مرگ شیفا گردی؛ خطر در سایه خبر

  • ژیار گل
  • بی‌بی‌سی
عکس شیوا گردی در محل کار او

منبع تصویر، Rudaw

توضیح تصویر،

عکس شیوا گردی در محل کار او

مرگ شیفا گردی (گه‌ردی) از برجسته‌ترین روزنامه‌نگاران زن کرد ضایعه‌ای برای جامعه روزنامه‌نگاران کردستان به خصوص زنان روزنامه‎نگار است. او دیروز بر اثر انفجار بمبی کار گذاشته شده در کنار جاده در جنوب غرب موصل کشته شد. فیلمبردار او هم به شدت زخمی شده.

ساعاتی قبل از مرگش در روز هفتم اسفند، او برای شبکه تلویزیون کردی 'رووداو ' از خط مقدم برنامه زنده پخش می‌کرد. خبر مرگ او بسیاری از بینندگان شبکه رووداو در منطقه را به محل کار او در اربیل کشاند.

اولین بار با شیفا گردی در سال ۲۰۱۳ در دیدار از شبکه تلویزیون رووداو آشنا شدم. آن شب او مجری برنامه زنده پوشش انتخابات محلی کردستان عراق بود. با لهجه‌ بادینانی که بسیار به کرمانجی نزدیک است خبر می‌خواند؛روزنامه‌نگاری جوان و با اعتماد به نفس که فارسی را خوب بلد بود.

شبکه تلویزیونی رووداو یکی از پرببینده‌ترین شبکه‌های تلویزیونی کردی است.

منبع تصویر، rudaw

در آن منطقه حرفه روزنامه‌نگاری همچون بسیاری دیگری از پیشه‌ها در کنترل مردان است. اما زنانی همچون شیفا گردی برای دختران جوان الگو بودند که "جای زنان گوشه خانه نیست"؛ زنان هم می‌توانند در خط مقدم سیاست و جنگ باشند.

بیان سامی عبدالرحمن، نماینده اقلیم کردستان عراق در آمریکا که خود زمانی در بریتانیا روزنامه‌نگار بود در توییترش نوشت: "یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای و شجاع را از دست دادیم که بسیاری از محدودیت‌ها را شکست."

منبع تصویر، Rudaw

توضیح تصویر،

سوگواری همکاران و دوستاران او در شبکه رووداو

خانواده شیفا گردی از آورگان کردی بودند که سال‌ها در ایران زندگی کردند. شیفا حدود سی سال پیش در یکی از اردوگاه‌های آوارگان در کردستان ایران به دنیا آمد. در کردستان عراق کامپیوتر و روزنامه‌نگاری خواند و از زمان تاسیس رووداو با این شبکه بود.

دیشب جسد شیفا به مقابل محل کارش برده شد تا همکارانش برای آخرین بار با او خداحافظی کنند. در میان گریه همکاران و مردم شهر، آکو محمد، مدیر شبکه تلویزیونی رووداو پر کردن جای او را بسیار مشکل دانست و مرگ شیفا را ضایعه‌ای دردرناک برای خود و همکارانش خواند: "من بارها به خبرنگارانمان گفته‌ام زیاد جلو نروید. شما پیشمرگه نیستید. شما سرباز نیستید. نزدیک شدن شیفا به خطر نشان از جدیت او در کارش بود."

شیفا پیش‌تر مجری بود و در استویو برنامه اجرا می‌کرد. اما در جریان عملیات تصرف موصل به خط مقدم رفت تا از آنجا گزارش و برنامه فوکوس (فوکه‌س) را تهیه کند. او ۱۳۷ برنامه از خط مقدم اجرا کرد.

منبع تصویر، rudaw

شیفا روز قبل از مرگش، خرگوشی را از خط مقدم نجات داد. او در حساب توییترش نوشت "از صورتش پیداست که از گرسنگی رنج می‎برد. او را درمان می‌کنیم و تحویل انجمن حمایت از حیوانات می‌دهیم."

کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل شیفا گردی را خبرنگاری شجاع خواند. داگلاس سیلیمن سفیر آمریکا در عراق هم در پیامی مرگ شیفا را تسلیت گفت. کوئنتین سامرویل، خبرنگار ارشد خاورمیانه بی‌بی‌سی جهانی در توییتر نوشت: "اکثر اوقات هنگامی که ما [به منطقه جنگی] می‌رسیم رووداو آنجاست. شجاع و خستگی‌ناپذیر."

رقابت زیادی بین شبکه‌های محلی کردی وجود دارد. بسیاری از خبرنگاران تلاش می‌کنند که زودتر از همه به محل حادثه برسند. بارها شاهد بودیم که تیم شبکه‌های کردی شانه به شانه با پیشمرگه‌ها یا سربازان عراقی به طرف خط مقدم جلو می روند. بسیاری مسائل ایمنی را در نظر نمی‌گیرند.

مرگ شیفا گردی بسیاری از روزنامه‌نگاران کرد را ماتم‌زده کرد. بسیاری امیدوارند مرگ او باعث شود تا خبرنگاران دیگر و شبکه‌های خبری مسائل ایمنی را در اولویت کار خود قرار دهند.

شیفا گردی دیشب در روستای شیروان در منطقه بارزان کردستان عراق به خاک سپرده شد.

سال ۱۳۸۲ کاوه گلستان، عکاس ایرانی هم در سلیمانیه عراق بر اثر انفجار مین کشته شد. بیشتر اینجا بخوانید.