۱۹ هواپیمای جنگی چین وارد حریم هوایی تایوان شدند

جنگنده چین

منبع تصویر، Getty Images

تایوان می‌گوید که جت‌های نظامی چین روز یکشنبه وارد منطقه پدافند هوایی این کشور شده‌اند.

وزارت دفاع تایوان گفته است که ۱۹ هواپیما شامل جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌های دارای قابلیت حمل سلاح هسته‌ای وارد منطقه پدافند هوایی تایوان شده‌اند.

این کشور بیش از یک سال است که از ماموریت‌های مکرر نیروی هوایی چین در نزدیکی این جزیره شکایت می‌کند.

چین معتقد است که جمهوری تایوان یکی از استان‌های جدا شده از این کشور است اما تایوان خود را یک دولت و کشور مستقل می‌داند.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که ماموریت روز یکشنبه نیروهای هوایی چین با چهار بمب‌افکن آچ۶ انجام شده که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای و ضد زیردریایی را دارند.

در بیانیه وزارت دفاع تایوان یک نقشه نیز منتشر شده که مسیر پرواز این هواپیماها را در شمال شرق پراتاس نشان می‌دهد و مشخص می‌کند که این هواپیماها به سواحل تایوان بیشتر از سوال چین نزدیک شده‌اند.

تایوان گفته است که سیستم‌های موشکی در آماده باش کامل قرار گرفته بود و هواپیماهای جنگی این کشور برای اخطار به جنگند‌ه‌های چینی اعزام شده بودند.

چین تا این لحظه واکنشی به این خبر نداشته است.

پکن بارها اقدام به انجام چنین عملیات‌هایی برای نشان دادن نارضایتی خود از رفتار تایوان در گذشته داشته است.

در ماه ژوئن هم ۱۸ جت نظامی چین به حریم هوایی تایوان وارد شدند که این بزرگترین اقدام چین تا به امروز علیه تایوان بوده است.

هنوز مشخص نیست که چرا چین امروز دست به چنین اقدامی زده است.

با این حال هفته گذشته وزارت دفاع تایوان هشدار داده بود که نیروهای مسلح چین امکان "فلج" کردن سیستم دفاعی تایوان را دارند و تاکید کرده بود که تهدید از طرف چین در حال افزایش است.

چین و تایوان پس از پایان جنگ‌های داخلی چین، در سال ۱۹۴۹ دارای دولت‌های جداگانه هستند. پکن برای مدت طولانی تلاش کرده تا فعالیت‌های بین‌المللی تایوان را محدود کند و هر دو برای نفوذ در منطقه اقیانوس آرام با هم رقابت می‌کنند.

در سال‌های اخیر تنش به دو کشور افزایش یافته و چین هم گفته است که امکان استفاده از گزینه نظامی برای بازپس گیری این جزیره وجود دارد.