مشاور رئیس‌جمهور اوکراین از سوء‌قصد جان بدر برد

اوکراین

منبع تصویر، Reuters

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید به سوء‌قصد نافرجام به جان یکی از مشاورانش پاسخ قاطعی خواهد داد.

خودروی «سرهی شفیر»، مشاور آقای زلنسکی، صبح امروز (چهارشنبه ۳۱ شهریور) پس از اینکه خانه‌اش را در نزدیکی کیف ترک کرد، هدف رگبار گلوله قرار گرفت. راننده اقای شفیر در این تیراندازی زخمی شد.

ولودیمیر زلنسکی که برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته، گفت: "سلام گفتن به من با تیراندازی از داخل جنگل به خوروی دوستم نشانه ضعف است. پاسخ ما قاطع خواهد بود."‌

مشخص نیست حمله کار کیست و به گفته آقای زلنسکی ممکن است کار عوامل داخلی یا خارجی باشد.

آقای شفیر بعد از سوء‌قصد گفت به محض اینکه باران گلوله باریدن گرفت، راننده به ناچار سرعت خودرو را زیاد کرد. او با تقدیر از راننده‌اش گفت او توانست بعد از آغاز تیراندازی همچنان به رانندگی ادامه دهد.

به عقیده آقای شفیر هدف از این سوء‌قصد ارعاب "بالاترین رده‌های قدرت" در اوکراین بوده اما چنین روش‌هایی به جایی نمی‌رسد:

"باید توجه داشت که رئیس‌جمهور ما اراده محکمی دارد. او جنم دارد و نمی‌توان او را مرعوب کرد."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین (راست) و مشاورش سرهی شفیر

روسیه هر گونه دخالتی در این حمله بشدت تکذیب کرده است.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت هر اظهارنظری درباره دخالت مسکو در این سوء‌قصد "نشانه احساساتی شدن بسیار شدید" است.

او گفت: "متاسفانه این روزها هرچه در اوکراین اتفاق می‌افتد، هیچ یک از سیاستمدارانش فعلی‌اش قادر نیستند رد پای روسیه را در آن نبینند."

پلیس اوکراین تحقیق درباره این تیراندازی را که در نزدیکی روستای لینسکی رخ داد آغاز کرده و می‌گوید در حال بررسی انگیزه مهاجمان است که آیا آقای شفیر را برای شغلش هدف قرار داده‌اند یا قصدشان بی‌ثبات کردن دولت بوده است.

این حمله چند روز پیش از بررسی لایحه آقای زلینسکی در پارلمان اوکراین صورت می‌گیرد. هدف از این لایحه اعمال کنترل بیشتر بر ثروتمندان بانفوذی است که "الیگارش" لقب گرفته‌اند.

الیگارش‌های اوکراین گروه کوچکی از افراد بسیار ثروتمند هستند که بر ابعاد مختلف کشور از جمله فضای سیاسی و اقتصادی اوکراین تسلط دارند.