یونان یک حصار مرزی برای جلوگیری از ورود مهاجران افغان از ترکیه نصب کرد

بخشی از حصار مرزی یونان در مرز با ترکیه

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

بخشی از حصار مرزی یونان در مرز با ترکیه

یونان میگوید به دلیل نگرانی از موج تازه مهاجران افغان، یک حصار چهل کیلومتری در مرز خود با ترکیه نصب کرده و یک سیستم نظارتی جدید هم در منطقه مرزی مستقر کرده است.

میخالیس کریسوکوئیدیس، وزیر حفاظت از شهروندان یونان در سفر به منطقه اوروس گفت کشورش نمی‌تواند "منفعلانه" منتظر تأثیر احتمالی تسلط طالبان بر افغانستان بماند.

یونان در سال ۲۰۱۵ در خط مقدم بحران مهاجران بود. در آن زمان بیش از یک میلیون نفر برای فرار از جنگ و فقر در خاورمیانه با عبور از ترکیه وارد یونان شدند تا از آنجا به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا بروند.

بسیاری از این افراد از یونان خارج شدند اما نزدیک به ۶۰ هزار نفر از آنها در این کشور ماندند.

آقای کریسوکوئیدیس گفته است مرزهای ما "غیرقابل ورود خواهند بود."

اظهارات این مقام یونانی در حالی بیان شده که ترکیه از کشورهای اروپایی خواسته است تا مسئولیت پناهجویان افغانستان را بپذیرند.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در یک مکالمه تلفنی با کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان گفت افزایش شدید مهاجران از افغانستان می‌تواند "یک چالش جدی برای همه باشد".

آقای اردوغان گفت: "اگر اقدامات لازم در افغانستان و ایران انجام نشود، موج جدید مهاجرت اجتناب ناپذیر خواهد بود."

کنترل سریع افغانستان توسط طالبان، باعث نگرانی‌هایی شده و شماری از مردم به دنبال فرار از این کشوربا هر وسیله ممکن هستند.

یونان گفته است ممکن است هر شهروند افغانستان را که به طور غیرقانونی وارد این کشور شود، برگرداند.

سال گذشته، پس از آنکه آقای اردوغان گفت ترکیه "درها" را برای ورود مهاجران به اتحادیه اروپا باز کرده، یونان به طور موقت درخواست‌های جدید پناهندگی را به حالت تعلیق در آورد.

آقای میتسوتاکیس در آن زمان گفته بود یونان "سطح بازدارندگی در مرزها را به حداکثر رسانده" و نیروهای امنیتی در مرز زمینی اوروس مستقر شده بودند.