فرمانده سابق نیروی دریایی بریتانیا: بدون کارکنان پناهگاه حیواناتم از کابل نمی‌روم

  • ماری جکسون
  • بخش خبر بی‌بی‌سی
پن فارثینگ، یک هواپیمای باری اجاره کرد تا حیوانات نجات‌یافته را از شهر خارج کند

منبع تصویر، NOWZAD

توضیح تصویر،

پن فارثینگ، یک هواپیمای باری اجاره کرد تا حیوانات نجات‌یافته را از شهر خارج کند

یک فرمانده سابق نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، که موسس یک پناهگاه حیوانات در کابل است، از دولت بریتانیا درخواست کمک کرد تا کارکنان افغانش را از افغانستان خارج کند.

پل فارثینگ، ملقب به "پِن" گفته است که او آنها را پشت سر خود جا نمی‌گذارد تا "از سرنوشتی رنج ببرند" که غرب برای آنها رقم زده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است که با آقای فارثینگ برای ارائه کمک در تماس است.

آقای فارثینگ، ۱۵ سال پیش، این موسسه خیریه را تاسیس کرد تا به افزایش آگاهی نسبت به رفاه حیوانات در این کشور کمک کند و سگ‌های ولگرد و الاغ‌های مورد آزار را نجات دهد.

کلینیک او اولین دامپزشک‌های با صلاحیت کامل زن را در افغانستان آموزش داد، اما اکنون او نگران آینده آنها است.

او از کابل به بی‌بی‌سی گفت "فکر نمی‌کنم کلماتی برای توصیف احساسات آنها وجود داشته باشد".

"چه می‌گویید به کسی که احتمالا به او گفته می‌شود باید با یک جنگجوی طالبان ازدواج کند و در خانه بماند، هرگز اجازه خروج نداشته باشد و فقط فرزندان خود را بزرگ کند، آن هم با کسی که از او کاملا متنفر است؟"

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای فارثینگ، که در اواسط دهه ۲۰۰۰، بعنوان تکاور نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در ولایت هلمند افغانستان خدمت می‌کرد، گفت که ما غربی‌ها "باید از شرمندگی سرمان را به زیر بیاندازیم، به دلیل کاری که اخیرا با این کشور کردیم".

"ما به این مردم امید و آرمان و رویاهای آینده را دادیم؛ ولی در عرض چند هفته، همه را از آنها گرفتیم."

او گفت امیدی ندارد که رژیم طالبان در جهت بهتر شدن تغییر کرده باشد.

او گفت در حال حاضر همه جهان در حال تماشای طالبان است. اما در عرض دو ماه، توجه جامعه بین‌المللی تمام خواهد شد، آمریکا فرودگاه را ترک خواهد کرد و دیگر هیچکس نظاره‌گر طالبان نخواهد بود؛ و اگر آنها به همان روش اول خود برگردند، هیچکس دیگر نمی‌آید تا در امور افغانستان دخالت کند.

او گفت نظامیان بریتانیایی و آمریکایی که در افغانستان کشته شده‌اند، ازجمله دو سرباز نیروی دریایی تحت فرماندهی او، "بیهوده" جان‌شان را داده‌اند.

"ما اکنون به هیچ چیزی دست نیافته‌ایم، ما فقط همه چیز را دور ریخته‌ایم".

آقای فارثینگ، در یک درخواست پراحساس، از دولت خواست برای کارکنان افغان موسسه‌اش استثنا قائل شود، از آنجایی که آنها ذیل دو گروه واجد شرایط، مترجمان و کارکنان دولت بریتانیا، قرار نمی‌گیرند.

منبع تصویر، PA Media

توضیح تصویر،

نیروهای بریتانیایی در تلاشند تا مردمی را در که فرودگاه کابل گیر کرده‌اند، از افغانستان خارج کنند

هم اکنون کارزاری در شبکه‌های اجتماعی در حمایت از آقای فارثینگ در حال شکل‌گیری است. اما او در زمان مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که هنوز دولت بریتانیا هیچ تماسی با او نگرفته است.

وزارت خارجه بریتانیا، عصر دیروز سه‌شنبه ۱۷ اوت، در بیانیه‌ای گفت "ما با آقای فارثینگ در تماس هستیم تا به او کمک کنیم".

"اولویت اصلی دولت این است که ما تمام تلاش خود را بکار گیریم تا به تعهدات‌مان نسبت به اتباع بریتانیایی و کسانی که به ما کمک کرده‌اند، عمل کنیم و آنها را به سرعت از آنجا خارج کنیم."

سِر بن کی، معاون نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، که مسئول برنامه خروج بریتانیا از افغانستان است، گفت امیدوار است بتواند ۶ هزار تا ۷ هزار نفر از اتباع بریتانیایی و کارکنان افغان واجد شرایط را از افغانستان خارج کند، اما این رقم به وضعیت امنیتی در کابل بستگی دارد.

افغان‌هایی که واجد شرایط اسکان مجدد در بریتانیا هستند شامل کارکنان دولت بریتانیا، مترجمان، مشاوران فرهنگی و کارکنان سفارت هستند. سایر افراد واجد شرایط هم کسانی هستند که در معرض خطر جدی و قریب‌الوقوع قرار دارند.

دامینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، پیشتر گفته بود که بریتانیا در حال بررسی "ترتیبات ویژه" برای مهاجران افغان است که جزئیات کامل آن به موقع اعلام خواهد شد.

دولت بریتانیا گفته است که طرح جدید اسکان مجددی را مد نظر دارد که هدف آن کمک به نیازمندترین افراد، ازجمله زنان و دختران، است.

چطور یک سگ الهام‌بخش سرباز نیروی دریایی شد

منبع تصویر، NOWZAD

توضیح تصویر،

در افغانستان سگ‌ها را اغلب وادار می‌کنند تا با یکدیگر بجنگند

هنگام ماموریت در افغانستان در سال ۲۰۰۶ بود که پن فارثینگ و سربازانش شاهد درگیری دو سگ در شهر نوزاد بودند، آنها آن دو را از هم جدا کردند، و یکی از آنها دنبالش تا مقر راه افتاد.

پن و این سگ، که اسمش را "نوزاد" گذاشته بود، شش ماه را با هم بودند. پن در پایان ماموریتش می‌خواست سگ را با خود به بریتانیا بیاورد.

همین موضوع بود که الهام‌بخش پن شد تا سایر سربازانی را که با سگ‌ها یا گربه‌هایی دوست شده بودند، با هم متحد کند. به این ترتیب موسسه خیریه "نوزاد" شکل گرفت.

این موسسه خیریه می‌گوید که در حال حاضر از بیش از ۱۴۰ سگ و ۴۰ گربه مراقبت می‌کند و با یک هزار و ششصد سرباز که در هنگام خدمت در افغانستان سگ و گربه‌هایی را نجات داده و با آنها دوست شده بودند، در تماس بوده و آنها را به هم باز گرداننده است.

هزینه فروش کتاب پن فارثینگ بنام "روزی روزگاری سگی بود"، صرف ترویج و تامین هزینه‌های پناهگاه حیوانات می‌شود.