صد زن؛ دونالد ترامپ، سیاست و کنترل بر بدن زنان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مصاحبه با کیلی هنسون لانگ

"تا وقتی یک تکه گوشت خوشگل کنارت داشته باشی، مهم نیست رسانه‌‌ها درباره‌ات چه می‌گویند". "باید با زن‌‌‌ها مثل فاحشه‌ها رفتار کرد". "زنانی که جنین خود را سقط می‌کنند باید به نوعی مجازات شوند". "هیلاری کلینتون نمی‌توانست شوهرش را ارضا کند چرا فکر می‌کند می‌تواند آمریکا را ارضا کند؟"

اینها بعضی از جملاتی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا در طول سالها در ارتباط با زنان استفاده کرده است. زمانی او تنها یک مرد ثروتمند و چهره‌ مشهور تلویزیونی بود و بسیاری از آنچه می‌گفت مایه خنده و تفریح مردم می‌شد. ولی حالا او رییس جمهوری منتخب آمریکاست و مواضع او در مورد زنان مایه نگرانی شده است.

در هفته قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هیلاری کلنیتون، کاندیدای حزب دموکرات گفت که آقای ترامپ یک "قلدر" است که سابقه‌ای سی ساله در "بدرفتاری با زنان، تحقیر، توهین و تعرض به آنان دارد". اما با وجود همه توهین‌ها و بی احترامی‌ها و بعضا مواضع زن‌ستیزانه او، در روز هشتم نوامبر سال جاری ۴۲ درصد از افرادی که به او رأی دادند زن بودند.

+ صد زن: ماجرای ختنه شدن من

+ صد زن؛ عکاسی، عشق جدید دختران در افغانستان

+ صد زن، دیدگاه: عوض کردن جهان از عوض کردن پوشک مهمتر است

مایرا مارکس فر، پروفسور جامعه شناسی در دانشگاه ویسکانسین آمریکا به بی‌بی‌سی می‌گوید: "به عنوان کسی که سالها بر جامعه شناسی جنسیتی تمرکز کرده می‌دانم که زنان در انتخاب نمایندگان سیاسی و یا رؤسا و مدیران شرکتی بر اساس جنسیتشان رأی نمی‌دهند، در حال حاضر زنان متولد بین سالهای ۴۵-۶۵ میلادی؛ زنانی که من آنها را "نسل فمینیست" می‌خوانم کسانی هستند که صرفا هیلاری را به خاطر زن بودنش حمایت می‌کنند."

دونالد ترامپ و مایک پنس، معاون اول او، با داشتن کنگره و مجلس سنایی که اکثریتشان جمهوری‌خواه هستند و با داشتن فرصتی برای پر کردن یک کرسی دادگاه عالی آمریکا با یک قاضی که خط مشی فکری مشابهی با آنها دارد توانایی این را دارند که تغییراتی اساسی در آمریکا ایجاد کنند.

یکی از آن تغییراتی که می‌توانند ایجاد کنند به دسترسی زنان به راه‌های جلوگیری از بارداری، سقط جنین و کلینیک‌های تنظیم خانواده برمی‌گردد . یکی از شعارهای اصلی آقای ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتیش، غیر قانونی کردن سقط جنین در آمریکا بود. او گفت که تمام تلاش خود را می کند تا یک قاضی مخالف با سقط جنین بر کرسی دادگاه عالی آمریکا بنشاند تا قانون "رو-وی وِید" را لغو کند؛ قانونی که از سال ۱۹۷۳ میلادی با استناد بر قانون "حفظ حریم خصوصی" به زنان این حق را می‌دهد که بدون دخالت دولت‌ها درباره سقط جنین خود تصمیم بگیرند.

