مجلس جمهوری صرب بوسنی، رای به خروج از نهادهای اصلی بوسنی و هرزگوین داد

میلوراد دودیک

منبع تصویر، EPA

مجلس جمهوری صرب بوسنی (صربسکا) طرحی را به تصویب رسانده که خواهان خروج از شماری از موسسات ملی بوسنی و هرزگوین می‌شود.

این طرح از دولت جمهوری صرب بوسنی می‌خواهد لایحه‌ای را در شش ماه برای خروج از سیستم مالیاتی، قضایی و دفاعی بوسنی آماده کند.

نمایندگان مخالف، به اعتراض، در زمان این نشست از مجلس خارج شدند و میلوراد دودیک، عضو صرب شورای سه نفره ریاست‌جمهوری بوسنی و رهبر حزب "اتحاد سوسیال دموکرات‌های مستقل" را به سوء استفاده از این نشست برای مقاصد انتخاباتی متهم کردند.

ژلیکو کومشیچ، عضو کروات شورای ریاست‌جمهوری از دادستانی بوسنی خواسته است تا علیه آقای دودیک به خاطر تهدید صلح و ثبات در بوسنی اقدام قضایی کند.

پس از جنگ بوسنی در دهه ۱۹۹۰ و توافقنامه دیتون با میانجیگری آمریکا، این کشور به دو منطقه نیمه خودمختار جمهوری صربسکا و فدراسیون بوسنیایی و کروات تقسیم شد. رهبری این کشور بر عهده شورایی سه نفره است.

توضیح ویدئو،

بیست و پنجمین سالگرد کشتار سربرنیتسا؛ جنایتی که جهان را شرمگین کرد

آقای دودیک مدعی است تشکیلات کنونی بوسنی و هرزگوین برخلاف روح توافقنامه دیتون، توافقنامه صلح ۱۹۹۵ است که به درگیری در یوگسلاوی سابق پایان داد.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی، میلوراد دودیک که از اعضای این شورا است، در هفته‌های اخیر به نظر می‌رسد درصدد تضعیف یکپارچگی بوسنی بوده است.

آقای دودیک تهدید کرده است که جمهوری صربسکا را از نهادهای ملی مانند اداره مالیات، سازمان دارو و - مهمتر از همه - نیروهای مسلح خارج می‌کند.

اگرچه این کار به معنای جدایی نیست، اما احیای ارتش قومی صرب برای بسیاری از مردم بوسنی چشم‌اندازی ترسناک به شمار می‌رود.

کریستین اشمیت، نماینده عالی جامعه بین‌المللی در بوسنی، به سازمان ملل گفته است که طرح‌های میلوراد دودیک یک "تهدید بنیادین" برای این کشور است.

آقای دودیک گفته است صلاحیت آقای اشمیت را به رسمیت نمی‌شناسد.

آقای دودیک همچنین از مجلس جمهوری صرب بوسنی خواسته قوانینی را که توسط نماینده عالی جامعه بین‌المللی در بوسنی و هزرگوین اعلام شده است، از جمله قانونی که انکار کشتار سربرنیتسا را جرم می‌داند، لغو کند.

شبه نظامیان صرب بوسنی به رهبری رادوان کاراجیچ از متحدان نزدیک سلوبودان میلوسویچ، رهبر سابق صربستان، پس از محاصره سربرنیتسا و حمله به این شهر در تابستان ۱۹۹۵ نزدیک به هشت هزار اسیر مسلمان را قتل عام کردند.