دیوان عالی آمریکا قانون سقط جنین تگزاس را با شرط حق شکایت، ابقاء کرد

Pro-life and pro-choice protestors gather outside the Supreme Court as arguments begin about the Texas abortion law by the court on Capitol Hill

منبع تصویر، The Washington Post via Getty Images

دیوان عالی آمریکا به ابقاء قانون سقط جنین تگزاس رای داد اما حق شکایت مراکز سقط جنین را محفوظ دانست.

این قانون که به ا.بی.بی مشهور شده اجازه می‌دهد هر کسی، از تگزاس یا خارج از آن، از پزشکان یا درمانگاه‌هایی که در موارد حاملگی‌ بعد از هفته ششم سقط جنین انجام می‌دهند شکایت کنند.

پزشکان، درمانگاه‌ها، فعالان حقوق زنان و رئیس جمهوری آمریکا همه از منتقدان این قانون هستند.

قانون جنجالی سقط جنین در تگزاس از ماه سپتامبر اجرایی شده و اگرچه برای سقط جنین در موارد اضطراری که جان مادر در خطر باشد استثناء قائل شده، سقط جنین در پی بارداری ناشی از تجاوز را ممنوع می‌داند.

دانشگاه متخصصان زنان آمریکا می‌گوید در شش هفته اول بارداری، جنین هنوز ضربان قلب ندارد.

دیوان عالی آمریکا قرار بود تصمیم بگیرد که آیا درمانگاه‌های سقط جنین تگزاس یا دولت فدرال اجازه شکایت حقوقی و متوقف کردن اجرای قانون تگزاس را دارند یا خیر.

حالا حکم دیوان عالی آمریکا به معنی آن است که درمانگاه‌های سقط جنین می‌توانند کماکان قانون تگزاس را به چالش بکشند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

این پرونده حال دوباره به دادگاه منطقه‌ای می‌رود تا درمانگاه‌های سقط جنین بتوانند قانون تگزاس را به چالش بکشند.

دیوان عالی آمریکا با این حال شکایت دولت آمریکا در این زمینه را نپذیرفته است.

سونیا سوتومایور، قاضی لیبرال دیوان عالی آمریکا در یادداشت حقوقی خود از موافقت دیوان عالی امریکا با شکایت از قانون تگزاس حمایت کرده اما گفته دیوان عالی آمریکا باید ماه‌ها پیش، قبل از اجرایی شدن قانون تگزاس جلوی آن را می‌گرفت.

متخصصان می‌گویند در پی اجرایی شدن قانون تگزاس، آمار سقط جنین در این ایالت نزدیک به ۵۰ درصد کاهش یافته است و در نتیجه درخواست سقط جنین در ایالت‌های مجاور تگزاس افزایش یافته است.

موسسه سلامت کامل زن، رای دیوان عالی آمریکا را برای ادامه چالش حقوقی قانون تگزاس یک پیروزی خوانده اما ابقاء قانون را ظالمانه دانسته است.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت رئیس جمهوری آمریکا از تصمیم دیوان عالی این کشور نگران شده است.

دولت آمریکا به دنبال آن است که در واکنش به قانون تگزاس، لایحه‌ای را در مجلس نمایندگان به تصویب برساند تا از زنانی که به دنبال سقط جنین هستند حمایت کند، اما بعید است این لایحه در مجلس سنا تصویب شود. .