رسانه‌های روسیه در باره دونالد ترامپ چه می‌گویند؟

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رسانه‌های روسیه ترامپ را به عنوان یک نامزد مستقل در انتخابات آمریکا به تصویر کشیده‌اند

دونالد ترامپ رسانه‌های آمریکا را "نفرت‌انگیز"، "فاسد"، "جانبدار" و "دروغگو" خوانده.اما حدس می‌زنم اگر بلد بود روسی بخواند، از شیوه پوشش خبری انتخابات آمریکا در رسانه‌های این کشور تمجید می‌کرد.

روزنامه‌های حامی‌ دولت روسیه با شور و شوق در باره دونالد ترامپ می‌‌نویسند و گهگاه هیلاری کلینتون را به شدت می‌‌کوبند.

روزنامه عامه‌پسند کومسومولسکایا پراودا اخیرا از قول ویتالی میلونوو، عضو مجلس روسیه، نوشت: "من رسما اعلام می‌‌کنم کلینتون یک عفریته نفرین‌ شده است. به همین دلیل حتی آدم خنده‌داری مثل ترامپ در مقایسه با کلینتون معقول به نظر می‌رسد."

خبرگزاری‌های روسیه از کلینتون یک چهره "پرخاشگر ضدروس" ترسیم کرده‌اند.

ایزوستیا، روزنامه حامی‌ دولت، نوشت: "روسیه همین حالا هم در دو جبهه‌ مشغول جنگ است: دنباس (شرق اوکراین) و سوریه."

"پیروزی هیلاری کلینتون ضدروس و جنگ‌طلب در انتخابات آمریکا می‌‌تواند منجر به شروع جنگ سومی هم در قفقاز بشود؛ آمریکا شروع به حمایت مالی‌ از تروریست‌ها خواهد کرد، همان‌طور که در دو دوره جنگ چچن شاهد بودیم. حتی ممکن است جنگ چهارمی هم در آسیای میانه شروع شود، جایی که همین حالا هم از طرف افراطی‌ها و انقلاب‌های رنگین در معرض حمله است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption از هیلاری کلینتون به عنوان دشمن روسیه یاد می‌‌شود

از طرف دیگر، رسانه‌های روسیه از مواضع ترامپ در حمایت از روسیه تقدیر می‌کنند.

روزنامه مسکووسکی کومسومولتس نوشت: "اجرای تنها ۳۰ درصد از برنامه‌های ترامپ در رابطه با روسیه و پوتین هم یک گام مثبت خواهد بود."

آقای ترامپ در روسیه به عنوان یک چهره سیاسی مستقل معرفی می‌شود. کومسومولسکایا پراودا نوشت: "شخصیت نوظهور‌ی که هیچ رابطه‌ای با طبقه حاکم ندارد."

روزنامه دولتی روسیسکایا گازیتا نوشت: "کودتای سیاسی علیه ترامپ شکست خورده. سخنان او خالی‌ از تظاهر و به دور از ریاکاری سیاسی جناح محافظه‌کاراست. او نقاط حساس در بحران ساختاری رو به وخامت آمریکا را به خوبی درک می‌کند."

حرف‌های مبتذل ترامپ در باره زنان که ۱۱ سال پیش در یک اتوبوس ضبط شده، در آمریکا با واکنش‌‌های خشمگینانه‌ای روبرو و محکوم شد. اما نه در رسانه‌های خبری روسیه.

مسئله مهمی‌ نیست

روزنامه نزاویسیمایا از قول یکی‌ از شخصیت‌های آکادمیک دانشگاه مسکو نوشت: "حرف‌های ترامپ از آن قصه‌هایی بود که موقع قهوه خوردن با رفقیت می‌‌شنوی...اما آن را در حد یک رسوای سیاسی بزرگ کردند."

کومسومولسکایا پراودا انتقاد از سخنان ضبط شده ترامپ را با اتهام هک کردن ایمیل‌های حزب دموکرات مقایسه کرده.

