بلاروس مسیر پرواز هواپیمای حامل خبرنگار مخالف را 'برای دستگیری او منحرف کرد'

رایان ایر

منبع تصویر، Reuters

پرواز شرکت هواپیمایی رایان‌ایر که از یونان به لیتوانی در پرواز بود، به سمت شهر مینسک، پایتخت بلاروس منحرف شده است؛ مخالفان دولت بلاروس می‌گویند این اقدام برای دستگیری خبرنگاری که منتقد دولت بوده و مسافر این هواپیما بوده انجام شده است.

کانال تلگرامی "نکستا" که اخبار مرتبط با مخالفان دولت بلاروس را منتشر می‌کند گفته که رومن پروتاسویچ، سردبیر سابق این کانال دستگیر شده است.

خبرگزاری دولتی "بلتا" در بلاروس گفته الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور به هواپیمای حامل این خبرنگار فرمان فرود در فرودگاه بلاروس را داده و همچنین جنگنده‌های میگ-۲۹ برای همراهی هواپیمای مسافربری اعزام شده بودند.

رسانه‌های روسی به نقل از بخش رسانه‌ای فرودگاه مینسک گزارش کرده‌اند که این هواپیما پس از نگرانی درباره وجود بمب در این پرواز اقدام به فرود اضطراری کرده است.

نکستا، کانال تلگرامی مخالفان دولت بلاروس اما می‌گوید هیچ بمبی در این هواپیما یافت نشد.

مقام‌های بلاروس هنوز در این باره اظهار نظر نکرده‌اند. اسوتلانا تیخانوفسکایا، نامزد سابق ریاست جمهوری که در انتخابات جنجال برانگیر سال پیش بلاروس شکست خورد و هم اکنون در تبعید است، خواستار آزادی این خبرنگار شده است.

خانم تیخانوفسکایا مدعی "تقلب" در این انتخابات است.

در پی اتفاق امروز، رئیس جمهوری لیتوانی با انتشار پیامی در توییتر دولت بلاروس را عامل این "اقدام نفرت‌انگیز" دانسته است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان در بلاروس بعد از انتخابات جنجالی پارسال بلاروس را ترک کرد و به لیتوانی رفت

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

انحراف پرواز آتن-ویلنیوس امروز یکشنبه (۲ خرداد/ ۲۳ مه) در سایت ردیابی پروازها ثبت شد که نشان می‌داد این هواپیما درست قبل از رسیدن به مرز لیتوانی مسیر خود را به سمت شرق و به سوی شهر مینسک بلاروس تغییر داده است.

شرکت هواپیمایی رایان ایر هنوز به درخواست بی‌بی‌سی برای ارائه توضیح پاسخ نداده است.

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس که از سال ۱۹۹۴ سکان رهبری کشورش را بر عهده داشته از زمان برگزاری انتخابات در اوت سال پیش (۲۰۲۰) حلقه فشار را بر مخالفانش تنگ‌تر کرده و سرکوب مخالفان را تشدید کرد؛ با این اقدامات بسیاری از منتقدان در این کشور دستگیر یا مجبور به ترک بلاروس شده‌اند.

در انتخابات پارسال کشورهای غربی از خانم تیخانوفسکایا که مدعی پیروزی شده بود، حمایت کردند؛ پیش از آنکه او مجبور به ترک کشورش شود و به لیتوانی برود.

رهبر مخالفان در بلاروس گفته بود برای "حفظ جان فرزندانش" در تصمیمی سخت بلاروس را ترک کرده است.

اعتراض به نتیجه انتخابات برای چند ماه در بلاروس ادامه داشت و پلیس و نیروهای امنیتی با معترضان درگیر شده بودند؛ حدود ۲۷۰۰ نفر فقط امسال مورد تعقیب قضایی قرار گرفتند.

آقای لوکاشنکو حدود ۲۶ سال است رئیس‌جمهور بلاروس باقی مانده است.