مدیرکل سابق بی‌بی‌سی با رسوایی مصاحبه دایانا از ریاست نگارخانه ملی لندن استعفا کرد

تونی هال

لرد تونی هال، مدیرکل سابق بی‌بی‌سی، به دنبال رسوایی تخلف و لاپوشانی در مصاحبه با دایانا، همسر سابق ولیعهد بریتانیا، از مقام کنونی خود به عنوان رئیس نگارخانه ملی لندن استعفا کرده است.

مارتین بشیر، خبرنگاری که این مصاحبه بی‌سابقه را گرفت برای قانع کردن پرنسس دایانا به مصاحبه از اسناد جعلی استفاده کرده بود.

به تازگی نتایج یک تحقیق مستقل درباره برخورد بی‌بی‌سی با این مساله منتشر شده که می‌گوید مدیران ارشد بی‌بی‌سی در "رعایت معیارهای امانتداری و شفافیت" عملکرد مناسبی نداشتند و تخلف خبرنگار خود را لاپوشانی کردند.

تونی هال در زمانی که مصاحبه جنجالی دایانا پخش شد رئیس بخش خبر بی‌بی‌سی بود.

بعدتر در سال ۲۰۱۶ که مارتین بشیر پس از مدتی کار در رسانه‌های دیگر به بی‌بی‌سی بازگشت، آقای هال مدیرکل بی‌بی‌سی بود.

او گفته ادامه کارش در نگارخانه ملی لندن مانع از تمرکز این نهاد فرهنگی بر کارهای خود خواهد بود.

آقای هال با انتشار بیانیه‌ای در توضیح استعفای خود گفته: "من برای وقایع ۲۵ سال پیش بسیار متاسفم. باور دارم که رهبری به معنی پذیرفتن مسئولیت است."

او یکی از اعضای هیات امنای نگارخانه ملی لندن بود و پس از رفتنش از بی‌بی‌سی به ریاست آن رسید.

مصاحبه مورد بحث در سال ۱۹۹۵ یک موفقیت رسانه‌ای بزرگ بود، چرا که تا آن زمان هیچ یک از اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا با چنان صراحتی درباره زندگی خود و روابط خانوادگی‌شان صحبت نکرده بودند.

دایانا در آن مصاحبه از روابط خارج از ازدواج خود و همسرش چارلز پرده برداشت و گفت ممکن است چارلز نتواند خود را با زندگی جدید در مقام شاه تطبیق دهد.

منبع تصویر، BBC/Reuters

توضیح تصویر،

مارتین بشیر با توسل به سندی جعلی توانست از پرنسس دایانا مصاحبه بگیرد

پرنسس دایانا شخصیت محبوبی بود و رسانه‌ها علاقه زیادی به پوشش اخبار مربوط به او و از جمله زندگی شخصی‌اش داشتند.

مطابق تحقیق مستقل درباره مصاحبه بی‌بی‌سی با دایانا، مارتین بشیر اسنادی جعلی را به ارل اسپنسر، برادر دایانا نشان داده بود تا این طور جلوه دهد که افرادی از طرف دربار بریتانیا دایانا را تعقیب می‌کنند و به این ترتیب مارتین بشیر می‌خواست اعتماد آنها را جلب و دایانا را به مصاحبه قانع کند.

دو سال بعد از آن مصاحبه، دایانا در یک تصادف رانندگی درگذشت. تصادف در حالی رخ داد که راننده می‌خواست از دست عکاسانی که در تعقیبشان بودند فرار کند.