داستان مردی که دیوار چین را با پهپاد قدم زد

پيمودن ديوار چين با پهپاد حق نشر عکس WILD WALL

ویلیام لیندسی از دوران کودکی و زمانی که عکس دیوار چین را در کتاب اطلس مدرسه‌اش دید به آن علاقه فراوانی پیدا کرد و سال گذشته برای تحقق بزرگ‌ترین آرزوی زندگی‌‎اش سفر تاریخی را آغاز کرد. او تصمیم گرفت از تمام طول دیوار چین از بالا تصویربرداری کند.

ویلیام در گفتگو با بی‌بی‌سی از خانه‌اش در شهر پکن گفت:"دیوار عظیم چین سازه خارق العاده‌ای است و سزاوار آن است که در بهترین حالت ممکن دیده شود."

ویلیام که هیچگاه نتوانست آرزوی دوران کودکی‌اش را فراموش کند "به خاطر دیوار چین" در سال ۱۹۸۶ از حومه منچستر به چین نقل مکان کرد. از آن زمان تحقیقات گسترده‌ای در مورد دیوار چین انجام داده، چندین کتاب نوشته و به خاطر این فعالیت‌ها نشان امپراتوری بریتانیا را دریافت کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ویلیام لیندسی از اواسط دهه هشتاد میلادی تحقیق در مورد دیوار عظیم چین را آغاز کرده است

قسمت‌هایی از دیوار چین مثل بادالینگ و یا جینشانگلینگ که امروزه توریست‌ها می‌توانند آنها را بینند نقاطی هستند که در سفر یک روزه از پکن قابل دسترسی است. سنگ‌چین و برج‌های این قسمت‌ها هر چند نه به بهترین نحو بارها تعمیر و بازسازی شده‌اند.

ویلیام که در رشته جغرافی تحصیل کرده می‌گوید:"دیوار چین خیلی بزرگ‌تر از این چند نقطه است. قبل از مشهور شدن این قسمت‌ها به خاطر سفرهای توریستی دیوارهای عظیم دیگری وجود داشت."

ساختن این دیوارهای عظیم در مرزهای شمالی چین قرن‌ها و در سلسله‌های متعددی طول کشید. قدیمی‌ترین بخش آن متعلق به بیش از دو هزار سال قبل است.

این دیوار در برخی از قسمت‌ها سنگ چین‌های مرتفع و در قسمت‌های دیگر فقط خاکریز است. با این حال در دوره‌های مختلف به عنوان بزرگراه، استحکامات دفاعی، شبکه ارتباطی و حتی به عنوان حصاری برای کنترل مهاجرت جانوران مورد استفاده قرار گرفته است.

حق نشر عکس WILLIAM LINDESAY
Image caption ویلیام لیندسی
حق نشر عکس WILLIAM LINDESAY
Image caption دیوار ژائو در مغولستان چین با تصوری که اکثر مردم از دیوار چین دارند هیچ شباهتی ندارد

ویلیام می‌گوید:"طی ۳۰ گذشته سعی کردم تا جایی که امکان دارد تمامی این دیوارها را بررسی کنم. در این سفرها به تمام مناطق شمالی چین و حتی مغولستان رفته‌ام."

در دهه نود میلادی ویلیام و همسرش وو کی در دامنه بخشی از دیوار مزرعه‌ای خریدند و اکثر روزهای تعطیل آخر هفته را برای مطالعه دیوار در آنجا می‌گذراندند.

ویلیام می‌گوید: "عکاسی از این دیوار همیشه برایم مهم بوده و من از تصاویر برای نشان دادن زیبایی‌ها و یا مطالعه معماری و طراحی و بررسی معانی آنها در تحقیقاتم استفاده کرده‌ام."

اما در سال ۲۰۱۶ جیم و تامی پسران ویلیام برای مشاهده دیوار چین از زاویه دیگری به پدرشان پیشنهاد کردند که برای آنها یک پهپاد بخرد. آنها آنقدر سماجت کردند تا بالاخره ویلیام راضی شد. نتیجه این تصویر برداری‌ها از آسمان که پسران ویلیام با کمک فنون خودآموخته آنرا ویرایش (ادیت) کرده‌اند خارق‌العاده و باورنکردنی است.

حق نشر عکس WILD WALL

ویلیام می‌گوید:"سا‌ل‌های سال فیلمسازان و ناشران به من پیشنهاد می‌کردند که دیوار را از بالا فیلمبرداری کنیم و پاسخ همیشگی من به آنها این بود که اگر میلیون‌ها دلار بودجه و از نیروهای مسلح چین که حریم هوایی را کنترل می‌کند اجازه لازم را ندارید این طرح را فراموش کنید."

