مراسم افتتاحیه رسمی المپیک توکیو در استادیومی خالی از تماشاگر آغاز شد

المپیک توکیو

منبع تصویر، Reuters

افتتاحیه رسمی المپیک در توکیو و در استادیومی کاملا خالی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا آغاز شده است.

کمتر از هزار تماشاگر مجاز به شرکت در این مراسم شده و امپراتور ناروهیتو بازی‌ها را به طور رسمی افتتاح می‌کند.

برگزار کنندگان امیدوارند که شروع این بازی‌ها انتقادات از برگزاری بازی‌ها را در شرایط فعلی کاهش دهد.

المپیک توکیو، از پردردسرترین المپیک‌ها در تاریخ این بازی‌ها خوانده شده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

هانیه رستمیان از تیم تیراندازی و صمد نیکخواه بهرامی، کاپیتان تیم ملی بسکتبال

بازی‌های المپیک توکیو و مراسم گشایش آن که تحت تاثیر همه‌گیری کووید۱۹ قرار گرفته، متفاوت از هر دوره المپیکی برگزار شده است.

شیوع گسترده کرونا، برگزاری این بازی‌ها را یک سال به تاخیر انداخت، اما به هر حال امسال به رغم صداهای مخالف برای تعویق مجدد، این بازی‌ها تحت تدابیری ویژه که سلامت و ایمنی وزرشکاران، مقامات و برگزار کنندگان را به خطر نیندازد، سرانجام برگزار می‌شود.

قرار است بیش از ۱۱۳۰۰ ورزشکار از ۲۰۷ کشور طی دو هفته آینده برای دستیابی به مدال که مدت زیادی برای آن تلاش کرده‌اند، با هم رقابت کنند.

زمانی که بازی‌ها در مارس ۲۰۲۰ به تعویق افتاد، برگزار کنندگان گفتند که "شعله‌های المپیک می‌تواند به چراغ انتهای تونل تبدیل شود." در حالی که همه‌گیری کووید هنوز در سراسر جهان بیداد می‌کند، عبور از آن تونل استعاره‌ای هنوز ادامه دارد، اما مراسم افتتاحیه امروز چشم‌اندازی از آن نور را ارائه می‌دهد.

منبع تصویر، Reuters

توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک گفته: "فکر می‌کنم زمان ورود به ورزشگاه، لحظه شادی و آرامش باشد. لحظه‌ای شاد به ویژه برای ورزشکاران برای این که می‌دانم چقدر آن‌ها برای این لحظه انتظار کشیده‌اند. آن‌ها در نهایت توانستند آن جا باشند. آن‌ها می‌توانند از این لحظه که تحت شرایطی ویژه ایجاد شده، لذت ببرند."

منبع تصویر، Reuters

یک المپیک در یک بیماری همه گیر

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ماسک، قرنطینه، آزمایش بزاق. اینها همه در المپیکی وجود دارد که مثل هیچ المپیک دیگری نیست.

با توجه به وضعیت اضطراری توکیو در طول المپیک به دلیل افزایش شمار مبتلایان، تعداد زیادی از مردم ژاپن از برگزاری این بازی‌ها انتقاد کرده و بسیاری از آن‌ها خواستار لغو و یا تعویق مجدد برگزاری آن شده‌اند.

اما ایمنی برای برگزارکنندگان از اهمیت بالایی برخوردار است و اقدامات احتیاطی بسیار زیادی به مورد اجرا گذاشته شده است از جمله برگزاری بازی‌ها پشت درهای بسته و بدون حضور تماشاچی. نه تماشاگران ژاپنی و نه تماشاگران سایر کشورها اجازه ورود به سالن‌های ورزشی را ندارند.

برای ورزشکاران شرکت کننده هم محدودیت‌های شدیدی وجود دارد. همه آن‌ها به جز هنگام غذا خوردن، آشامیدن، تمرین کردن، مسابقه و خواب باید ماسک داشته باشند. تعامل فیزیکی با دیگران را باید به حداقل برسانند و هر روز هم تست کووید بدهند.

اما متاسفانه این ویروس قبل از شروع رسمی بازی‌ها روی شماری از ورزشکاران تاثیر گذاشته است.

امروز(جمعه ۲۳ ژوئیه/ اول مرداد)، ۱۹ مورد جدید ابتلا به کووید گزارش شد که در مجموع موارد مربوط به پرسنل بازی ها به ۱۰۶ مورد رسیده است. ۱۱ مورد مثبت هم در میان ورزشکاران شرکت کننده ثبت شده است.

تست کرونای شش ورزشکار بریتانیایی پس از تماس با فردی در پرواز مثبت شده و مجبور شدند که در اتاق هایشان قرنطینه شوند.

کوکو گوف، تنیسور آمریکایی، تست کرونایش قبل از رسیدن به توکیو مثبت و مجبور به کناره گیری از بازی‌ها شد. دن ایوانز و یوهانا کنتا هم از تیم بریتانیا و امبر هیل، تیرانداز شماره یک جهان هم به دلیل مثبت شدن تست کرونا از شرکت در بازی‌ها کناره گیری کردند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

شماری از مردم ژاپن به دلیل افزایش شمار مبتلایان به کووید مخالف برگزاری المپیک هستند

ویژگی‌های این دوره المپیک

رکورد ۳۳۹ مدال در ۳۳ رشته ورزشی در این دوره وجود دارد. همچنین در این دوره از المپیک ۵ رشته جدید ورزشی هم اضافه شده است.

حدود ۴۸.۸ درصد از ورزشکاران شرکت کننده در این دوره از بازی‌های المپیک زن هستند که رقمی بی سابقه است.

در این دوره از المپیک همچنین تلاش شده که پایداری محیط زیست مورد توجه قرار گیرد. مدال‌های این دوره از موبایل‌های بازیافتی ساخته شده است.

مشعل المپیک هم از زباله‌های آلومینیوم خانه‌های موقتی ساخته شده. این خانه‌ها پس از زلزله بزرگ در سال ۲۰۱۱ در ژاپن ساخته شده بود.

تنها هشت مکان برگزاری مسابقه از پایه ساخته شد و بخش عمده‌ای از انرژی المپیک توکیو از منابع انرژی تجدیدپذیر تامین شده است.

در مجموع این بازی‌ها ۱۱.۵ میلیارد پوند هزینه داشته که ۲۲ درصد آن به دلیل تاخیر یک ساله در برگزاری آن بوده است.