مصطفی کاظمی: نیروهای ائتلاف ظرف چند روز آینده از عراق خارج می‌شوند

کاظمی

منبع تصویر، Facebook/@IraqiPMO

توضیح تصویر،

مصطفی کاظمی ویدئوی سخنان اخیرش را در فیس‌بوک منتش کرده

مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر عراق، روز شنبه اعلام کرد که نیروهای مسلح بین‌المللی "ظرف چند روز آینده" این کشور را ترک خواهند کرد.

آقای کاظمی در ویدئویی که در صفحه فیس‌بوکش منتشر شد، گفت که این نیروها، در چارچوب توافق استراتژیکی که بین عراق و آمریکا به دست آمده، این کشور را ترک خواهند کرد.

نخست‌وزیر عراق در عین حال افزود که از این پس نیروهای ائتلاف بین‌المللی، نقش مستشاری برای نیروهای عراقی خواهند داشت.

آقای کاظمی در حالی این سخنان را بیان می‌کند که روز پنج‌شنبه هفته گذشته، یکی از مقام‌های نظامی عراقی از پایان عملیات جنگی نیروهای ائتلاف بین‌الملل نبرد با داعش در این کشور خبر داده بود.

نیروهای بریتانیایی حاضر در این ائتلاف نیز در روز چهارشنبه هفته گذشته به شکل رسمی اعلام کردند که مرحله تبدیل این نیروها از قوای رزمی به نیروهای مستشاری به پایان رسیده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پایان عملیات رزمی نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه داعش روز پنج‌شنبه هفته گذشته اعلام شد

اما همچنان، شبه‌نظامیان شیعه که عموما از سوی ایران حمایت می‌شوند، در تبلیغات سیاسی‌شان بر لزوم مبارزه با نیروهای آمریکایی برای اخراج آنها از عراق پافشاری می‌کنند.

گروه کتائب سیدالشهدا که یکی از این گروه‌ها محسوب می‌شود، اخیرا از جوانان عراقی خواست که برای قطعی شدن خروج آمریکایی‌ها از عراق تا پایان سال ۲۰۲۱، به مبارزه مسلحانه دست بزنند.

مساله خروج نیروهای آمریکایی از عراق از این جهت در روزهای اخیر به موضوعی حساس تبدیل شده که دولت آمریکا در ماه ژوئیه اعلام کرد تا ۳۱‍ دسامبر سال ۲۰۲۱ به عملیات رزمی در عراق پایان می‌دهد.

در نهایت گروه کتائب سیدالشهدا اعلام کرد که به احترام نزدیک بودن کریسمس، به نیروهای آمریکایی در این روزها حمله نمی‌کند.

مصطفی کاظمی، در ویدئوی اخیرش، پایان عملیات رزمی نیروهای ائتلاف را "نشانه توانمندی ملت قهرمان عراق برای حفظ امنیت و ثبات کشور" توصیف کرد.

او گفت: "به رغم همه تفاوت‌ها، نیروهای سیاسی عراقی همگی فرزندان همین ملت هستند و به دنبال حفظ امنیت کشورند."

در حال حاضر بر سر نتایج انتخابات پارلمانی این کشور اختلاف نظر وجود دارد و برخی گروههای شیعه نتایج آن را نپذیرفته‌اند.