مدیرکل آژانس انرژی اتمی: محدودیت بازرسی هسته‌ای در ایران باعث بروز ابهام شده است

گروسی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

گروسی روند کنونی را نگران‌کننده خوانده و خواستار همکاری ایران شده است

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که "محدودیت" فعالیت بازرسان این نهاد در ایران همراه با نگرانی در مورد افزایش تولید اورانیوم با خلوص مورد استفاده در تسلیحات اتمی "باعث بروز ابهام جهانی" در مورد برنامه‌های حکومت ایران شده است

آقای گروسی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که می‌خواهد به ایران گوشزد کند که اگر جمهوری اسلامی بخواهد "کشوری برخوردار از احترام" در جامعه ملل محسوب شود "راه گریزی از بازرسی توسط بازرسان آژانس ندارد."

آقای گروسی در مورد روابط آژانس و ایران گفته است که "ما باید با هم کار کنیم و من اطمینان حاصل خواهم کرد که آنها درک کنند که ما شریکشان هستیم."

به نوشته این خبرگزاری، آقای گروسی در حالی بر نقش آژانس بین‌المللی انرژی به عنوان "حسابرس" شرایط اتمی جهان اصرار می‌ورزد که کوتاه مدتی پیش از آن، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته بود که به بازرسان آژانس اجازه دسترسی به تاسیسات مونتاژ سانتریفوژ در کرج داده نخواهد شد.

این کارخانه در ماه ژوئن هدف حمله قرار گرفت و ایران اسرائیل را مسئول این حمله معرفی کرده و از دسترسی بازرسان آژانس به دوربین‌های نصب شده در این مرکز جلوگیری به عمل آورده است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مدیرکل آژانس در مورد تبعات محدودیت دسترسی بازرسان در ایران ابراز نگرانی کرده است

تصویر مبهم

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
صفحه ۲

در این برنامه با صاحب‌نظران درباره مسائل سیاسی و اجتماعی روز گفت‌ و‌ گو می‌کنیم.

پادکست

پایان پادکست

مدیرکل آژانس در این مورد گفت که "گر جامعه بین‌المللی از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وضوح نبیند که ایران چه تعداد سانتریفیوژ با چه ظرفیتی ممکن است داشته باشند... تصویری بسیار مبهم از وضعیت خواهد داشت" و افزود که "این موضوع بسیار مهم است."

رافائل گروسی این ادعای ایران را "کاملا مهمل" خواند که شاید عاملان خرابکاری با هک کردن دوربین‌های نصب شده در کرج به عملیات خرابکاری دست زده باشند و گفت که مقامات جمهوری اسلامی هیچ مدرکی در اثبات ادعای خود ارائه نداده‌اند. وی گفت که "این ادعا صرفا نشانه دیگری از اصطکاک بین بازرسان آزانس و ایران است."

آسوشیتدپرس افزوده است که ایران پس از خروج آمریکا از برجام، غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد را آغاز کرده است که "یک گام فنی کوتاه تا غنی سازی تا خلوص ۹۰ درصدی سطح تسلیحاتی فاصله دارد." اخیرا اسرائیل گفت که ایران در صدد غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۹۰ درصد است اما مقامات جمهوری اسلامی آن را تکذیب کردند.

براساس غنی سازی اورانیوم در ایران به خلوص ۳.۶۷ درصد محدود شده و این درجه از خلوص برای استفاده صنعتی کافی است. جمهوری اسلامی همچنین ذخایر اورانیوم غنی شده خود را بیش از حد مجاز در برجام افزایش داده و از سانتریفیوژهای پیشرفته‌تری استفاده می‌کند که در این توافق منع شده است.

رافائل گروسی، ضمن تاکید بر اینکه در مذاکرات برجام در وین دخالتی ندارد، گفت که پیشروی برنامه‌های اتمی ایران فراتر از محدوده برجام مستلزم تغییراتی در توافق اولیه است.

وی گفت: "واقعیت این است که در سال ۲۰۲۲ ما با ایران بسیار متفاوتی نسبت به سال ۲۰۱۵ [زمان حصول برجام] مواجه هستیم و در برجام باید اصلاحاتی صورت گیرد که واقعیت‌های جدید را منعکس کند به نحوی ما بتوانیم بر توافقی که کشورها بر سر میز مذاکرات سیاسی به دست می‌آورند نظارت کنیم."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مذاکرات وین - مدیرکل آژانس تغییراتی در توافق اولیه را لازم دانسته است

غنی‌سازی تا "سطح تسلیحاتی"

رئیس آژانس ین‌المللی با اظهار اینکه "هیچ کشور دیگری جز آنهایی که سازنده سلاح هسته‌ای هستند اورانیوم غنی شده با خلوص بالا تولید نمی‌کنند" افزوده است که "البته من بارها گفته ام که این بدان معنا نیست که ایران سلاح هسته‌ای دارد، اما این بدان معنی هست که این سطح از غنی‌سازی سطحی است که راستی‌آزمایی شدید را ضروری می‌سازد."

خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که دفتر نمایندگی جمهوری ایران در سازمان ملل متحد به درخواست این خبرگزاری برای اظهارنظر درباره اظهارات آقای گروسی پاسخ فوری نداده است.

مصاحبه مدیرکل آزانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی منتشر می‌شود که کشورهای اروپایی عضو برجام هشدار داده‌اند که بدون پیشرفت سریع در مذاکرات، این امکان وجود دارد که برجام "به یک پوسته خالی" تبدیل شود.

در مقابل، علی باقری کنی، نماینده جمهوری اسلامی در مذاکرات وین، کشورهای غربی را به کوتاهی در انجام تعهدات خود و مقصرنمایی دیگران متهم کرده است.

به گفته آسوشیتدپرس، آقای باقری نتایج شش دور مذاکرات قبلی در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی را "پیش نویس" توصیف کرد و ظاهرا با خواسته‌های جدید به وین آمد که کشورهای غربی آنها را قابل قبول ندانسته‌اند.

منبع تصویر، Mehrnews

توضیح تصویر،

برخورد نمایندگان جمهوری اسلامی در زمان روحانی و رئیسی "متفاوت" توصیف شده است

تغییر در نگرش ایران

آقای گروسی در در پاسخ به سوالی درباره تفاوت احتمالی بین رویکرد جمهوری اسلامی در زمان حسن روحانی و ابراهیم رئیسی گفته است که "تغییر محسوس بوده است."

به گفته مدیرکل آژانس، "خود رئیس جمهور [فعلی] و اطرافیانش به وضوح دیدگاه مشخصی در مورد تعامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و طرف‌های توافق هسته‌ای ابراز داشته‌اند."

وی همکاری آژانس و ایران در شرایط کنونی را "کندتر از حد انتظار" توصیف کرده و خواستار آن شده است که برای نظارت و بازرسی این نهاد در ایران محدودیت ایجاد نشود.

رافائل گروسی گفت که "مشکل این است که هر چه زمان بیشتری بگذرد، و فرصت ضبط آنچه را که در حال وقوع است از دست برود، وقتی بازرسان بار دیگر فعالیت خود را آغاز کنند ممکن است شکاف‌های از نظر اطلاعاتی وجود داشته باشد که چیز خوبی نیست.»

در همین مصاحبه، مدیرکل آژانس گفت که امارات در زمینه برنامه اتمی "توافق محکمی" با آمریکا دارد که متضمن خودداری از غنی‌سازی است اما عربستان در پی غنی‌سازی است که خطر رقابت تسلیحات اتمی با ایران را افزایش می‌دهد.

وی گفت که بین آژانس و عربستان مذاکراتی برای نظارت بر برنامه آتی آن کشور عربستان صورت گرفته است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درمورد برنامه اتمی اسرائیل و این نظر که این کشور احتمالا دارای تسلیحات هسته‌ای است گفت که جامعه بین‌المللی مایل است همه کشورهای جهان عضو پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی باشند و تحت نظارت قرار گیرند.

اسرائیل، هند، پاکستان تنها کشورهایی هستند که به این پیمان نپیوسته و ملزم به قبول نظارت آژانس بر برنامه‌های خود نیستند و کره شمالی نیز در سال ۲۰۰۳ از این پیمان خارج شد.