نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در سفری تاریخی وارد امارات شد

نفتالی بنت

منبع تصویر، Twitter

نفتالی بنت نخست وزیر اسرائیل در سفری تاریخی وارد امارات شد. این اولین سفر یک نخست وزیر اسرائیل به این کشور است. آقای بنت دوشنبه با محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی دیدار می‌کند.

آقای بنت در سخنانی پیش از پرواز گفت: "من در حال رفتن به امارات متحده عربی هستم، در اولین دیدار رسمی بعنوان نخست وزیر اسرائیل. با شیخ محمد بن زاید ولیعهد امارات ملاقات می‌کنم و در باره گسترش روابط در شماری از زمینه‌ها بحث خواهیم کرد به ویژه تقویت روابط اقتصادی و تجاری. تنها در یک سال از زمان عادی سازی روابط شاهد پتانسیل فوق العاده‌ای در شراکت دو کشور بودیم. این تازه شروع است."

این سفر در بحبوحه تشدید تنش‌های منطقه‌ای در حالی که قدرت‌های جهان در تلاش برای احیای توافق هسته ای با ایران هستند، انجام می‌شود. اسرائیل و برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در مورد فعالیت‌های ایران در منطقه نگرانی هایی مشترک دارند.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در ژوئن گذشته برای افتتاح سفارت اسرائیل به ابوظبی سفر کرده بود.

سفر آقای لاپید، اولین سفر یک مقام بلندپایه اسرائیلی به امارات از زمان امضای توافق بین دو کشور برای عادی سازی روابط در سال گذشته بود. این توافق با میانجیگری آمریکا صورت گرفت.

برخی سفر وزیر خارجه اسرائیل به امارات را لحظه‌ای مهم برای اسرائیل و جهان عرب توصیف کردند و برخی از جمله ایران و تشکیلات خودگردان فلسطین آن را محکوم کردند.

امارات هم چند ماه پیش سفارتش را در تل آویو افتتاح کرد.

در همین حال گفته شده سفر هفته پیش مشاور امنیت ملی امارات به تهران باعث نگرانی‌های در تل‌آویو شده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

امارات و بحرین با میانجیگیری دولت دونالد ترامپ با اسرائیل توافقاتی را برای عادی سازی روابط امضا کردند

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق اسرائیل چند بار سفر برنامه ریزی شده خود را به امارات به دلیل همه گیری کووید به تعویق انداخته بود و در نهایت این سفر که قرار بود پیش از انتخابات مارس سال جاری اسرائیل برگزارشود به دلیل اختلافات دیپلماتیک با کشور همسایه اردن لغو شد.

آقای نتانیاهو در آن زمان اعلام کرد که سفرش به امارات به دلیل بروز مشکلاتی در هماهنگی پروازهای او از آسمان کشور اردن به تعویق افتاده است.

دفتر آقای نتانیاهو هم گفت که اردن در صدور مجوز استفاده از آسمانش چندین ساعت تعلل کرد.

امارات پس از مصر و اردن سومین کشور عربی است که با اسرائیل روابط دیپلماتیک رسمی برقرار کرد.

نگرانی‌ مشترک اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس در مورد ایران می‌تواند از عوامل اصلی برقراری روابط باشد.

در اواخر ریاست جمهوری دونالد ترامپ علاوه بر امارات، بحرین نیز با اسرائیل توافق مشابه امضا کرد. همزمان سودان و مراکش نیز در همین مسیر گام برداشتند.

بیشتر کشورهای عربی برای دهه‌ها اسرائیل را بایکوت کرده بودند. آنها استدلال می‌کردند که تنها زمانی با اسرائیل روابط را آغاز می‌کنند که اختلاف آنها با فلسطینی‌ها حل شده باشد.