ترامپ از برادرزاده‌اش و نیویورک تایمز به دلیل افشای اسناد مالیاتی شکایت کرد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، از برادرزاده‌اش و روزنامه نیویورک تایمز به دلیل مقاله سال ۲۰۱۸ شکایت می‌کند؛ در آن مقاله ادعا می‌شد او در "طرح‌های مشکوک مالیاتی" مشارکت داشته است.

این طرح دعوی که در نیویورک تنظیم شده است، مری ترامپ و خبرنگاران این روزنامه را به "دست داشتن در توطئه‌ای خائنانه" برای به دست آوردن اسناد محرمانه متهم می‌کند.

در این دعوی آمده است که خانم ترامپ ۵۶ ساله، توافقی که او را از افشای اسناد منع می‌کند، نقض کرده است.

خانم ترامپ در پاسخ به این شکایت گفته است که این نشانه "استیصال" است.

او به "دیلی بیست" گفت"همه راه‌ها دارند بسته می‌شوند و او هر تیری را که در چنته دارد پرتاپ می‌کند به امید اینکه یکی از آنها به هدف بخورد. درمورد دونالد همیشه اینطور بوده است، او تلاشش را می‌کند و موضوع را عوض می‌کند".

مری ترامپ، دختر فرِد ترامپ، برادر بزرگتر دونالد ترامپ است که در سال ۱۹۸۱ در سن ۴۲ سالگی فوت کرد.

خانم ترامپ در سال ۲۰۲۰، این اطلاعات را به شکل خاطره‌نویسی و بازگویی "تمام ماجرا" و به عنوان کسی که خود منبع اطلاعات است، در کتابی منتشر کرد. نام این کتاب "بیش از حد و همیشه ناکافی: چگونه خانواده‌ام پرمخاطره‌ترین مرد جهان را خلق کرد" است.

آقای ترامپ همواره ادعاهای مطرح شده در کتاب خواهرزاده‌اش را رد کرده است؛ تلاش‌هایی هم که برای ممانعت از چاپ کتاب کرد، ناموفق ماند.

دیروز سه‌شنبه ۲۱ سپتامبر، طرح دعوی در دادگاه ایالتی تنظیم شد که در آن سه روزنامه‌نگار نیویورک تایمز، سوزان کریگ و دیوید بارستو و راسل بوتنر را متهم کرده است که با خواهرزاده آقای ترامپ به عنوان بخشی از "انتقام شخصی" علیه او همکاری کرده‌اند.

در این دعوی آمده است "گروهی از روزنامه‌نگاران نیویورک تایمز، در یک تلاش همه‌جانبه برای کسب اسناد مالیاتی محرمانه دونالد ترامپ، بی‌وقفه به دنبال خواهرزاده‌اش مری ترامپ بودند... و او را متقاعد کردند تا سوابق مالیاتی او را از دفتر وکیلش به طور غیرقانونی خارج کند".

براساس این دعوی، آقای ترامپ "خسارت قابل توجهی متحمل شده است" و اینکه او در پی غرامت حداقل صد میلیون دلاری است.

منبع تصویر، TRUMP CAMPAIGN

توضیح تصویر،

عکسی از خواهران و برادران ترامپ - از راست به چپ: ماریان، دونالد، فرد، الیزابت و رابرت

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

خانم ترامپ در کتاب خود توضیح می‌دهد که چگونه اسناد مالیاتی را به نیویورک تایمز ارائه کرده است، که برای بخشی از یک مقاله تحقیقاتی ۱۴ هزار کلمه‌ای مورد استفاده قرار گرفت؛ مقاله‌ای درمورد "طرح‌های مشکوک مالیاتی در دهه ۱۹۹۰، از جمله موارد کلاهبرداری تمام‌عیار آقای ترامپ، که ثروتی را از والدینش دریافت کرده بود به مقدار قابل توجهی افزایش داد".

خانم کریگ، یکی از روزنامه‌نگارانی که در این دعوی نام برده شده است، در واکنش به این اتهام‌ها در توییتی نوشت "من در خانه مری ترامپ را زدم. او هم آن را باز کرد. فکر کنم به این کار می‌گویند روزنامه‌نگاری".

دانیل روآدس ها، سخنگوی نیویورک تایمز، گفته است که پوشش این روزنامه از مالیات‌های آقای ترامپ "به اطلاع‌رسانی به شهروندان از طریق گزارش دقیق درمورد موضوعی که مشمول منافع اهم عمومی است"، می‌پردازد و این دعوی "تلاشی برای ساکت کردن سازمان‌های خبری مستقل" است.

سال گذشته، مری ترامپ هم خود با طرح دعوی علیه دونالد ترامپ و دو عضو دیگر خانواده‌اش، آنها را متهم به کلاهبرداری و توطئه کرد. در آن شکایت، او ادعا کرده بود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت، و خواهرش ماریان ترامپ و برادرش بَری ترامپ، که اوت پارسال درگذشت، او را فریب داده و سهم ارث او را نداده‌اند.

این پرونده همچنان در حال بررسی است.