خبرنگار مصاحبه‌کننده با دایانا: هرگز نمی‌خواستم به او آسیبی برسانم

  • دولسی لی
  • بی‌‌بی‌سی
bashir

منبع تصویر، Getty Images

مارتین بشیر خبرنگاری که با دایانا، همسر سابق ولیعهد بریتانیا مصاحبه کرد می‌گوید "هرگز نخواسته است با مصاحبه سال ۱۹۹۵ خود با او، آسیبی به شاهزاده دایانا برساند."

او به روزنامه ساندی تایمز گفته است "من بر این باور نیستم که چنین کاری کرده باشیم."

یک تحقیق مستقل درباره این مصاحبه جنجالی‌ خاطرنشان ساخت مارتین بشیر، خبرنگار سابق بی‌بی‌سی برای گرفتن مصاحبه از دایانا با استفاده از اسناد جعلی، فریبکاری کرده است.

بشیر در گفتگو با ساندی تایمز گفت که به خاطر پسران دایانا، ویلیام و هری بسیار متاسف است.

اما او ادعای شاهزاده ویلیام مبنی بر اینکه او به پارانویای دایانا دامن زده بود، را رد کرد و گفت آنها به هم نزدیک بودند و او "دایانا را بسیار دوست داشت."

آقای بشیر به ساندی تایمز گفت حتی در اوایل دهه ۱۹۹۰ ماجراهایی وجود داشت و تماسهای تلفنی مخفیانه ضبط می‌شد که او "منبع هیچ یک از آنها نبود".

بشیر گفت پرنسس دایانا هرگز از محتوای مصاحبه ناراضی نبوده و گفت که آنها پس از پخش برنامه دوست هم باقی ماندند.

او گفت حتی در روزی که صاحب سومین فرزندش شد پرنسس دایانا، همسرش را در بیمارستانی در جنوب لندن ملاقات کرد.

مارتین بشیر به ساندی تایمز گفت: "همه شرایط مصاحبه از جمله زمان پخش آن و محتوای آن طبق نظر دایانا انجام شد."

او در مورد نشان دادن اسناد جعلی بانکی به ارل اسپنسر برادر دایانا گفت: "بدیهی است که از این کار پشیمان شدم، این اشتباه بود. اما هیچ تأثیری در هیچ کاری نداشت. هیچ تأثیری بر [دایانا] نداشت و هیچ تأثیری در مصاحبه نداشت."

روزاموند اروین، روزنامه نگار ساندی تایمز که این مصاحبه حضوری را با بشیر انجام داد، گفت که او به نظر یک مرد در هم شکسته می‌آمد اما افزود که احساس می‌کند بشیر "بازیگر خوبی" است.

خانم اروین به بی‌بی‌سی گفت: "من احساس کردم او به اندازه کسی که باید در چنین شرایطی متاسف باشد، نبود، اگر کسی همیشه به دنبال بهانه باشد نه عذرخواهی به نظر من مشکل آفرین است."

منبع تصویر، PA Media

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

لرد دایسون، قاضی بازنشسته روز پنجشنبه، در گزارشی گفت بشیر غیرقابل اعتماد و بی صداقت رفتار کرده است، و بی بی سی هنگام پاسخ به سوالات در مورد مصاحبه مطابق استانداردهای خود عمل نکرده است.

لرد دایسون همچنین در گزارشش نتیجه گیری کرد که بشیر با ارائه اسناد جعلی، به ارل اسپنسر، برادر پرنسس دایانا به منظور ترتیب دادن مصاحبه با او، قوانین بی بی سی را به طور جدی نقض کرده بود.

بر این مبنا مارتین بشیر صورتحساب‌هایی دستکاری‌شده را به ارل اسپنسر، برادر دایانا نشان داد که به غلط این طور جلوه می‌دادند که افرادی برای تعقیب پرنسس دایانا استخدام شده‌اند.

