آیا مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مؤثرند؟

  • شهیر شهید ثالث
  • روزنامه‌نگار و تحلیلگر
هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ

منبع تصویر، Spencer Platt/Getty Images

نظر‌سنجی‌هائی که بلافاصله پس از خاتمه مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ صورت گرفته نتایج متفاوتی را در مورد برنده مناظره در اختیار ما می‌گذارد.

نظرسنجی سی ان ان حاکی از آن است که ۶۲ درصد از کسانی که به تماشای مناظره نشسته‌اند معتقد بوده‌اند که خانم کلینتون، پیروز میدان بوده در حالی که تنها ۲۷ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی باور داشتند که آقای ترامپ برنده مناظره بوده است. در همین حال بنگاه نظرسنجی پابلیک پالیسی نتیجه نظرسنجی خود را ۵۱ به ۴۰ به نفع کلینتون اعلام کرد.

اما از سوی دیگر، طبق نظرسنجی اینترنتی پایگاه محافظه‌کار دراج ریپورت، از آراء نزدیک به یک میلیون نفر، ۸۲ درصد به پیروزی ترامپ و ۱۸ درصد به پیروزی کلینتون اعتقاد داشته‌اند.

نتیجه نظرسنجی اینترنتی شبکه تلویزیونی سی ان بی سی حاصل از آراء بیش از یک میلیون نفر، تا زمان تهیه این گزارش، ۶۸ درصد به نفع ترامپ و ۳۲ درصد به نفع کلینتون بوده است.

نتیاج نظرسنجی اینترنتی تایم و ورایتی را نیز می‌توانید در زیر ببینید. نظرسنجی تایم ۵۸ به ۴۲ و ورایتی ۵۱ به ۴۹ به نفع ترامپ بوده است.

منبع تصویر، TIME.COM

منبع تصویر، variety.com

اما علائم دیگری نیز وجود دارد که حاکی است کسانی که دست‌اندر کار فعالیت‌های اقتصادی، به خصوص خرید و فروش ارز هستند به این نتیجه رسیده‌اند که ترامپ بازنده مناظره بوده و شانس پیروزی‌اش کمتر شده است.

قرارداد تجاری آمریکا با مکزیک، هم چنانکه در جریان مناظره نیز مورد انتقاد شدید ترامپ واقع شد، یکی از محورهای کارزار انتخاباتی ترامپ است. وی معتقد است که توافق تجاری موجود آمریکا با مکزیک موازنه تجارت را به نفع مکزیک تغییر داده و باید در آن بازنگری شود. در صورت انتخاب ترامپ، سختگیری بر روی صادرات مکزیک به آمریکا جزو اولین برنامه‌های ترامپ خواهد بود. از این‌رو، ظرف چند هفته اخیر، همزمان با افزایش محبوبیت ترامپ در نظر‌سنجی‌ها، پزو، واحد پول مکزیک، در مقابل دلار تضعیف شده است. با این حال، صبح روز بعد از مناظره، معامله‌گران ارز، با این اعتقاد که ترامپ بازنده مناظره بوده و اینک شانس کمتری برای پیروزی در انتخابات دارد مشغول خرید پزوی مکزیک شدند. به گزارش وال استریت ژورنال، در همان ساعات اولیه روز سه‌شنبه ارزش پزو در برابر دلار بر اثر این برداشت یک و نیم درصد افزایش یافت.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بنگاه‌های شرط‌‌بندی هم روز بعد از مناظره (تا لحظه نگارش این گزارش) شانس پیروزی هیلاری کلینتون را از ۶۳ درصد به ۶۸ درصد افزایش دادند. این در حالی است که شانس دونالد ترامپ از ۳۸ درصد در روز قبل به ۳۲ درصد کاهش پیدا کرد.

اما روی دیگر سکه این است که در حالی که تا یکماه پیش، اکثر نظرسنجی‌ها از پیروزی قاطع هیلاری کلینتون در انتخابات نوامبر حکایت می‌کرد، در هفته‌های اخیر وضعیت به طور غیرمنتظره‌ای به نفع ترامپ تغییر کرده است. آخرین نظرسنجی تا زمان نگارش این گزارش (صبح سه‌شنبه ۲۷ سپتامبر) که توسط لس‌آنجلس تایمز ‌منتشر گردیده، از پیش گرفتن ترامپ ( ۴۶ و ۲ دهم درصد ترامپ در مقابل ۴۲ و ۷ دهم درصد کلینتون) حکایت می‌کند.

اکثریت قاطع ناظران سیاسی در رسانه‌های اصلی آمریکائی، طی اظهار نظرهایشان که بلافاصله پس از خاتمه مناظره به عمل آمد، اعتقاد داشتند که هیلاری کلینتون برنده مناظره بوده است. مطلب جالب توجه اینجاست که برخلاف نتایج مطالعات انجام شده مبنی بر اینکه نظر متخصصان رسانه‌های بزرگ آمریکایی در مورد نتیجه مناظره‌ها رأی‌هندگان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نظر‌سنجی لس‌انجلس تایمز نشان می‌دهد که ظاهرا رای‌دهندگان از این تئوری پیروی نکرده‌اند.

با توجه به تغییر روندی که اخیرا شکل گرفته و نگرانی‌هائی که در اردوگاه دموکرات‌ها ایجاد شده، کلینتون در این مناظره نیاز به برد با ضربه‌فنی داشت و لذا ممکن است پیروزی با امتیاز هم، چندان به وی کمک نکند.

با وجود همه تحلیل و تفسیر‌ها در مورد این مناظره، اساسا این سئوال مطرح است که آیا مناظره‌ها نقشی در تعیین سرنوشت انتخابات بازی می‌کنند؟ دو پژوهشگر علوم سیاسی، رابرت اریکسون (دانشگاه کلمبیا) و کریستوفر ولزین (دانشگاه تگزاس) مطالعه وسیعی بر روی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سال ۱۹۵۲ تا ۲۰۰۸ انجام داده و نتایج بیش از دو هزار نظرسنجی را قبل و بعد از مناظره‌ها مورد مطالعه قرار داده‌اند. نتیجه حاصل از این مطالعه قدری غیر قابل انتظار بوده است: مناظره‌ها، علیرغم سر و صدای زیادی که ایجاد می‌کنند، تاثیر چندانی بر روی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ندارند.

به نظر ولزین و اریکسون، علت این امر ممکن است این باشد که اکثریت عظیم کسانی که به تماشای مناظره‌ها می نشینند پیشاپیش تصمیم خود را برای انتخاب رئیس جمهور مورد علاقه‌شان گرفته‌اند. اینها کسانی هستند که به سیاست علاقه دارند و از همین رو اکثریت غالب بینندگان مناظره‌ها را همین گروه تشکیل می‌دهند. این افراد به کاندیدای مورد علاقه خود وفادارند و بر اثر یک مناظره از یک قطب به قطب دیگر تغییر موضع نمی‌دهند.

به نظر دو پژوهشگر مزبور، در مقابل این گروه، "رأی دهندگان مردد" قرار دارند. اکثر افراد این گروه به این دلیل تصمیم خود را نگرفته‌اند که اصولا چندان سیاسی نیستند. درست به همین دلیل که چندان سیاسی نیستند کمتر علاقه‌مند به تماشای یک مناظره طولانی‌‌اند. در نتیجه ولزین و اریکسون نتیجه می‌گیرند که تاثیر مناظره بر روی این گروه آنچنان وسیع نیست که بتواند تاثیر قابل توجهی بر نتیجه انتخابات بگذارد.