور فزاینده خصمانه" توصیف کرد.

به رغم تنش‌های موجود بین دو کشور، مقام‌های نظامی آمریکا می‌گویند همواره تلاش کرده‌اند برای کاستن از تنش‌ها یا پرهیز از حادثه احتمالی با همتایان چینی خود ارتباط داشته باشند.

یک مقام دفاعی آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است "روابط نظامی دو طرف، تیره است، در این باره تردیدی نیست."

این مقام که نامش اعلام نشده به رویترز گفته است ایالات متحده خواهان گفت‌و‌گو با چین است.

یک مقام دیگر آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است که در دولت جو بایدن بحث بر سر این است که آبا آستین لوید باید با ژنرال شو تماس بگیرد یا با وزیر دفاع چین.

گفته می‌شود ژنرال شو قدرت و نفوذ بیشتری در ساختار سیاسی نظامی چین دارد و به شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین نزدیک است.

چین پس از روی کار آمدن آقای بایدن، خواستار بهبود روابط بین دو کشور پس از تنش‌های دیپلماتیک در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ شد.

از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ماه ژانویه امسال دیپلمات های ارشد چین و آمریکا در ماه مارس در آلاسکا دیدار کردند اما هیچ تماس نظامی سطح بالایی بین دو کشور برقرار نشده است.

در دیدار دیپلمات‌ها، طرفین انتقادهای تند و تیزی از یکدیگر کردند.