بازسازی مجازی آشویتس برای استفاده در دادگاه

Image caption مدل سه‌بعدی اردوگاه آشویتس که با عینک واقعیت مجازی قابل مشاهده است

محاکمه‌های دادگاه نورنبرگ برای رسیدگی به پرونده جنایتکاران جنگی آلمان نازی که از نزدیک درگیر هولوکاست بودند، از ۲۰ نوامبر ۱۹۴۵ آغاز شد.

امروز پس از ۷۱ سال این محاکمات ادامه دارد و اداره جنایی ایالت بایرن در مونیخ، با کمک تکنولوژی واقعیت مجازی، اردوگاه آشویتس را به شکل دیجیتال بازسازی کرده‌ است که به ادامه محاکمه‌های دادگاه کمک می‌کند.

متخصصان تصویربرداری دیجیتال که روی این پروژه کار می‌کنند پنج روز از همه ساختمان‌های آشویتس اسکن لیزری گرفته‌اند.

این پروژه در ابتدا برای دیدن بر روی مانیتور کامپیوتر طراحی شده بود، اما حالا با تغییراتی که روی آن انجام شده بیننده می‌تواند با استفاده از عینک واقعیت مجازی اردوگاه آشویتس را از زوایای نزدیکتری بازدید کند.

در طول جنگ جهانی دوم حدود ۱.۱میلیون نفر، که بیشتر آنها یهودی بودند، در آشویتس کشته شدند. بسیاری از آنها نمی‌دانستند که به اردوگاه مرگ می‌روند و برای وارد شدن به اتاق‌های گاز فریب داده شدند. سیکلون ب که یک گاز سمی برگرفته از سیانور است در این اتاق‌ها تزریق می‌شد و بدن‌های کشته‌شدگان در کوره‌های جسدسوزی اردوگاه سوزانده می‌شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption بیش از یک میلیون نفر در آشویتس کشته شدند؛ اردوگاهی که بر سر در آن نوشته بود "کار رهایی می‌بخشد"

از زوایه دید شاهد عینی

در اواخر جنگ نازی‌ها تقریبا همه مدارک و اسناد اردوگاه آشویتس را از بین بردند و اتاق‌های گاز و کوره‌های آدم‌سوزی را هم نابود کردند. تنها یکی از این کوره‌ها باقی مانده که آن زمان به عنوان پناهگاه بمباران هوایی از آن استفاده می‌شد.

برای اینکه این مدل کامپیوتری بتواند مورد استفاده روند محاکمه‌ها در دادگاه قرار بگیرد باید تا حد امکان دقیق باشد. متخصصان پروژه می‌گویند که بخت با آنها یار بوده و در مرحله تحقیقات روی آرشیو آشویتس به نقشه تمام ساختمان‌هایی که تخریب شده‌اند، دست یافتند. این اطلاعات برای بازسازی دیجیتال اردوگاه آشویتس که نزدیک به واقعیت هم باشد، کمک زیادی کرده است.

هنوز زمان لازم است تا این نسخه واقعیت مجازی تکمیل شود تا بتوان در دادگاه از آن استفاده کرد، با این حال نسخه سه‌بعدی اردوگاه اخیرا در محاکمه رینولد هنینگ، سرباز اس اس که در زمان جنگ نگهبان اردوگاه آشویتس بوده، به کار گرفته شده است.

در ماه ژوئن امسال، رینهولد هنینگ در یک دادگاه در آلمان به جرم همدستی در دست‌کم ۱۷۰ هزار قتل به پنج سال زندان محکوم شد.

مدل سه‌بعدی آشویتس به روند این محاکمه کمک کرده است. به گفته متخصصانی که روی این پروژه کار می‌کنند، "قاضی دادگاه مشخصا از مدل سه‌بعدی نام برده که در تصمیم او برای دریافتن اینکه هنینگ از برج نگهبانی چه می‌توانسته ببیند نقش مهمی داشته است."

حق نشر عکس BUNDESARCHIV
Image caption رینهولد هنینگ از نگهبانان آشویتز بوده که در این عکس افسر جوانی در یونیفرم اس اس است

در حالی که بسیاری از اعضای ارشد حکومت نازی به دلیل جنایت‌های جنگی محاکمه شده‌اند، بسیاری از افسران رده پایین اس اس یا نگهبانان اردوگاه که آنها هم در جنایت‌های آشویتس نقش داشتند، از عدالت فرار کرده‌اند.

دفتر مرکزی تحقیق و بررسی جنایت‌های حکومت نازی در آلمان، بعد از جنگ جهانی دوم در شهر لودویگزبورگ در نزدیک اشتوتگارت تاسیس شد. این مرکز هنوز به دنبال شناسایی افسران نازی است که در جنایت‌های آشویتس نقش داشته‌اند.

ینس رومل، دادستان ارشد که این دفتر را اداره می‌کند، معتقد است "همه اجزای این ماشین اهمیت دارند و حتی آن نگهبان رده پایین اس اس هم باید مسئولیت نقشی که داشته را بپذیرد."

آقای رومل می‌گوید: "مدام با این سوال مواجه می‌شوم که آیا امروز، ۷۰ سال بعد از جنگ، ادامه این محاکمه‌ها واقعا ارزش دارد؟ اما من فکر می‌کنم که این دادگاه‌ها هنوز برای دولت آلمان اهمیت دارد، زیرا آن جنایت‌ها به طور دولتی سازمان یافته بوده‌اند و وظیفه نهاد قضایی است که آنها را پیگیری قانونی کند."

به گفته ینس رومل، مدل سه‌بعدی آشویتس می‌تواند در شرایط خاص کمک زیادی به محاکمه‌ها بکند. او می‌گوید "یکی از استراتژی‌های دفاعی که تقریبا در همه پرونده‌ها به کار گرفته شده آن است که متهم قبول می‌کند در آشویتس حضور داشته، اما ادعا می‌کند هیچ اطلاعی از وقایع داخل اردوگاه نداشته است. در اینجاست که مدل سه‌بعدی می‌تواند کمک کند بفهمیم آن فرد از موقعیت مکانی خود چه چیزهایی را می‌توانسته دیده باشد."

متخصصان پروژه شبیه‌سازی آشویتس فکر می‌کنند که نظام قضایی جنایی در آینده استفاده بیشتری از تکنولوژی واقعیت مجازی خواهد کرد. رالف برکر، متخصص دیجیتال، پیش‌بینی می‌کند که "واقعیت مجازی در ۱۰ سال آینده به یکی از ابزارهای معمول پلیس تبدیل خواهد شد که نه تنها در آلمان بلکه در همه دنیا مورد استفاده قرار خواهد گرفت و صحنه‌های جرم را حتی سال‌ها بعد در دسترس قرار خواهد داد."

آقای برکر معمولا بر روی آخرین تکنولوژی‌هایی کار می‌کند که شواهدی برای پرونده‌های جنایی معاصر فراهم می‌کنند، اما حتی با این تجربه از پرونده‌های جنایی می‌گوید کار روی پروژه آشویتس او را منقلب کرده است. این متخصص دیجیتال می‌گوید: "ما در صحنه‌های جنایی بسیار وحشتناکی حضور داشته‌ایم، اما آشویتس یک دنیای دیگر بود. بررسی آرشیو آشویتس و آگاهی از جزئیات ابعاد صنعتی آن جنایات تاثیر عاطفی زیادی روی من گذاشت."

موضوعات مرتبط