لرد دایسون همچنین از تحقیقات داخلی بی بی سی در سال ۱۹۹۶ که بشیر و بی بی سی نیوز را از انجام عمل اشتباه در جریان مصاحبه با دایانا مبرا کرده بود، به شدت انتقاد کرد و این تحقیقات را "بسیار ناکارآمد" توصیف کرد.

در پی انتشار گزارش لرد دایسون، تونی هال، مدیرکل سابق بی‌بی‌سی، از مقام کنونی خود به عنوان رئیس نگارخانه ملی لندن استعفا کرد.

او در زمان تحقیقات داخلی بی بی سی در این زمینه، رئیس بخش خبر بی‌بی‌سی بود.

در زمان مدیر کلی لرد هال در بی بی سی در سال ۲۰۱۶ بشیر دوباره به عنوان خبرنگار امور مذهبی بی بی سی استخدام شد و بعداً به سردبیری این بخش ارتقا یافت.

بشیر در اوایل این ماه با استناد به مشکلات مربوط به سلامتش بی بی سی را ترک کرد.

جولیان نایت، نماینده پارلمان بریتانیا و رئیس کمیته مشترک دیجیتال، فرهنگ رسانه و ورزش این مجلس، از تیم دیوی، مدیرکل فعلی بی بی سی خواسته است که درباره نحوه استخدام مجدد بشیر در سال ۲۰۱۶ توضیح دهد.

آقای نایت به بی بی سی گفت این سازمان نیاز به اصلاحات بیشتر و تقویت سیاستهای تحریریه خود دارد.

بی بی سی از استخدام مجدد بشیر دفاع کرده و گفته است این پست پس از یک رقابت شدید بر سر آن، به او داده شد.

منبع تصویر، BBC/ REUTERS

مصاحبه مورد بحث در سال ۱۹۹۵ یک موفقیت رسانه‌ای بزرگ برای بی بی سی بود، چرا که تا آن زمان هیچ یک از اعضای خاندان سلطنتی بریتانیا با چنان صراحتی درباره زندگی خود و روابط خانوادگی‌شان صحبت نکرده بودند.

دایانا در آن مصاحبه از روابط خارج از ازدواج خود و همسرش چارلز پرده برداشت .

در اوایل این هفته، ارل اسپنسر به بی بی سی گفت پیامدهای تصمیم دایانا برای مصاحبه با مارتین بشیر به مرگ او در سال ۱۹۷۷ کمک کرد.

دایانا در سال ۱۹۹۷ در یک تصادف رانندگی در راه پاریس جانش را از دست داد.

تصادف در حالی رخ داد که راننده سعی می‌کرد با سرعت از دید عکاسانی که در تعقیبشان بودند خارج شود و در این حین مهار خودرو را از دست داد و به یک ستون بتونی کوبید.

مارتین بشیر به ساندی تایمز گفت: "من می‌توانم انگیزه او را درک کنم اما منتقل کردن بار این فاجعه غم‌انگیز و رابطه دشوار خانواده سلطنتی و رسانه‌ها بر دوش من کمی غیر منطقی است و این که اشاره شود که من مسوول این تراژدی هستم غیر منطقی و بی انصافی است. "

از بشیر پرسیده شده که او قادر است خودش را ببخشد و او در پاسخ گفته "این سوال واقعاً دشواری است زیرا یک خطای جدی رخ داده. امیدوارم مردم به من این فرصت را بدهند تا نشان دهم که واقعا از آنچه اتفاق افتاده پشیمانم."

برادر دایانا از پلیس خواسته است تا در باره بی بی سی تحقیق کند.

در اوایل این هفته پلیس بریتانیا گفت "برای اطمینان از عدم وجود هیچ مدرک جدید قابل توجه" گزارش دایسون را ارزیابی می کند.

پلیس قبلا گفته بود که نیازی به تحقیقات جنایی در این مورد وجود ندارد.