"یعنی‌ می‌گویید هک کردن شبکه رایانه‌ای حزب دموکرات و انتشار نامه‌نگاری‌های هیلاری کلینتون که تصویری از روش‌های او برای تامین مالی‌ ستاد انتخاباتیش ارائه می‌‌دهد ناپسند است، اما ضبط مخفیانه یک مکالمه خصوصی مشکلی‌ ندارد؟"

مسکووسکی کومسومولتس نوشت: "رسوایی سخنان جنسی‌ ترامپ هیچ ارزشی ندارد... فرانکلین روزولت هم که چهار دوره رئیس‌جمهور آمریکا بود در حالی‌ درگذشت که معشوقه‌ا‌ش روی زانویش نشته بود. جان کندی هم صد‌ها معشوقه داشت، که یکی‌ از آنها مظنون به رابطه با سازمان اطلاعاتی آلمان شرقی‌ بود و دیگری هم عاشق یکی‌ از رهبران معروف مافیا در شیکاگو."

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، هفته پیش گفت که ادعای حمایت مسکو از ترامپ در انتخابات آمریکا "حرف مهملی" بیش نیست.

ولی داستانی که رسانه‌های روسیه تعریف می‌کنند کاملا متفاوت است. و این فقط به روزنامه‌ها محدود نمی‌‌شود.

ادعای ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات هر از چندی در تلویزیون دولتی روسیه به تفصیل تکرار می‌شود، تو گویی "تلویزیون ترامپ" است.

دیمیتری کیسلف ، مجری برنامه محبوب "اخبار هفته" در شبکه یک تلویزیون روسیه، دو هفته پیش بخش‌هایی از مقاله "تدارکات برای فرماندار شدن"، نوشته مارک تواین، را قرائت کرد. نتیجه: آمریکا سابقه‌ای طولانی در تقلب انتخاباتی ‌دارد.

هرج و مرج

یکشنبه‌ گذشته، کیسلف از انتخابات آمریکا انتقاد کرد و گفت "این انتخابات غیرمستقیم‌، غیرشفاف و نابرابر است، هرکسی نمی‌‌تواند در آن رای بدهد و امکان تقلب در آن زیاد است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ولادیمیر پوتین می‌‌گوید از هیچ نامزد خاصی‌ در انتخابات آمریکا حمایت نمی‌‌کند

او پیش‌بینی‌ کرد که مهم نیست چه کسی در این انتخابات پیروز می‌شود، چون بعید‌ است بازنده نتیجه را بپذیرد.

از همه عجیبتر این‌که برنامه کیسلف این‌گونه القا کرده که دونالد ترامپ قرار است ترور شود.

کیسلف ماه سپتامبر در برنامه‌ا‌ش گفت "می‌ توانند او را بکشند. سرویس‌های ویژه آمریکا به چنین رئیس‌جمهوری نیاز ندارند. آنها نفرت علیه روسیه را برانگیختند تا وجود خود را توجیه کنند. سرمایه‌داران دولتی آمریکا هم به ترامپ احتیاجی ندارند...طبقه حاکم آمریکا با کسی شوخی ندارد."

روزنامه کومسومولسکایا پراودا هم این هفته هشدار مشابهی داد و نتیجه گرفت که "نهایتا نمی‌ توان تکرار سناریوی جان کندی را غیرمحتمل دانست."

اگر تنها منبع اطلاعاتی شما در باره انتخابات آمریکا تلویزیون و روزنامه‌های حامی‌ دولت روسیه باشد، ممکن است خیلی‌ راحت به این نتیجه برسید که در انتخابات تقلب می‌‌شود، قطعا به نتیجه انتخابات اعتراض می‌شود و آمریکا با یک دوره طولانی‌ هرج و مرج پساانتخاباتی مواجه خواهد شد.

دیمیتری کیسلف در پایان نتیجه گرفت که "هنوز با انقلاب نارنجی فاصله داریم، اما به هر حال وضعیت مضحکی است."

مطالب مرتبط