"در این مورد فناوری پهپاد مثل یک معجزه الهی است."

حق نشر عکس WILLIAM LINDESAY

خانواده ویلیام با پهپاد و حمایت مالی یک آژانس مسافرتی در سال ۲۰۱۶ در مجموع طی ۶۰ روز از تمامی بخش‌های دیوار چین تصویربرداری کردند و با این کار شصتمین سالگرد تولد ویلیام و سی‌امین سال زندگی او در چین "به خاطر عشق به دیوار" را جشن گرفتند.

آنها در ماه ژوییه در نقطه‌ای که "سر اژدهای پیر" نامیده می‌شود کار را شروع کردند، نقطه‌ای که بخش‌های قدیمی دیوار متعلق به دوران سلسله مینگ در منتهی علیه شرق خاک چین به ساحل دریا می‌رسد. از آن نقطه رد پای دیوار را به سمت غرب تعقیب کردند، ازجمله بخش قدیمی‌تر آن را که دیوار ژائو نامیده می‌شود و متعلق به ۳۰۰ سال قبل از میلاد است. و بعد صدها کیلومتر دیگر به سوی غرب رفتند که دیوار متعلق به دوران سلسله هان واقع شده است.

حق نشر عکس WILD WALL
Image caption ویلیام و پسرانش برای ردیابی بخش‌هایی از دیوار چین چند هفته در دشت‌های مغولستان اردو زدند
حق نشر عکس WILLIAM LINDESAY

در ماه اوت با هواپیما به اولان باتور در مغولستان رفته و در دشت‌های وحشی منطقه چادر زدند تا قسمت دیگری از دیوار را که در نقشه‌های قدیمی به نام دیوار چنگیز خان ثبت شده است، تصویر برداری کنند.

ویلیام تخمین می‌زند که طول سفر آنها حدود ۱۵ هزار کیلومتر بوده و می‌گوید فیلمبرداری با پهپاد در این نقاط دورافتاده تصویر کاملا جدیدی از ویرانه‌های دیوار چین ارائه می‌دهد.

"قسمت‌هایی از دیوار که در مغولستان قرار دارد اصلا هیجان انگیز نیست. حتی در روز روشن به زحمت می‌توان آن‌را دید. اوایل بامداد و درست قبل از طلوع کامل آفتاب اگر شانس یاری کند می‌توان سایه این سازه را که حالت منحنی ندارد و بصورت خط مستقیم در استپ (دشت) کشیده شده است را دید."

حق نشر عکس WILD WALL

"اما از بالا، با توجه به پس زمینه آن که دشت‌های گسترده و خالی است، نور طلایی آفتاب و برجسته شدن هر برآمدگی به خاطر سایه‌های تیره‌ای که خلق می‌کند این قسمت از دیوار نمای خارق العاده‌ای پیدا می‌کند."

"به نظرم از میان تمامی تصاویری که پسرهایم از بالا از دیوار ضبط کرده‌اند این قسمت اعجاب آورتر است. چون در یک منطقه کاملا خالی و مسطح است خارق‌العاده به نظر می‌رسد و این احساس را القا می‌کند که شما دقیقا در مرز آسیای میانه قرار دارید."

"با مشاهده آن از خود می‌پرسید چرا مسیر ساختن دیوار پیچ و تاپ خورده است؟ در عین حال می‌توان آثار به جا مانده از محل اردوی کارگران سازنده دیوار، روستاهای آنها و محل تهیه مصالح ساختمانی مورد نیاز برای بنای دیوار را دید. به نظرم این منطقه یک نمای تاریخی از بنای دیوار عظیم چین است."

حق نشر عکس WILD WALL
Image caption اشیاء رها شده در اطراف دیوار چین، مثل این پتک سنگی متعلق به قرن شانزدهم، سرنخ‌هایی را برای شناخت سازندگان دیوار برملا می‌کنند

گذشته از عشق به سفر و عکاسی این تضاد بین کهن و جدید یکی دیگر از دلایل سفر خانواده ویلیام را برملا می‌کند.

حق نشر عکس WILD WALL

"در مورد طول دیوار عظیم چین حرف‌های زیادی زده می‌شود و حتی گفته می‌شود که به خاطر ویران شدن بخش‌هایی از آن طول این دیوار کوتاه‌تر شده است. من با دقت عکس‌ها را بررسی خواهم کرد تا ببینم وضعیت عمومی دیوار چگونه است."

"طی ده سال گذشته قوانین و مقررات جدیدی برای حفاظت از دیوار و مناطق اطراف آن وضع شده و یکی از برنامه‌های من تحقیق برای یافتن واقعیت‌ها در تمامی این موارد است."

موضوعات مرتبط