ترامپ به نتانیاهو ناسزا گفت و او را به 'بی‌وفایی' متهم کرد

دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو

منبع تصویر، Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به شدت از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل و متحد نزدیک خود به خاطر تبریک گفتن به جو بایدن انتقاد کرد و ناسزا گفت و او را به بی وفایی متهم کرد.

آقای ترامپ درباره آقای نتانیاهو از عبارت توهین آمیزی استفاده کرد و گفت که از او به خاطر نحوه تبریک پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری پیشین آمریکا عصبانی است.

آقای ترامپ همچنین گفت که معتقد است که اسرائیل را از نابود شدن نجات داده است.

دونالد ترامپ این اظهارات را در مصاحبه هایی برای کتابی درباره نقش او در روند صلح خاورمیانه مطرح کرده است.در تاریخ دو کشور آمریکا و اسرائیل، دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ همسوترین دولت آمریکا در قبال اسرائیل محسوب می‌شود.

آقای نتانیاهو همزمان با دورانی که آقای ترامپ در کاخ سفید بود، نخست وزیر اسرائیل بود و این دو اینطور نشان داده بودند که رابطه شخصی بسیاری گرمی با هم دارند و اغلب در مقابل انظار عمومی یکدیگر را می‌ستودند.

اما آقای ترامپ در مصاحبه با باراک راوید، برای کتاب صلح ترامپ، با عنوان "پیمان ابراهیم، تغییر شکل خاورمیانه" آقای نتانیاهو را به "زود تبریک گفتن" به جو بایدن، رقیب پیروز در انتخابات پیشین ریاست جمهوری آمریکا و "بی‌وفایی" متهم کرد.

آقای ترامپ نتیجه انتخابات را نپذیرفت و آن را به چالش کشید هر چند هرگز ادعاهای او ثابت نشد.

آقای ترامپ می‌گوید: "اولین کسی که به [جو بایدن] تبریک گفت بی‌بی [بنیامین] نتانیاهو بود، کسی که من براش بیش از همه تلاش کرده بودم... بی‌بی می‌توانست سکوت کنه. او اشتباه وحشتناکی کرد."

آقای ترامپ ادامه می‌دهد: "او خیلی زود تبریک گفت. زودتر از همه. از اون وقت تا حالا باهاش حرف نزدم. [...]" و ناسزایی به آقای نتانیاهو می‌دهد.

اما در حقیقت اینطور نبوده است و آقای نتانیاهو اولین رهبر خارجی نبود که پیروزی آقای بایدن را تبریک گفت. او همچنین دقایقی بعد از توییتی که به آقای بایدن تبریک گفته بود در توییت دیگری از آقای ترامپ قدردانی کرد.

آقای ترامپ در ادامه اظهاراتش گفت: "هیچکس بیشتر از من برای بی‌بی تلاش نکرده است. من بی‌بی را دوست داشتم و هنوز هم دوست دارم اما وفاداری را هم دوست دارم."

ژوئن گذشته و پس از دو سال بن‌بست سیاسی در اسرائیل، دوازده سال نخست وزیری آقای نتانیاهو پایان یافت و او از مقامش کنار گذاشته شد.

آقای ترامپ، پیشتر و در چند مصاحبه دیگر هم گفته بود که معتقد است او اسرائیل را از نابودی نجات داده است.

آقای ترامپ گفته بود: "اگر من روی کار نمی آمدم، فکر می‌کنم اسرائیل نابود می‌شد. باشه. شما حقیقت را میخواهید؟ من فکر می‌کنم شاید اسرائیل تا الان نابود شده بود."

آقای ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود اقدامات زیادی در جهت حمایت از آقای نتانیاهو انجام داد از جمله به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رسمی اسرائیل که با واکنش‌های زیادی رو به رو شد.

بیت المقدس شرقی در سال ۱۹۶۷ در جنگ اعراب با اسرائیل به اشغال اسرائیل در آمد. دولت اسرائیل در سال ۱۹۸۱ بیت المقدس شرقی را به خاک خود ضمیمه ساخت.

اسرائیل کل شهر را پایتخت خود می‌داند اما عمده کشورها حاکمیت اسرائیل بر این شهر را به رسمیت نمی‌شناسند.