تنش بلاروس و لیتوانی بر سر مهاجران؛ لهستان بیش از ۹۰۰ سرباز به مرزها اعزام کرد

DPK.GOV.BY

منبع تصویر، DPK.GOV.BY

وزارت دفاع لهستان گفته برای جلوگیری از ورود موج جدید مهاجران از عراق، سوریه و افغانستان بیش از ۹۰۰ سرباز به مناطق مرزی اعزام کرده است.

معاون وزیر خارجه لهستان گفته وضعیت این کشور به لحاظ افزایش پناهجویان، مشابه لیتوانی است؛ او گفته: "به نظر می‌رسد این اقدامی سازمان یافته باشد."

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، رئیس جمهوری بلاروس را به دلیل استفاده ابزاری از پناهجویان برای "تضعیف امنیت" اتحادیه اروپا و فشار بر این اتحادیه محکوم کرده است؛ وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است درباره موج جدید مهاجرت از بلاروس گفتگو کنند.

این در حالیست که دولت لیتوانی ۱۲ مامور مرزی بلاروس را متهم کرده که برای جلوگیری از ورود گروهی از مهاجران به داخل این کشور و عقب راندن آنها، به طور '"غیرقانونی ' وارد خاک این کشور شده‌اند.

اداره مرزبانی لیتوانی گفته در جریان حوادث دیروز (سه‌شنبه) به ماموران بلاروس مکررا گفته شده بود که وارد مرز این کشور شده‌اند.

بلاروس این ادعا را به چالش کشیده و ماموران مرزبانی لیتوانی را به اعمال "خشونت علیه مهاجران" متهم کرده است.

از ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۲۱) تا کنون بیش از ۴۱۰۰ پناهجو از بلاروس وارد لیتوانی که یکی از اعضای اتحادیه اروپاست، شده‌اند.

افزایش ترددهای غیرقانونی مرزی از حدود دو ماه پیش شروع شد؛ پس از آنکه اتحادیه اروپا تحریم‌های سختی را علیه الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس به اجرا گذاشت.

این تحریم‌ها در پاسخ به فشار منتقدان و معترضان بلاروس و همچنین دستگیری یک خبرنگار این کشور بود. با اینکه این خبرنگار عازم مسیر دیگری بود، هواپیمای حامل او مجبور به فرود اضطراری در میسنک، پایتخت بلاروس شد.

دولت لیتوانی و متحدانش بلاروس را متهم کرده‌اند که در پاسخ به تحریم‌های وضع شده، مهاجران از مبداء خاورمیانه را از مسیر هوایی به پشت مرزهای لیتوانی می‌فرستد.

بلاروس این اتهامات را رد کرده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دولت لیتوانی دهها مهاجر تازه وارد به این کشور را با استناد به قوانین مهاجرتی این کشور، برگردانده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

حوادث روز سه‌شنبه در مرز لیتوانی و بلاروس تازه‌ترین تنش در روابط میان دو کشور است که طی ماه‌های اخیر ادامه داشته است.

اداره مرزبانی لیتوانی ویدیویی از اتفاقات اخیر منتشر کرده که ۱۲ افسر بلاروس مجهز به لباسهای ضد شورش و حفاظ بودند را نشان می‌دهد؛ در این فیلم دیده می‌شود که مهاجران در گودالی پائین این ماموران در منطقه مرزی لیتوانی جمع شده‌اند.

لحظاتی بعد افسران بلاروس وارد گودال می‌شوند که به گفته ماموران مرزبانی لیتوانی منطقه مرزی مشخص شده است.

وزیر کشور لیتوانی گفته ۳۵ مهاجر با توسل به زور توسط ماموران بلاروسی هل داده شده‌اند.

اداره مرزبانی بلاروس هم نسخه دیگری از این ویدیو منتشر کرد که نه نشانی از این ماموران در آن است و نه تخلف مرزی در آن دیده می‌شود.

اداره مرزبانی بلاروس ماموران لیتوانی را به نادیده گرفتن عمدی "درخواست‌های پناهندگی" متهم کرده است.

افزایش تنش‌های مرزی بین دو کشور باعث شد تا پارلمان لیتوانی هفته پیش به ساخت حصار مرزی رای دهد.

اتفاقات اخیر در حالیست که دولت لیتوانی ده‌ها مهاجر تازه وارد به این کشور را با استناد به قوانین مهاجرتی این کشور، برگردانده است.

توضیح ویدئو،

فیلم منتشر شده توسط اداره مرزبانی لیتوانی

فیلم منتشر شده توسط اداره مرزبانی بلاروس: