سوریه به لبنان در واردات برق کمک می‌کند

سوریه لبنان

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه با هیات لبنانی دیدار و گفتگو کرد

گزارش شده که سوریه از درخواست لبنان برای واردات برق از طریق آن کشور استقبال کرده است. این اقدام لبنان با هدف مقابله با کاهش کمبود برق در این کشور صورت می‌گیرد.

این طرح در جریان سفر یک هیات لبنانی به دمشق مورد بحث قرار گرفته است. این اولین بار از زمان وقوع جنگ داخلی در سوریه در ده سال گذشته است که مذاکراتی بین دو کشور در سطح مقامات عالیرتبه انجام می‌شود.

این پروژه شامل استفاده از گاز مصر برای تولید برق در اردن و سپس انتقال آن از طریق سوریه به لبنان است.

کمبود شدید سوخت و قطع برق مشاغلی مانند رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و همچنین خدمات حیاتی و ضروری نظیر بیمارستان‌ها را در لبنان فلج کرده است.

اعضای هیات اعزامی لبنان پس از دیدار با فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه در مرز، به دمشق، پایتخت رفتند، جایی که تلویزیون دولتی سوریه از آغاز مذاکرات بین مقامات دو کشور در وزارت خارجه خبر داد.

لبنان روابط دیپلماتیک خود را با سوریه حفظ کرده، اما از سال ۲۰۱۱ یعنی از زمان وقوع جنگ داخلی در سوریه، سیاست دوری از درگیری را در پیش گرفته که این اقدام باعث تضعیف روابط رسمی بین دو کشور شد.

مقامات امنیتی و سیاستمداران لبنان در سال‌های اخیر دیدارهایی از سوریه داشته‌اند، اما این دیدارها تقریبا به صورت شخصی و یا از جانب احزابی که از بشار اسد، رئیس جمهور حمایت می‌کنند، صورت گرفته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

از جمله این دیدارها می‌توان به دیدار نمایندگانی از گروه حزب الله که از حمایت ایران برخوردار است، اشاره کرد. این گروه از همان مراحل اولیه جنگ در کنار نیروهای بشار اسد در سوریه بوده است.

سفر اخیر هیات لبنانی به سوریه پس از آن صورت می‌گیرد که این کشور ماه گذشته اعلام کرد که آمریکا موافقت کرده تا به لبنان در تامین برق و گاز طبیعی از اردن و مصر از طریق خاک سوریه کمک کند.

این مسئله تلویحا اشاره به آن دارد که آمریکا مایل است از تحریم‌های غرب که هر گونه معامله رسمی با دولت سوریه را ممنوع کرده و تلاش‌های قبلی لبنان برای تامین گاز از مصر که با مشکل مواجه شده، چشم پوشی کند.

اعلام همکاری بین دو کشور لبنان و سوریه پس از آن صورت گرفته که حزب الله اخیرا در بیانیه‌ای از ارسال سوخت به لبنان از سوی ایران خبر داد.

لبنان از اوت سال ۲۰۲۰ بعد از انفجار بندر بیروت که حداقل ۲۱۴ کشته به جا گذاشت و استعفای کابینه نخست وزیر حسن دیاب را به دنبال داشت یک دولت کاملا فعال نداشته است.

به علاوه این کشور در دو سال پیش شاهد بحران اقتصادی بوده و ارزش پوند این کشور به شدت افت کرده است.

لبنان کشوری با بیش از ۶ میلیون نفر جمعیت با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند. بحرانی که بانک جهانی آن را بدترین بحران جهان در دوران معاصر نامیده است.