افزایش درجه هشدار شیوع در بریتانیا، بستری شدن اولین مبتلا به اومیکرون در بیمارستان

covid omicron

منبع تصویر، Getty Images

پس از آنکه ندیم زهاوی، وزیر آموزش بریتانیا، از بستری اولین فرد مبتلا به کرونای اومیکرون در بیمارستان خبر داد، درجه هشدار سرایت از سه به چهار افزایش یافت.

چهار مقام ارشد بهداشتی-درمانی دولت‌های انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک افزایش خطر شیوع را اعلام کردند.

بریتانیا تقریبا هفت ماه پیش در این درجه از هشدار کرونا قرار داشت که به معنای افزایش سریع سرایت است. بالاترین درجه هشدار در بریتانیا پنج است.

درجه هشدار در بریتانیا میزان شیوع را نشان می‌دهد و اعمال یا لغو محدودیت‌ها بر اساس آن نیست.

در این بیانیه آمده که "شواهد اولیه" نشان می‌دهند سویه اومیکرون "بسیار سریعتر" از سویه غالب قبلی یعنی دلتا شیوع پیدا می‌کند و محافظت واکسن در مقابل بیماری علامت‌دار "کمتر" است.

این بیانیه پیش‌بینی کرده "بستری شدن به دلیل اومیکرون که اکنون اتفاق افتاده، احتمالا بسرعت بیشتر می‌شود" و با اینکه الان بیمارستان‌ها "به دلایل غیرکرونا زیر فشار هستند"، اما مسری‌تر بودن و کاهش تاثیر واکسن ممکن است "بزودی" فشار مضاعفی ایجاد کند.

از این رو در بریتانیا تزریق نوبت یادآور کرونا سرعت بیشتری پیدا کرده و اکنون از افراد بالای ۳۰ سال خواسته می‌شود نوبت سوم را بزنند. یافته‌های اولیه نشان می‌دهند سه نوبت واکسن کرونا در ۷۵ درصد موارد در پیشگیری از ابتلا به اومیکرون علامت‌دار موثر است.

ساعاتی پیشتر، ندیم زهاوی وزیر آموزش بریتانیا به بی‌بی‌سی گفته بود: "نوع جدید ویروس کرونا اکنون یک سوم موارد ابتلا به کرونا را در لندن تشکیل می‌دهد" و مردم را تشویق کرد که نوبت سوم واکسن را تزریق کنند.

تابحال ۳۱۳۷ مورد تایید شده اومیکرون در بریتانیا شناسایی شده است اما آمار واقعی بالاتر برآورد می‌شود.

محققان دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن هم هشدار داده‌اند که بدون اعمال محدودیت‌هایی فراتر از آنچه دولت تاکنون در نظر گرفته، بریتانیا با موج ابتلا به اومیکرون مواجه خواهد شد.

آقای زهاوی شیوع سویه جدید را "چالشی بزرگ" توصیف کرد و گفت: "اگر تا پایان ماه دسامبر موارد ابتلا به اومیکرون به یک میلیون برسد، سه روز بعد دو میلیون می‌شود. و اگر شدت بیماری آن نصف دلتا باشد، یک درصد موارد شدید ابتلا به این ویروس نیاز به بستری دارند."

کارشناسان هنوز نمی‌دانند شیوع وسیع اومیکرون چه تاثیری بر بیمارستان‌ها خواهد داشت اما حتی اگر شدت آن نصف سویه دلتا باشد، شمار قابل‌توجهی در بیمارستان بستری خواهند شد و جان خواهند باخت.