دختران رهبران جهان

  • والريا پراسو
  • سرويس جهانی بی بی سی
توضیح ویدئو،

دختران رهبران جهان

ایوانکا ترامپ که برای خودش در کاخ سفید دفتری دارد جایگاهش را به عنوان قوی‌ترین زن در دولت دونالد ترامپ تثبیت کرده است.

زنان موفق اهل کسب و کار که عنوان یا حقوق رسمی نخواهند داشت پدیده تازه‌ای در فهرست رو به رشد دختران عالی‌مقام رؤسای جمهور و رهبران کشورهای جهان هستند.

یک کمپین خانوادگی - پاکستان

توضیح تصویر،

مریم نواز شریف نقشی کلیدی در کمپين انتخاب مجدد پدرش داشت

مریم نواز شریف، ۴۳ ساله، دختر نواز شریف نخست وزیر پاکستان است.

خانم نواز شریف که ابتدا درگیر سازمان‌های خیریه‌ خانواده بود، نقش برجسته‌ای در مدیریت کمپین موفقیت‌آمیز پدرش برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۱۳ ایفا کرد.

او اکنون برای حزب راست‌گرای پدرش، حزب مسلم لیگ شاخه نواز شریف، کار می‌کند.

آصف فاروقی از بخش اردو زبان بی‌بی‌سی که چندین بار با او ملاقات کرده است می‌گوید: "او همیشه کانون توجه است و اگر نگوییم وارث سیاسی منصوب پدرش است، آشکارا به شکل فردی قدرت‌مند ظاهر شده است."

سال گذشته، نام او در "اسناد پاناما" منتشر شد که ادعا کرده بود مریم نواز شریف و دو برادرش ارتباطاتی با شرکت‌های اعلام‌نشده‌ خارج از کشور دارند و حساب‌هایی دارند که برای خرید املاک تجملی در لندن استفاده می‌شوند.

پدرش این اتهامات را رد کرد و درز این اطلاعات را کار افرادی خواند که او و خانواده‌اش را "به خاطر اهداف سیاسی هدف قرار می‌دهند."

دادگاه عالی پاکستان این اتهامات را در دست بررسی دارد و حکم دادگاه قرار است ظرف چند هفته اعلام شود.

رقاص راک اند رول - روسیه

توضیح تصویر،

دختر پوتين، يکاترینا يک رقاص موفق راک اند رول رقابتی است

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در حفظ حریم زندگی خصوصی‌ خود بیش از اندازه محافظه‌کار است و تا همین اواخر اطلاعات زیادی از دو دخترش در دسترس نبود.

فامیل اسماعیلوف از بخش روسی بی‌بی‌سی می‌گوید: "مقامات روسی با هر گونه کنجکاوی رسانه‌ها در مورد زندگیشان، با بدگمانی محض رفتار می‌کنند. دیگر به عهده خود روزنامه‌نگاران است که بیازمایند تا کجا می‌توانند پیگیر ماجرا شوند و بیشتر این اطلاعات را هرگز خود خانواده تایید نکرده‌اند".

در سال ۲۰۱۵، بعد از این‌که معلوم شد کوچک‌ترین دختر پوتین، یعنی یکاترینا، در مسکو با اسم کاترینا تیخونوا زندگی می‌کند، در کانون توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

از آن موقع روس‌ها از خلال گزار‌ش‌های مختلف رسانه‌ای دریافته‌اند که او با تاجری به نام کیریل شمالوف، پسر یکی از دوستان قدیمی پدرش ازدواج کرده است. این زوج از طریق سرمایه‌گذاری در صنایع گاز و پتروشیمی ثروتی بالغ بر ۲ میلیارد دلار دارند.

یکاترینا که حالا ۳۰ ساله است پروژه‌هایی را با بودجه‌ عمومی درباره‌ "رشد فکری" در دانشگاه دولتی مسکو اداره می‌کند.

بنا به گزارش‌ها او ناظر قراردادهایی به قیمت چندین میلیون دلار است و افرادی از حلقه نزدیکان پوتین در میان مشاوران او هستند.

کاترینا تینوخوا یک رقاص پرشور راک اند رول آکروباتیک است که در مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۳ در سوییس رتبه پنجم را به دست آورد.

دختر عزیزکرده - ترکیه

توضیح تصویر،

سميه اردوغان با سلجوق بيرقتار، تاجری با علايقی در حوزه دفاعی ازدواج کرده است

سمیه اردوغان، ۳۱ ساله، کوچک‌ترین دختر رییس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان است و عمدتا به چشم عزیزکرده او دیده می‌شود.

ایرم کوکر از بی‌بی‌سی ترکی می‌گوید: "پدرش او را 'غزال من' می‌خواند. در ترکیه این کلمه را برای کسانی به کار می‌برند که زیبا و قیمتی هستند".

او که تحصیل‌کرده علوم سیاسی در آمریکا و بریتانیاست، هنگام رهبری پدرش بر حزب حاکم عدالت و توسعه مشاور او بوده است و در سفرهای دیپلماتیک متعددی او را همراهی کرده است.

