نفتالی بنت برای گفت‌وگو با جو بایدن درباره ایران به واشنگتن سفر می‌کند

نفتالی بنت

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

نخست وزیر اسرائیل در اولین سفر خارجی خود به واشنگتن سفر خواهد کرد

کاخ سفید اعلام کرده است که جو بایدن حدود یک هفته دیگر در کاخ سفید با نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

قرار است آقای بنت در روز پنجشنبه ۲۶ اوت با رئیس جمهور آمریکا دیدار کند.

این اولین سفر خارجی نفتالی بنت از زمان رسیدن به قدرت در ماه ژوئن (خرداد)‌ گذشته خواهد بود. قرار است که طرفین از جمله درباره ایران و فلسطینی‌ها صحبت کنند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، چهارشنبه (۱۸ اوت) گفت: "سفر نخست وزیر بنت همکاری پایدار بین ایالات متحده و اسرائیل را تقویت می کند، منعکس کننده روابط عمیق بین دولت‌ها و مردم ما و نشانگر تعهد تزلزل ناپذیر ایالات متحده به امنیت اسرائیل است."

سخنگوی کاخ سفید افزود: "دو رهبر در مورد مسائل مهم مربوط به امنیت منطقه‌ای و جهانی از جمله ایران گفت و گو خواهند کرد."

پارلمان اسرائیل در اواسط ماه ژوئن گذشته با اکثریتی کوچک نفتالی بنت را به نخست‌وزیری برگزید. آقای بنت دولت خود را "دولت تغییر" خوانده است. به قدرت رسیدن این سیاستمدار راستگرای افراطی به ۱۲ سال نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو پایان داد.

ناظران می گویند هرچند بنیامین نتانیاهو با جو بایدن رابطه نسبتا سردی داشت، به نظر می رسد اختلاف بین دولت جدید اسرائیل با آمریکا در مورد احیای احتمالی توافق هسته‌ای با ایران (برجام) همچنان ادامه داشته باشد.

سخنگوی کاخ سفید درباره دیدار آتی رهبران اسرائیل و آمریکا همچنین گفته است: "این دیدار همچنین فرصتی برای دو رهبر خواهد بود تا در مورد تلاش برای پیشبرد صلح، امنیت و رفاه اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و اهمیت کار در جهت آینده‌ای آرامتر و امن تر برای منطقه گفت و گو کنند."

نفتالی بنت اخیر در هشداری صریح به جمهوری اسلامی اعلام کرد که دوران نشستن به گفته وی آسوده در تهران و شعله‌ور کردن خاورمیانه تمام شده است.

آن هشدار پس از آن داده شد که آمریکا و اسرائیل حمله مرگبار اخیر به کشتی مرسر استریت در دریای عمان را به ایران نسبت دادند و گفتند که آن اقدام با یک واکنش "مشترک و هماهنگ" روبرو خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

نفتالی بنت تاکید کرد در حال جلب حمایت بین‌المللی برای واکنش به حمله به آن کشتی تحت مدیریت اسرائیل است، اما افزود "ما می‌دانیم چگونه به تنهایی عمل کنیم."

ایران دست داشتن در آن واقعه را رد کرده و هشدار داده است که "هرگونه ماجراجویی" علیه تهران با پاسخی قاطع روبرو می‌شود.

پیشتر، روون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، که مقامش عمدتا تشریفاتی است، در ژوئن با جو بایدن در واشنگتن دیدار کرده بود.

رئیس جمهوری اسرائیل در پی آن دیدار گفت که از تصمیم آقای بایدن برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته‌ای "بسیار" راضی بوده است.

دفتر نخست وزیری اسرائیل روز چهارشنبه همچنین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این سفر روابط "عمیق" بین دو ملت را دوباره تأیید می کند.

این بیانیه افزود: "نخست وزیر و رئیس جمهور آمریکا درباره یک سری مسائل دیپلماتیک، اقتصادی و امنیتی به ویژه مساله هسته‌ای ایران گفتگو خواهند کرد."