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption سقط جنین در آمریکا از سال ۱۹۷۳ و بر اساس قانون رو-وی-وِید قانونی اعلام شد. اما قانونگذاران هر ایالت می‌توانند برای دسترسی زنان به سقط جنین محدودیت ایجاد کنند. قانونگذاران در طول سال‌ها‌‌ تغییرانی را در این قانون ایجاد کرده‌اند که استقلال کامل زنان را برای تصمیم گرفتن در باره سقط جنین در بعضی از موارد محدود کرده. بیشتر این قوانین محدود کننده در ایالات جنوبی آمریکا وضع شده‌اند

حدود چهل سال از اجرایی شدن این قانون می‌گذرد، اما این قانون هنوز یکی از جنجالی‌ترین قوانین آمریکاست و مایک پنس گفته "آرزوی دیدن روزی را دارم که رو-وی وِید به زباله‌دانی تاریخ بپیوندد، جایی که شایسته آنست."

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ دونالد ترامپ در نامه‌ای به موسسه "سوزان- بی آنتونی" لیست یا همان اس بی اِی، یکی از تندروترین نهادهای غیر دولتی مخالف سقط جنین نوشت که در صورت راه یافتن به کاخ سفید طرح "حمایت از کودکان متولد نشده" را قانون می کند، طرحی که سقط جنین بعد از بیست هفتگی را ممنوع می کند؛ بیشتر خطرات برای جنین و مادر در هفته‌‌های بعد مشخص می‌شوند.

کیلی هنسون لانگ، مدیر ارتباطات موسسه نیرال، یکی از بزرگترین و مهمترین نهادهای حامی حق سقط جنین زنان در آمریکا به بی‌بی‌سی می گوید:‌ "همین الآن هم، زنان برای سقط جنین با محدودیت‌‌های زیادی در آمریکا روبرو هستند، ما از همان ابتدا هشدار دادیم که وجود دونالد ترامپ در کاخ سفید به همراه مایک پنس به عنوان معاونش جدی‌ترین خطر برای بهداشت باروری زنان خواهد بود."

________________

صد زن

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تاریخچه قرص ضدبارداری در آمریکا

فصل صد زن ۲۰۱۶ بی‌بی‌سی فارسی در مورد زنان، شخصیت‌های تاثیر‌گذار و دغدغه‌های آنها است. این مجموعه شامل مطالب متنوعی از جمله گفت‌‌وگو‌، گزارش و یادداشت از زنان در نقاط مختلف جهان است.

با ما همراه شوید، در تلویزیون، وب‌سایت و رادیو. همچنین ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید، فیسبوک، اینستگرام، توییترو یوتیوب.

با هشتگ #صدزن در بحث‌های ما شرکت کنید

_______________

هر چند بسیاری نگرانند که در چهار سال آینده بهداشت باروری زنان به خاطر سیاست‌های ترامپ-پنس سالها عقب گرد داشته باشد بعضی خوشبین‌تر هستند. پروفسور فر می گوید: "به نظرم ترامپ سعی خواهد کرد محدودیت‌های ایالتی برای دسترسی زنان به سقط جنین ایجاد کند تا زنان فقط در آن هفت ایالتی که سقط جنین حق مسلم آنها در قانون تعیین شده بتوانند این کار را بکنند. اما بعید می‌دانم که بتواند به طور کامل در دسترسی زنان به کلینیک‌های تنظیم خانواده محدودیت ایجاد کند".

بهداشت باروری، تنظیم خانواده و راه‌های جلوگیری از بارداری در کنار داشتن حق سقط جنین در پنج دهه گذشته به زنان اجازه داده‌اند که کنترل بیشتری بر زندگی و سرنوشت خود داشته باشند. همین کنترل بیشتر باعث شده که زنان بتوانند نقشی فراتر از مادر و همسر داشته باشند و مسئولیت‌های آنان به چهار دیواری خانه محدود نشود. قرص‌های ضد بارداری وقتی برای اولین بار وارد بازار شدند به زنان اجازه دادند که خودشان بر بدن خود کنترل داشته باشند، مسئله‌ای که قبلا تصورش غیر ممکن بود.

