پگاسوس؛ تلفن‌های دختر و یکی از همسران سابق حاکم دوبی در میان شماره‌های هک شده

شیخه لطیفه، دختر حاکم دوبی در سال ۲۰۱۸ پیش از اقدامش برای فرار از دوبی
توضیح تصویر،

شیخه لطیفه، دختر حاکم دوبی در سال ۲۰۱۸ پیش از اقدامش برای فرار از دوبی

در میان پنجاه هزار شماره تلفن که گزارش شده توسط یک بدافزار ساخت شرکت اسرائیلی هک و کنترل می‌شده، شماره تلفن های شیخه لطیفه، دختر حاکم دوبی و شیخه هیا بنت حسین، همسر سابق شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی هم بوده

لطیفه یکی از ۲۵ فرزند شیخ محمد بن راشد آل المکتومف حاکم دوبی است و در سال ۲۰۱۸ میلادی سعی کرده بود از دوبی بگریزد. او در ویدئویی که پیش از ترک دوبی ضبط کرد گفته بود زندگی‌اش بسیار محدود شده است.

حدود ۵ ماه پیش، برنامه پانوراما بی‌بی‌سی ویدئویی که لطیفه ضبط کرده بود را منتشر کرد که در آن می‌گفت "در ویلایی محبوس و نگران جانش است."

هیا، شاهدخت اردنی که همسر سابق شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی است در سال ۲۰۱۹ از دوبی خارج شد. او می‌گوید که از بیم جانش گریخته است.

امارات متحده عربی ادعاهای این دو زن را رد کرده است.

شرکت اسرائیلی، ان اس او، تولیدکننده نرم‌افزار متهم شده که بدافزاری به نام پگاسوس را در اختیار پلیس و دستگاه اطلاعاتی شماری از کشورهای جهان قرار داده تا به تلفن‌های همراه روزنامه‌نگاران و کنشگران سیاسی و مدنی و افراد سرشناس نفوذ کنند.

چهار روز پیش، روزنامه‌های واشنگتن پست، گاردین، لوموند و چهارده رسانه دیگر گزارش مربوط به پگاسوس را منتشر کردند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

کشف شماره تلفن‌های این دو شخصیت اماراتی و تعدادی از نزدیکان آنها در لیست تلفن‌هایی که با پگاسوس هک شده است این پرسش را مطرح کرده که آنها احتمالا از سوی حکومت‌های مشتری شرکت ان اس او هدف هک قرار گرفته باشند.

دو هفته پیش شرکت «ان‌اس‌او» بیانیه‌ای در ۳۲ صفحه منتشر کرد که در آن از قواعد و پایبندی‌های حقوق‌بشری این شرکت صحبت شده بود. اما عفو بین‌الملل این بیانیه را بی‌معنی خواند و گفت که بیشتر شبیه یک «بروشور تبلیغاتی» است.

عفو بین‌الملل در بیانیه خود ادعا کرده که شرکت ان‌اس‌او از طریق نقض فاحش حقوق بشر به این دو زن صدمه زده است و خواهان تنظیم مقرراتی برای کنترل این "صنعت نظارت امنیتی غیرقابل کنترل" شد.

شرکت اسرائیلی «ان‌اس‌او» هرگونه عمل خطا در این زمینه را تکذیب کرده است. این شرکت در امور نظارت امنیتی فعال است.

این شرکت می‌گوید که هدف از تهیه این بدافزار مبارزه با مجرم‌ها و تروریست‌هاست و فقط به نهادهای امنیتی، پلیس و ارتش‌های کشورهایی فروخته شده که سابقه خوبی در رعایت حقوق بشر دارند.

گزارش مربوط به این شرکت و مشتری‌هایش را یک سازمان غیر دولتی مستقر در پاریس به نام "فوربیدن استوریز" و "عفو بین‌الملل" نوشته‌اند.

یک مقام رسمی اسرائیلی به بی‌بی‌سی گفت که دولت اسرائیلی یک گروه را برای بررسی ادعا علیه نرم افزار پگاسوس تعیین کرده است.

در ماه فوریه گذشته، در ویدیویی که به دست برنامه پانورامای بی‌بی‌سی رسیده شاهزاده لطیفه بنت محمد آل مکتوم گفته بود که زمانی که قصد داشت فرار کند، کماندوها او را با دارو بیهوش کردند و به محل نگهداری اجباری‌اش در دوبی برگرداند.

لطیفه پدر خود را متهم کرده که بعد از فرار ناموفق از دوبی در سال ۲۰۱۸ میلادی، او را گروگان گرفته است.

مقام‌های دوبی و امارات پیشتر گفته بودند که او تحت مراقبت خانواده و در امنیت است.

یک ماه پیش، در اینستاگرام عکس تازه‌ای از لطیفه، دختر حاکم دوبی، منتشر شد که همراه دوستش در فرودگاه مادرید هستند.

سازمان ملل خواستار شواهد محکم درباره زنده بودن او شود. کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در عین حال خواستار آزادی "فوری" او شده بودند.

هیا، که دختر ملک حسین پادشاه سابق اردن بود، تابستان سال گذشته از بیم جانش از دوبی فرار کرد و به لندن آمد.

او همسر سابقش را به آدم ربایی،‌ بازگرداندن اجباری، شکنجه و راه انداختن کارزاری برای ترساندن او متهم کرد. دادگاهی در لندن اعلام کرد که این ادعاها ثابت شده است.

او که ششمین همسر حاکم دوبی است، زمانی که نگران سرنوشت لطیفه و شمسه ، دو دختر همسر سابقش شد، تصمیم به ترک شیخ محمد و فرار از دوبی را گرفت.

در سال ۲۰۲۰، دادگاه لندن بعد از بررسی اتهامات، مجموعه‌ای از یافته‌های خود را منتشر کرد که از جمله می‌گفت شیخ محمد بین سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۸ دستور بازگرداندن اجباری لطیفه را صادر و سازماندهی کرده و در سال ۲۰۰۰ هم به صورت غیرقانونی، شمسه، خواهر بزرگتر لطیفه را که قصد فرار داشته، از لندن ربوده است.