در سال ۲۰۱۵ گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر این وجود داشت ‌که سمیه ممکن است در انتخابات پارلمان ثبت نام کند، اما در عمل چنین چیزی رخ نداد.

سمیه اردوغان در حال حاضر، نقشی فرعی در گروه‌ حمایت از حقوق زنان ترکیه دارد.

او علاوه بر کار کمپین‌ همچنان مدافع صریح‌اللهجه پدرش و دولت اوست.

نخستین زن میلیاردر آفریقا - آنگولا

توضیح تصویر،

ایزابل دوس سانتوس را پدرش به عنوان رييس شرکت نفت دولتی آنگولا منصوب کرد

ایزابل دوس سانتوس، ۴۳ ساله، بزرگترین دختر رییس جمهور کهنه‌کار آنگولا، خوزه ادوارد دوس سانتوس،‌ است که از سال ۱۹۷۹ حاکم این کشور است.

او رییس شرکت نفتی دولتی سونانگول است و در سال ۲۰۱۳ مجله فوربس او را ثروت‌مندترین زن آفریقا به شمار آورد و نخستین میلیاردر زن که ثروتی بیش از ۳.۲ میلیارد دلار دارد.

خانم دوس سانتوس که در بریتانیا تحصیل کرده است سهام‌های بزرگی در سرمایه‌گذاری، مخابرات و صنعت الماس دارد که او را یکی از با‌نفوذترین زنان تاجر آنگولا می‌کند.

او سرمایه‌گذاری‌های دیگری هم در صنعت برق و بخش نفت و گاز در پرتغال دارد؛ که حاکم استعماری سابق آنگولا بوده است.

در کشوری که به گفته سازمان شفافیت بین‌الملل در زمره فاسدترین کشورهای دنیاست، خانم دوس سانتوس با انتقادهای مکرری مواجه شده است مبنی بر این‌که ثروتش را مدیون موقعیت پدرش است. او و مشاورانش این ادعا را به شدت رد می‌کنند.

او در سال ۲۰۱۵ به بی‌بی‌سی گفت: "موفقیتی که من امروز دارم چیزی نیست که یکشبه به دست آمده باشد. ساختن چنین چیزی دو دهه طول کشیده است."

رییس دفتر و سناتور - تاجیکستان

توضیح تصویر،

آزاده رحمان يکی از نه فرزند رييس جمهور تاجيکستان است

آزاده رحمان،‌ ۳۹ ساله، دختر امام‌علی رحمان، رییس جمهور پرسابقه تاجیکستان است.

او که تحصیلات حقوق دارد، کارش را در خدمات دیپلماتیک آغاز کرده است و سپس در سال ۲۰۰۹ معاون وزیر خارجه شد.

در سال ۲۰۱۶ پدرش او را رییس دفتر ریاست جمهوری کرد و خود خانم رحمان نیز موفق به کسب کرسی‌ مجلس سنا شد.

آزاده با جمال‌الدین نورعلی‌اف، نخستین نایب رییس بانک مرکزی تاجیکستان ازدواج کرده است و این زوج پنج فرزند دارند.

او تنها عضو خانواده رحمان نیست که شغلی دولتی دارد. یکی از نه فرزند رییس جمهور یعنی برادر بزرگتر آزاده به نام رستم، شهردار دوشنبه پایتخت کشور است و خواهر جوان‌ترش رخشانه در وزارت خارجه کار می‌کند.

بستگان دیگری هم بنا به گزارش‌ها مناصب بالایی در تجارت و دولت دارند که خانواده رحمان را در ردیف ثروت‌مندترین و با‌نفوذترین شهروندان تاجیکستان قرار می‌دهد.

صدای اقلیت‌های جنسی - کوبا

توضیح تصویر،

ماریلا دختر رائول کاسترو مدافع صريح اللهجه حقوق دگرباشان

ماریلا کاسترو دختر رائول کاسترو، رییس جمهور کوبا و برادرزاده فیدل کاسترو، رهبر انقلابی درگذشته کوباست.

لیلیت هردرو، از بی‌بی‌سی موندو، می‌گوید: "مادرش، ویلما اسپین قهرمان حقوق زنان شناخته می‌شد و حالا دخترش کمابیش پا جای پای مادر گذاشته است".

خانم کاستروی ۵۵ ساله که به صراحت کلام شهرت دارد، نماینده پارلمان کوبا و همچنین فعال مشهور حقوق اقلیت‌های جنسی است.

او رییس مرکز ملی آموزش جنسی (Cenesex)، نهادی با بودجه دولتی در هاواناست که نقشی کلیدی در شکل دادن به سیاست‌ها در زمینه موضوعات مختلفی از جلوگیری از اچ‌آی‌وی/ایدز گرفته تا حقوق همجنسگرایان دارد.

او در چانه‌زنی برای تصویب قانونی که از سال ۲۰۰۸ جراحی تغییر جنسیت را به رایگان در کوبا میسر کرده است، نقشی مهم داشت.

خانم هردورو می‌گوید: "اما در کوبا او را چهره‌ای جنجالی می‌دانند. عده‌ زیادی می‌گویند که فقط به خاطر این‌که دختر رییس جمهور است اجازه داده‌اند به کارش ادامه دهد."