دختر اولین فضانورد آمریکایی به عنوان گردشگر به فضا رفت

لورا شپرد چرچلی و پنج نفر دیگر سرنشین فضاپیمای بلو اوریجین بودند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

لورا شپرد چرچلی و پنج نفر دیگر سرنشین فضاپیمای بلو اوریجین بودند

لورا شپرد چرچلی، ۷۴ ساله، که دختر آلن شپرد اولین فضانورد آمریکایی است به همراه پنج نفر دیگر با فضاپیمای شرکت خصوصی "بلو اوریجین" متعلق به جف بزوس سفری کوتاه به فضا انجام داده است.

این فضاپیما با موفقیت به مداری کم ارتفاع رسید جایی که مسافران توانستند موقتا بی‌وزنی را تجربه کنند.

این سومین پرتاب بلو اوریجین در سال ۲۰۲۱ بود؛ شرکتی که قصد دارد در بازار گردشگری فضایی پیشتاز شود.

آلن شپرد که در سال ۱۹۹۸ درگذشت در روز ۵ مه ۱۹۶۱ با مرکوری از مرکز کِیپ کاناوِرال فلوریدا به فضا رفت. او اولین آمریکایی بود که چنین ماموریتی را انجام می داد.

مایکل استراهان ستاره سابق لیگ ملی فوتبال آمریکا (ان اف ال) و مجری برنامه "صبح به خیر آمریکا" و چهار نفر دیگر که برای این سفر بلیت خریده بودند سرنشین این پرواز بودند.

این اولین بار است که "بلو اوریجین" کلیه شش صندلی راکت "نیو شپرد" را پر می کند. نام موشک از آلن شپرد گرفته شده است.

این پرتاب که به دلیل بادهای شدید دو روز عقب افتاد بالاخره روز شنبه از مرکز پرتاب این شرکت در نزدیکی شهر کوچک وان هورن در تگزاس پرتاب شد.

این پرتاب در همان مسیر موشک های قبلی به فضا رفت و در صحرای تگزاس فرود آمد، جایی که آقای بزوس از مسافران استقبال کرد.

این پرواز فقط کمی بیش از ۱۰ دقیقه طول کشید و به ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری رسید که ۵ دقیقه و ۱۸۷ کیلومتر کوتاهتر از پرواز آلن شپرد بود.

دختر آقای شپرد در این سفر تکه ای از کپسول مرکوری و همچنین یادگارهایی از سفر او به سطح ماه با ماموریت آپولو ۱۴ در سال ۱۹۷۱ را همراه داشت.

خانم چرچلی گفت: "وقتی پایین می آمدیم به پدرم فکر کردم و به خودم گفتم او حتی وقت لذت بردن از چنین سفری را نداشت. او مشغول کار بود. او باید همه کارها را خودش می کرد. من برای گردش آن بالا رفتم!"

ماه پیش شاهزاده ویلیام از گردشگری فضایی انتقاد کرد و هشدار داد که فعالیت های آنها باعث "اضطراب بیشتر اقلیمی" در میان نسل جوان می شود.