کرونا؛ فایزر می‌گوید دوز تقویتی‌ در مقابل سویه اومیکرون امیدوارکننده است

اعلام شده که واکسن تقویتی می‌تواند باعث افزایش میزان آنتی بادی در بدن برای مقابله با سویه جدید شود

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اعلام شده که واکسن تقویتی می‌تواند باعث افزایش میزان آنتی بادی در بدن برای مقابله با سویه جدید شود

شرکت فایز-بایونتک گفته است که تزریق واکسن کرونا ساخت این شرکت‌ها یک دفاع موثر در برابر سویه جدید اومیکرون است.

این شرکت‌ها پس از یک مطالعه کوچک در خصوص سویه جدید کووید ۱۹ گفته‌اند که تزریق سه دوز از واکسن ساخت آنها، مقدار مشابهی از آنتی‌بادی‌ را علیه سویه اومیکرون ایجاد می‌کند که در مورد سویه‌های دیگر این مقدار آنتی‌بادی با دو دوز به دست می‌آمد.

پیشتر یکی از مقام‌های سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که واکسن‌های موجود باید کماکان جلوی ابتلا به موارد حاد بیماری کرونا را به دلیل سرایت سویه اومیکرون بگیرد.

محققان در سراسر جهان در حال گردآوری داده‌های مربوط به سویه اومیکرون هستند.

سویه اومیکرون جهش یافته‌ترین سویه ویروس کرونا است که تاکنون کشف شده است.

در بیانیه‌ روز چهارشنبه آلبرت بورلا، مدیر اجرایی فایزر اذعان داشت که برای محافظت در برابر این سویه باید دوز سوم را تزریق نمود.

آقای بورلا گفت: "اطمینان از واکسینه شدن افراد با تزریق دوز اول و دوز دوم و همچنین یک تقویت کننده، بهترین اقدام برای جلوگیری از شیوع کووید ۱۹ است."

با این حال فایزر و بایونتک گفته‌اند که این براساس نتایج اولیه بوده و همچنان به جمع‌آوری داده‌ها و "ارزیابی اثربخشی در دنیای واقعی" ادامه خواهند داد.

این دو شرکت گفته‌اند که در حال کار برای تولید واکسن اختصاصی برای سویه امیکرون هستند و امیدوارند که در عرض ۱۰۰ روز آینده آماده شده و پس از آن برای اخذ مجوزهای لازم اقدام می‌کنند.

به گفته این شرکت‌ها دوز سوم واکسن کرونا موجب می‌شود تا میزان آنتی‌بادی‌ها در بدن تا ۲۵ برابر افزایش یابد و سطح محافظت از بدن را به اندازه دو برابر دو دوز اولیه کند.

هنوز اطلاعات قابل توجهی در مورد اینکه واکسن‌های مدرنا، جانسون و جانسون و سایرین در برابر سویه جدید از بدن دفاع می‌کنند، وجود ندارد.

مایک رایان، مدیر فوریت‌های سازمان بهداشت جهانی قبلا گفته بود که هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که سویه امیکرون بتواند واکسن‌ها را خنثی کند.