در پی انفجار فرودگاه کابل دیدار نفتالی بنت و جو بایدن به روز جمعه موکول شد

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل

در پی انفجار مرگبار فرودگاه کابل که در آن شماری از نظامیان آمریکایی نیز کشته شدند، کاخ سفید اعلام کرد که دیدار روز پنجشنبه نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل و جو بایدن به جمعه موکول شده است.

نخست وزیر اسرائیل امیدوار است که در نخستین دیدار رسمی خود با رییس جمهوری آمریکا روابط خود با آقای بایدن را محکم تر کند و در خصوص یک رویکرد مشترک در قبال برنامه هسته‌ای ایران، با وی به توافق برسد.

در پی بمبگذاری مرگبار در نزدیکی فرودگاه کابل، این دیدار ابتدا به تاخیر افتاد و سپس اعلام شد که به روز جمعه موکول شده است.

آقای بنت، سیاستمدار راستگرا در ماه ژوئن امسال و پس از تشکیل ائتلاف ملی، زمام امور را در اسرائیل به دست گرفت.

او به مدت دو سال جانشین بنیامین نتانیاهو شد که روابط نزدیکی با دونالد ترامپ داشت - روابطی که در پی به قدرت رسیدن جو بایدن به سردی گرایید.

آقای بنت گفته است که وی "روحیه همکاری جدیدی" را از اسرائیل به ارمغان آورده است.

نخست وزیر اسرائیل همچنین تصریح کرد که ایران اولویت مهم پیش روی اوست، به ویژه در پی "جهشی" که برنامه هسته‌ای این کشور در دو سه سال گذشته داشته است.

بیشتر بخوانید:

پس از خروج آمریکا از برجام در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ایران به تدریج تعهدات خود در توافق هسته‌ای را کنار گذاشت. مذاکرات آمریکا و قدرت های بزرگ در وین اتریش برای احیای برجام تا به حال به جایی نرسیده است.

هرچند ایران همواره تاکید کرده که فعالیت‌های هسته‌ای این کشور صلح آمیز است، بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل اخیرا گفت که با توجه به پیشرفت های ایران در عرصه غنی سازی اورانیوم، ایران "تنها دو ماه برای دستیابی به مواد لازم برای ساخت بمب فاصله دارد."

نخست وزیر اسرائیل امیدوار است آقای بایدن را متقاعد کند که از تلاش برای احیای توافق برجام دست بردارد.

آقای بنت روز چهارشنبه (۲۵ اوت) به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا گفت امیدوار است این دو کشور بتوانند با کمال حسن نیت با هم همکاری داشته و بتوانند به موارد مشترکی که بر سرآن توافق دارند، دست یابند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بنیامین نتانیاهو از تصمیم دونالد ترامپ در مورد خروج از برجام استقبال کرد

"نتانیاهو به دولت بایدن اعتماد نداشت"

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

زمانی که دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو هر دو در قدرت بودند، آمریکا و اسرائیل برای مقابله با فعالیت‌های هسته‌ای ایران، برنامه موشک‌های بالستیک این کشور و دخالت ایران در مناقشات خاورمیانه همکاری‌های نزدیکی داشتند.

با این حال نیویورک تایمز امروز گزارش کرد که آقای نتانیاهو تبادل اطلاعات با آمریکا را در بهار کاهش داد به این دلیل که "او به دولت بایدن اعتماد نداشت".

نفتالی بنت در گفتگویی جداگانه با نیویورک تایمز هم گفت که او دیدگاه استراتژیکی تازه‌ای در مورد ایران به جو بایدن ارائه خواهد کرد که که شامل تشکیل ائتلافی منطقه‌ای با "کشورهای منطقی عرب" که مخالف برنامه هسته‌ای ایران هستند، و همچنین ادامه "اقدامات نامتعارف" می‌شود که اشاره‌ای آشکار به حملات مخفی بر تاسیسات هسته ای ایران است که این کشور اسرائیل را مسبب آنها می‌داند.

یک مقام ارشد آمریکا به خبرنگاران گفت که آقای بایدن نگرانی‌هایش را در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران با نخست وزیر اسرائیل در میان خواهد گذاشت، اما در عین حال تاکید خواهد کرد در شرایط فعلی به راه حل دیپلماسی متعهد می‌ماند.

این مقام گفت: "از زمان خروج آخرین دولت از توافق هسته‌ای با ایران، برنامه هسته‌ای این کشور بطور چشمگیری از چارچوب خارج شده است."

اما این مقام بدون دادن توضیحاتی بیشتر گفت که اگر راه حل دیپلماتیک شکست بخورد، "راه‌های دیگری برای پیگیری" وجود دارد.