اختلاف میان دموکرات‌ها بر سر کمک‌ یک میلیارد دلاری آمریکا به 'گنبد آهنین' اسرائیل

پامیلا جیپال، رئیس فراکسیون نمایندگان پیشروی مجلس نمایندگان آمریکا به نانسی پلوسی، رئیس مجلس اعلام کرد که در صورت وجود بند مربوط به کمک یک میلیارد دلاری به اسرائیل، اعضای این فراکسیون به آن رای نخواهند داد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پامیلا جیپال، رئیس فراکسیون نمایندگان پیشروی مجلس نمایندگان آمریکا به نانسی پلوسی، رئیس مجلس اعلام کرد که در صورت وجود بند مربوط به کمک یک میلیارد دلاری به اسرائیل، اعضای این فراکسیون به آن رای نخواهند داد

در اتفاقی کم‌سابقه، جناح پیشروی حزب دموکرات موفق شد که کمک یک میلیارد دلاری آمریکا را به پروژه «گنبد آهنین» اسرائیل، از مصوبه بودجه موقت دولت در مجلس نمایندگان این کشور حذف کند.

در عین حال رهبران حزب دموکرات تاکید کردند که این اتفاق خللی در کمک آمریکا به اسرئیل ایجاد نمی‌کند و این کمک از طریق لوایح دیگر به تصویب خواهد رسید.

این بودجه موقت از این جهت به تصویب رسید که در ماه پایانی سال جاری میلادی، دولت آمریکا به دلیل نداشتن پول تعطیل نشود.

اما به هنگام بررسی این بودجه موقت، فراکسیون نمایندگان پیشروی حزب دموکرات در مجلس نمایندگان تهدید کرد که در صورت وجود بند مربوط به کمک به اسرائیل به آن رای نخواهد داد.

این گروه از نمایندگان کنگره آمریکا که به جناح لیبرال نیز مشهورند، منتقد سیاست‌های دولت اسرائیل علیه فلسطینی‌ها و ادامه یافتن اشغال سرزمین‌های فلسطینی هستند.

آمریکا سالانه سه و نیم میلیارد دلار به اسرائیل کمک می‌کند. این کمک‌ها در آمریکا با انتقاد طرفداران حقوق فلسطینی‌ها روبه‌روست.

سپر دفاع موشکی «گنبد آهنین» از سال ۲۰۱۱ میلادی با هدف مقابله با موشک‌های گروه‌های فلسطینی نصب شد.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات کنگره که سال گذشته منتشر شد، آمریکا تاکنون یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار برای این پروژه نظامی به اسرائیل کمک کرده است.

آمریکا سالانه کمک‌های بسیاری به کشورهای مختلف دنیا اهدا می‌کند. اما در میان همه این کشورها، اسرائیل بزرگترین دریافت‌کننده کمک‌های آمریکاست.

این موضوع نشان می‌دهد که در تمامی این سالها، اسرائیل در میان هر دو حزب اصلی حکومت آمریکا، حامیانی جدی دارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

به گفته ارتش اسرائیل در جریان تنش اخیر میان اسرائیل و فلسطین، «گنبد آهنین» بیش از ۴۳۰۰ راکت سازمان حماس را بر روی هوا از بین برد

از آنجا که پرداخت یک میلیارد دلار به اسرائیل از طریق مصوبه اخیر مسدود شده است، جناح راست حزب دموکرات و رهبران این حزب تاکید کردند که این کمک در طرح‌های مربوط به هزینه‌های دفاعی گنجانده خواهد شد.

این موضوع می‌تواند به دور دیگری از اختلاف در میان اعضای حزب دموکرات دامن بزند.

استنی هویر، رهبر اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان، روز سه‌شنبه گفت که او تا پایان هفته، یک طرح بودجه دیگر را برای رای‌گیری ارائه خواهد کرد.

او گفت که انتظار دارد، طرح دوم تصویب شود.

در مقابل جمال بومن، از دموکرات‌های منتقد اسرائیل گفت، مشکل اصلی این است که نمایندگان فرصت کافی برای بررسی این طرح‌ها را ندارند.

او گفت: «مشکل رهبری حزب این است که آنها موضوعی را روی میز قرار می‌دهند و به ما پنج دقیقه وقت می‌دهند که درباره‌اش تصمیم بگیریم.»

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آمریکا مهم‌ترین حامی اسرائیل در جهان است

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در واکنش به تحولات اخیر گفت که حذف این بودجه «یک مساله فنی است» و رهبران دموکرات کنگره به او تضمین داده‌اند که این کمک تصویب می‌شود و پول به زودی به حساب‌های اسرائیل منتقل خواهد شد.

این اتفاقات همچنین با واکنش بسیار تند لابی طرفدار اسرائیل و نمایندگان هوادار این کشور در کنگره روبه‌رو شد.

آیپک - کمیته روابط عمومی اسرائیلی آمریکایی‌ها - در بیانیه‌ای شدیداللحن، حذف کمک یک میلیارد دلاری را «سیاست‌بازی‌ تندروهای کنگره» توصیف کرد.

در این بیانیه آمده که «گنبد آهنین» برای حفاظت از جان اسرائیلی‌ها ضروری است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آیپک، لابی طرفدار اسرائیل در آمریکا با انتشار بیانیه‌ای به تندی به نمایندگان حزب دموکرات حمله کرد

همچنین برخی نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات نیز، مخالفان کمک‌های آمریکا به اسرائیل را به «یهودستیزی» متهم کردند.

«یهودستیزی» یک اقدام نژادپرستانه است که در جوامع مسیحی اروپا قرن‌ها سابقه دارد و به دلیل آن، یهودیان صدها سال در اروپا با تبعیض و فشار روبه‌رو بوده‌اند.

در حال حاضر نیز بسیاری از گروههای راست افراطی در اروپا و آمریکا همچنان عقایدی دارند که از نظر مدافعان حقوق بشر «یهودستیزانه» است.

نورم کلمن، سناتور سابق کنگره آمریکا و رئیس کنونی «ائتلاف جمهوریخواهان یهودی»، آنچه را که رخ داده «شرم‌آور» خواند و گفت: «نمایندگان دموکرات باید از رفتارشان خجالت بکشند.»

اگرچه همچنان به احتمال بسیار زیاد این کمک تصویب خواهد شد، اما این نخستین بار است که کمک‌های آمریکا به اسرائیل با مشکلی در این سطح در کنگره روبه‌رو شده است.

در سال‌های اخیر، انتقاد از عملکرد اسرائیل در قبال فلسطینی‌ها، به شکل قابل ملاحظه‌ای در جامعه مدنی آمریکا افزایش یافته است.