+ انتقاد سوزان ساراندون و پل استر از نظام سیاسی آمریکا

زنان در دهه‌های اخیر این حق را به دست آورده‌اند تا بر اساس وضعیت اقتصادی، خانوادگی، سلامت روانی و فیزیکی خود تصمیم بگیرند که در چه زمانی بچه دار شوند، خانم لانگ از موسسه نیرال می‌گوید: "این حق به خصوص برای زنان کم درآمد بسیار مهم است، اگر دسترسی این زنان به راههای جلوگیری از بارداری ارزان و حتی مجانی محدود شود این امر میتواند به افزایش بارداری‌های ناخواسته و در آخر سقط جنین منجر شود".

این مسئله با غیرقانونی شدن سقط جنین می‌تواند به چالشی جدی در جامعه منجر شود.

مایک پنس معاون آقای ترامپ که زمانی فرماندار ایالت ایندیانا بود به خاطر مواضع بسیار محافظه کارانه‌اش در ارتباط با بهداشت باروری زنان شهرت دارد. او برگزاری مراسم کفن و دفن برای جنین‌های سقط شده در ایالت ایندیانا را به قانون تبدیل کرد. آقای پنس اعتقاد دارد که راه‌های جلوگیری از بارداری مانند آی-یو-دی و قرص‌های ضد بارداری "اورژانسی" هم حتی باید غیرقانونی شوند چون این‌ها باعث سقط زودهنگام می‌شوند، این در حالیست که متخصصان می‌گویند آی-یو-دی و قرص‌های اورژانسی باعث بسته نشدن نطفه می‌شوند..

سوال اینجاست که چرا این مواضع زن ستیزانه در آمریکا به نظر پذیرفته شده می‌‌آیند و باعث کاهش رای این افراد در انتخابات نشده‌اند؟ مایرا مارکس فر می‌گوید که مسئله به این سادگی نیست و پیچیدگی‌های خود را دارد؛ "فراموش نکنیم، خانم کلینتون اکثریت رای را به دست آورده". اشاره خانم فر به سیستم رای گیری الکتورال آمریکاست. کیلی هنسون لانگ هم می‌گوید که بر اساس آخرین آمار موسسه نیرال "هنوز از هر ۱۰ آمریکایی، هفت نفر به دسترسی قانونی زنان به سقط جنین اعتقاد دارند."

به هر حال امروز شاهد این واقعیت در آمریکا هستیم، رییس جمهوری منتخب آمریکا مردی است که ادبیاتی خشن و ضد زن دارد. پروفسور فر می‌گوید: "وقتی که چنین ادبیاتی درباره تعرض به زنان عادی‌ جلوه داده شود، احتمال وقوع این نوع تعرض‌ها را هم بالا می‌برد و این بسیار خطرناک است." وقتی به آمار انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا نگاه می‌کنیم می‌بینیم که مواضع آقای ترامپ در قبال مهاجران و لحن و ادبیات او نسبت به رنگین پوستان و مسلمانان محبوبیت او را در بین این افراد به شدت کاهش داده و تنها ۸ درصد رای آقای ترامپ از سیاهپوستان بوده، اما لحن توهین آمیز او به زنان و ادبیات بعضا زن‌ستیزانه او در رأی زنان به او به نظر بی‌تاثیر بوده.

از پروفسور فر پرسیدیم که آیا می‌توان گفت جنبش فمینیسم در آمریکا شکست خورده؟ "به نظرم فمینیسم شکست نخورده ولی شدیدا مورد بحث قرار دارد. در آمریکا مسائل جنسیتی برعکس مسائل نژادی به صورت پیش‌پا افتاده دسته‌بندی نشده‌اند، نژادپرستی همه را در یک دسته قرار می‌دهد هر چند تنوع نژادها و قومیت‌ها بسیار است. واقعیت اینست که مواضع آقای ترامپ بر سر مسائل جنسیتی تعیین کننده رأی زنان نبوده بلکه وضع اقتصادی خانواده‌ها، امنیت شغلی همسرانشان و وضع آموزش در تعیین رای زنان مهم‌تر بوده است."

موضوعات مرتبط