'فاصله بیشتر بین دو دوز واکسن فایزر باعث افزایش میزان آنتی بادی می‌شود '

فایزر

منبع تصویر، Getty Images

محققان بریتانیایی دریافته‌اند فاصله بیشتر بین دوزهای اول و دوم واکسن فایزر-بایونتک، باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن آنتی بادی‌های بیشتری برای مقابله با کووید تولید کند.

به گفته کارشناسان این یافته‌ها موید تصمیم بریتانیا در مورد افزایش فواصل بین دو دوز واکسن فایزر در مقایسه با توصیه اولیه سه هفته‌ای است.

بنظر می رسد که فاصله هشت هفته‌ای بین دو دوز برای مقابله با سویه دلتا مناسب باشد.

بریتانیا ابتدا در اواخر سال گذشته میلادی فاصله دو دوز واکسن فایزر را از سه هفته توصیه شده به ۱۲ هفته افزایش داد.

اما این بررسی جدید که بر روی واکنش‌های شماری از کارکنان بخش بهداشتی بریتانیا انجام شده، نتیجه گرفته که فاصله بین دوزها می‌تواند انعطاف پذیرباشد و به نظر می‌رسد که فاصله زمانی هشت هفته‌ای موثرتر باشد.

این تحقیق که با بودجه دولتی انجام شده، هنوز از نظر علمی توسط کارشناسان بازنگری نشده است.

در این تحقیق پژوهشگران پاسخ‌های ایمنی ۵۰۳ نفر از کارکنان بخش بهداشتی بریتانیا که دو دوز واکسن فایزر را با فاصله‌های متفاوت در اواخر سال ۲۰۲۰ و اوایل سال جاری، ۲۰۲۱ ، دریافت کرده بودند، بررسی کردند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

سطح آنتی بادی در خون این افراد یک ماه پس از دوز دوم واکسن اندازه گیری شد.

یافته‌ها نشان می‌دهد:

هم فواصل کوتاه و هم فواصل طولانی بین دو دوز واکسن فایزر به طور کلی، ایمنی قوی ایجاد می‌کند

فاصله سه هفته‌ای بین دو دوز نسبت به فاصله ده هفته‌ای، آنتی بادی‌های خنثی کننده‌ کمتری که می‌توانند بر ویروس اثر کرده و سلول‌های آلوده را متوقف کنند، تولید می‌کنند

در حالی که سطح آنتی بادی بعد از اولین دوز کاهش می‌یابد، سطح سلول‌های تی، نوع متفاوتی از سلول‌های ایمنی همچنان بالا می‌ماند

فاصله طولانی‌تر بین دو دوز در مجموع به تولید میزان کمتری سلول تی منجر می‌شود، اما باعث افزایش سطح یک نوع خاص یا زیرمجموعه‌ای به نام سلول‌های "تی کمکی" می‌شود که به گفته محققان حافظه ایمنی را پشتیبانی می‌کند

پروفسور سوزانا دانچی، مسئول اصلی این تحقیقات در دانشگاه آکسفورد گفته که دو دوز بهتر از یک دوز است، اما زمان تزریق دوز دوم با توجه به شرایط تا حدودی انعطاف پذیر است.

او گفته در شرایط فعلی بریتانیا "هشت هفته برای من ایده آل است به این دلیل که مردم می‌خواهند دو دوز را دریافت کنند و ویروس دلتا هم الان زیاد است."

"بدبختانه چشم اندازی برای ناپدید شدن این ویروس نمی‌بینم. بنابراین باید تعادلی بین بهترین حفاظتی که می‌توان بدست آورد، ایجاد کرد."

دکتر ربکا پین، یکی از نویسندگان این تحقیق از دانشگاه نیوکاسل هم گفته: "مطالعه ما شواهد اطمینان بخشی را ارائه کرده و نشان می‌دهد که هر دو دوز واکسن، پاسخ های ایمنی قوی علیه Sars- CoV-2 ایجاد می کند."

دکتر پین همچنین گفته: "اکنون باید مطالعات بیشتری انجام دهیم تا اهمیت بالینی کامل یافته‌های خود را درک کنیم."

اطلاعات دنیای واقعی از بخش بهداشت عمومی بریتانیا نشان می‌دهد که واکسن فایزر در کاهش سطح بیماری جدی، بستری شدن و مرگ حتی بعد از یک دوز موثر است.