بلینکین: نشانه‌ای از گام برداشتن ایران در جهت رفع تحریم‌ها وجود ندارد

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن هنوز نشانه‌ای از اقداماتی که ایران نیاز است برای رفع تحریم‌ها و پایبندی به تعهدات هسته‌ای انجام دهد، مشاهده نکرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هفته گذشته گفته بود که آمریکا آماده است تا تحریم های تجاری را لغو کند. اگرچه بعدتر یک مقام ارشد ایرانی با او مخالفت کرد و دیپلمات‌های اروپایی گفتند هنوز موضوعات دشوار بسیاری باقی مانده است.

در هفته‌های گذشته ایران و آمریکا در وین مذاکرات غیرمستقیمی را پیش برده‌اند. این مذاکرات با هدف احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و با میانجی‌گری طرف‌های اروپایی برجام و حضور نمایندگان چین و روسیه برگزار می‌شود.

وزیر خارجه آمریکا امروز در مصاحبه‌ای با شبکه ای بی سی نیوز گفت: "من فکر می کنم ایران از آنچه برای بازگشت به تعهدات برجام نیاز است، آگاهی دارد، اما آنچه ما هنوز مشاهده نکردیم این ست که آیا ایران آماده است یا قصد دارد تا تصمیم بگیرد که آنچه را که باید انجام شود، انجام دهد یا نه. آزمون این است و ما هنوز پاسخی نداریم".

این اظهارات در حالی منتشر می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، قرار بود امروز در نشستی با خبرنگاران درباره آخرین وضعیت نظارت و رابطه آژانس با برنامه هسته‌ای ایران توضیح دهد.

سه ماه پیش دولت ایران به دنبال تصویب طرحی در مجلس این کشور که به قانون تبدیل شد، از توقف پروتکل الحاقی خبر داد. اجرای این پروتکل بخش مهمی از برجام به شمار می‌رفت.

اما سه ماه پیش (اوایل اسفند سال ۱۳۹۹)، یعنی بلافاصله پس از توقف اجرای پروتکل الحاقی، ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در یک تفاهم موقت توافق کردند، دوربین‌های آژانس به مدت سه ماه در تاسیسات هسته ای ایران فعالیت کند اما دسترسی به ذخایر آن تنها در صورتی ممکن شود که تحریم های آمریکا علیه ایران رفع شده باشد. ایران تهدید کرده بود در صورتی که آمریکا تحریم‌های یکجانبه خود را لغو نکند، پس از این تاریخ اطلاعات دوربین‌ها را پاک خواهد کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

گمان می‌رفت مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست خبری امروز خود از تمدید این ضرب‌الاجل خبر دهد اما این نشست تا کنون به تعویق افتاده است.

این در حالی است که صبح امروز محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس ایران اعلام کرد آژانس بین‌المللی حق دسترسی به اطلاعات مراکز هسته‌ای را ندارد.

آقای قالیباف با اشاره به پایان یافتن "مهلت سه ماهه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای دسترسی به اطلاعات مراکز هسته‌ای ایران" گفت از روز گذشته (اول خرداد)آژانس حق دسترسی به تصاویر مراکز هسته‌ای ایران ندارد.

عدم تمدید تفاهم سه ماهه ایران و آژانس می‌تواند بر وضعیت مذاکرات هسته‌ای وین تاثیر بگذارد.

چهار روز پیش (۲۹ اردیبهشت/۱۹ مه) عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد اتمی ایران گفت که در مذاکرات غیرمستقیم کشورش با آمریکا در وین برای احیای توافق هسته ای برجام "پیشرفت‌هایی خوبی" انجام شده است اما "چند موضوع کلیدی وجود دارد که باید حل شود". گزارش‌ شده بود که نمایندگان حاضر در مذاکرت وین برای مشورت به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند.