تغییرات اقلیمی؛ جهان دو برابر قبل روزهای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد تجربه می‌کند

گرمایش

تجزیه و تحلیل جهانی بی بی سی نشان می‌دهد در مقایسه با دهه ۱۹۸۰، تعداد روزهای بسیار گرم هر سال که دمای هوا به ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد، دو برابر شده است.

این وضعیت اکنون در مناطق بیشتری از جهان اتفاق می‌افتند و چالش های بی‌سابقه‌ای در خصوص سلامت انسان و شیوه زندگی ایجاد می‌کند.

بررسی داده‌ها نشان می‌دهد تعداد کل روزهای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد در هر دهه از سال ۱۹۸۰ افزایش یافته است.

دمای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد عمدتا در خاورمیانه و خلیج فارس اتفاق می‌افتد.

در تابستان امسال، پس از آنکه ایتالیا با ۴۸.۸ درجه سانتیگراد و کانادا با ۴۹.۶ درجه سانتیگراد آمارهایی بی‌سابقه ثبت کردند، دانشمندان هشدار دادند که روزهای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد در ممکن است در مناطق دیگری هم رخ دهد. به عقیده این کارشناسان تنها راه نجات کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و تغییر در الگوی مصرف سوخت‌های فسیلی است.

بین سال ۱۹۸۰ و ۲۰۰۹، به طور متوسط ، درجه حرارت، حدود ۱۴ روز در سال از ۵۰ درجه سانتی‌گراد عبور می‌کرد.

این تعداد بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ به ۲۶ روز در سال افزایش یافته است.

فریدریکه اوتو، مدیر موسسه تغییرات محیطی در دانشگاه آکسفورد معتقد است: "این افزایش می‌تواند صد در صد ناشی از سوزاندن سوخت‌های فسیلی باشد."

تجزیه و تحلیل بی بی سی همچنین نشان داد که در دهه اخیر، حداکثر دما در مقایسه با میانگین طولانی مدت از ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۹، نیم درجه سانتیگراد افزایش داشته است.

البته افزایش دما در همه مناطق جهان یکسان نبوده است. در شرق اروپا، جنوب آفریقا و برزیل حداکثر دما بیش از یک درجه افزایش داشته و بعضی از نقاط قطب شمال و خاورمیانه، افزایشی بیش از دو درجه را شاهد بوده اند.

کارشناسان از رهبران جهان می خواهند که در نشست سازمان ملل متحد در ماه نوامبر، اقدامی عاجل در این زمینه انجام دهند. در آن اجلاس از دولت های خواسته می شود تا به مقادیر جدیدی برای کاهش تصاعد گازهای گلخانه ای متعهد شوند تا افزایش دمای جهان مهار شود.

تأثیر گرمای زیاد

طبق یک تحقیق دانشگاه راتگرز که سال گذشته میلادی منتشر شد، تا سال ۲۱۰۰ بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر در جهان می توانند تحت تأثیر گرمای شدید قرار بگیرند. این تعداد، چهار برابر کسانی است که امروز در چنین شرایطی هستند.

گرمای شدید می تواند باعث خشکسالی و آتش سوزی در جنگل ها نیز بشود.

شیخ کاظم الکعبی، کشاورز و ساکن یک روستا در مرکز عراق است که به کشت گندم مشغول بوده است. او هر سال شاهد گرمای شدید است.

زمین اطراف آنها در گذشته حاصلخیز بود و محصول آن برای خود و همسایگانش کافی بود، ولی اکنون زمینی خشک و بایر شده است.

تقرییا همه ساکنان روستا از آنجا رفته اند تا در شهرهای دیگر کاری پیدا کنند.

نتایج نظرسنجی از جوانان؛ جهان رو به نابودی است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

یک نظرسنجی بین‌المللی از جوانان حاکی از نگرانی گسترده آنها در مورد تغییرات آب و هوایی است. بسیاری از آنها معتقدند بشریت محکوم به نابودی است.

اکثریت شرکت کنندگان در این نظرسنجی می‌گویند "نگران" یا "بسیار نگران" هستند.

سه چهارم پاسخ‌دهندگان می‌گویند آینده "ترسناک" است.

بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان گفتند که بشریت محکوم به فنا است.

این مطالعه در ده کشور جهان انجام شده است و در قیاس با نظرسنجی‌های اینچنین گسترده‌ترین توصیف می‌شود.

محققان بریتانیایی دانشگاه باث (University of Bath) گفتند که جوانان احساس م‌ کنند که از دولت‌ها رها شده‌اند یا نادیده گرفته انگاشته می‌شوند.

از هر ۱۰ مورد، چهار مورد می‌گویند در بچه‌دار شدن مردد هستند.

از زمان شروع انقلاب صنعتی نزدیک به ۲۴۰۰ میلیارد تن گاز گلخانه ای وارد اتمسفر زمین شده است.

این حجم از گازهای گلخانه‌ای باعث شده تاکنون جهان با نوسانات شدید آب و هوایی مثل خشکسالی و طوفان و سیل روبرو شود.

بسیاری از متخصصان می‌گویند تغییرات اقلیمی اکنون به طور محسوس در آتش سوزی و سیلاب‌ها نقش بازی می‌کنند و موثرند.

پنج سال اخیر گرمترین سال های ثبت شده کره زمین از سال ۱۹۵۰ است.

دانشمندان هشدار می دهند اگر ورود گازهای گلخانه ای به جو زمین مهار نشود، اوضاع به مراتب بدتر و غیرقابل پیش بینی تر خواهد شد.

هشدار اصلی این است که نباید گذاشت میزان افزایش گرما از ۱.۲ درجه سانتیگراد که امروز شاهد آن هستیم به دو درجه برسد.

روش شناسی

در محل زندگی من هم دما از ۵۰ درجه بالاتر رفته. چرا در اینجا اشاره ای به این محل نشده است؟

گزارش های مربوط به شکسته شدن رکورد دمای هوا معمولا از اندازه گیری هایی که ایستگاه هواشناسی خاص انجام می دهد، به دست می آید. ولی داده های که ما داریم حاصل از اطلاعات مناطق وسیعتر از سطح پوشش یک ایستگاه هواشناسی است.

مثلا پارک ملی "دِت ولی" در جنوب کالیفرنیا یکی از گرمترین مناطق کره زمین است و دما در بعضی از قسمت های آن در فصل تابستان به طور مرتب از ۵۰ درجه سانتیگراد عبور می کند.

ولی وقتی که میانگین حداکثر دما را برای منطقه ای وسیعتر در آنجا حساب می کنیم، از داده های منابع مختلف استفاده می کنیم، که در نتیجه دمایی کمتر از ۵۰ درجه به دست می آید.

ما چه تحلیلی انجام دادیم؟

با استفاده از حداکثر دما بری هر روز از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۰، ما به این نکته دست یافتیم که چند وقت یک بار دما بالای ۵۰ درجه رفته است.

ما تعداد روزها و مناطق با حداکثر دمای بالای ۵۰ درجه را شمردیم تا روند این وضعیت را در طول زمان به دست آوریم.

ما تغییرات در حداکثر دما را بررسی کردیم. اینکار با محاسبه اختلاف بین میانگین حداکثر دما در خشکی و دریا برای دهه اخیر (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹) در مقایسه با ۳۰ سال قبل (۱۹۸۰ تا ۲۰۰۹) انجام شد.

میانگین های دست کم ۳۰ سال پیاپی برای مقایسه دوره های اخیر با میانگین اقلیمی به کار می روند.

دست اندرکاران

روش تحقیق: دکتر سیهان لی، از دانشکده جغرافیا و محیط زیست دانشگاه آکسفورد، دکتر زِکه هاسفادر از "برکلی ارت" و "موسسه برکترو". بازبینی: مرکز اروپایی برای پیش بینی های کوتاه مدت هواشناسی. سپاس ویژه از پروفسور اِد هاکینز از دانشگاه ردینگ بریتانیا و پروفسور ریچارد بِتس و دکتر جان سِزار در اداره هواشناسی بریتانیا. تحلیل داده ها از ناسوس استالیانو و بکی دیل. طراحی گرافیک از پرینا شاه، سانا جاسمی و جوی روکساس. تهیه برای وب از کاتریونا موریسون، بکی راش و اسکات جارویس. مهندسی داده ها از الیسون بنجامین. مطالعه موردی توسط نامک خشنو و استفانی استفورد. گفتگو از مونیا گارنزی.داده نمایی اقلیمی گرفته شده از پروفسور اِد هاکینز و دانشگاه رِدینگ.