آمریکا مقام‌های کوبایی را در پی سرکوب اعتراضات این کشور تحریم کرد

اعتراضات سوم ژوییه در کوبا بزرگترین اعتراضات ضد دولتی این کشور در چند دهه گذشته است. در این اعترضات صدها نفر دستگیر شدند و دست کم یک نفر کشته شده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

اعتراضات سوم ژوییه در کوبا بزرگترین اعتراضات ضد دولتی این کشور در چند دهه گذشته است. در این اعترضات صدها نفر دستگیر شدند و دست کم یک نفر کشته شده است.

دولت آمریکا می‌گوید چند مقام کوبایی را به دلیل نقض حقوق بشر در جریان سرکوب اعتراضات کوبا تحریم کرده است.

این اقدام دولت آمریکا درپی اعمال فشار از سوی برخی سیاستمداران و شهروندان کوبایی تبار آمریکا انجام شده که خواستار واکنش دولت جو بایدن بودند.

آمریکا در عین حال به دنبال راهی است تا دسترسی به اینترنت را در این کشور آزاد نگه‌دارد.

اعتراضات یازدهم و دوازدهم ژوییه در کوبا بزرگترین اعتراضات ضد دولتی این کشور در چند دهه گذشته است. در این اعترضات صدها نفر دستگیر شدند و دست کم یک نفر کشته شده است.

دولت کوبا آمریکا و تحریم‌های اقتصادی از سوی این کشور را عامل اصلی اعتراضات و مشکلات این کشور خوانده است.

آمریکا می‌گوید حامی مردم کوبا و بهره‌مندی آنها از حقوقشان است.

معترضان می‌گویند از مدیریت اقتصاد کشور، کمبود غذا و دارو و نحوه واکنش دولت به همه‌گیری کرونا خشمگینند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

تحریم‌های روز پنجشنبه وزیر دفاع و یگان ویژه وزارت کشور کوبا را هدف گرفته و مبادله مالی با آنها را ممنوع می‌کند و دارایی‌های احتمالی آنها را در خاک آمریکا توقیف خواهد کرد.

حو بایدن در بیانیه‌ای گفته است: " این تازه اول راه است. آمریکا به تحریم کسانی که مسئول سرکوب مردم کوبا هستند ادامه می‌دهد."

جو بایدن در طول مبارزات انتخاباتی خود گفته بود محدودیت‌های اقتصادی و مسافرتی به کوبا را که توسط دونالد ترامپ وضع شده بود لغو خواهد کرد.

باراک اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۵ رابطه دیپلماتیک با کوبا را از سر گرفت.

مقام‌های کاخ سفید می‌گویند آقای بایدن ممکن است در حمایت از مردم کوبا تعداد دیپلمات‌های این کشور را در سفارت آمریکا در هاوانا افزایش دهد.

اوایل این هفته کاخ سفید گروهی را تشکیل داد تا راه‌های ارسال پول به کوبا از سوی بستگان کوبایی- آمریکایی‌شان بررسی کند بدون اینکه مجبور به تعامل با بانک‌های دولتی کوبا شوند.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه گفت رسیدگی به مشکلات کوبا از اولویت‌های آقای بایدن است.

درهفته‌های گذشته کوبایی‌های آمریکایی تبار، به ویژه آنها که در فلوریدا در سال ۲۰۲۰ به دونالد ترامپ رای داده‌اند، از انفعال دولت بایدن در قبال اعتراضات در کوبا انتقاد شدید کرده‌اند.