جنجال کم کردن وزن کلودیا کاردیناله در پوستر فستیوال کن: "در این دنیا مسائل خیلی مهم‌تری برای حرف زدن وجود دارد"

حق نشر عکس Reuters
Image caption پوستر هفتادمین دوره فستیوال فیلم کن

پوستر هفتادمین دوره فستیوال فیلم کن که تصویری از کلودیا کاردیناله، ستاره بزرگ سینمای ایتالیا در دهه‌های ۱۹۶۰و ۱۹۷۰، را در حالت رقص نشان می‌دهد باعث اعتراض شده است.

این پوستر از این جهت جنجال آفریده که عکس واقعی که منبع آن بوده با فتوشاپ دستکاری شده است. تفاوت بین عکس واقعی و پوستر طراحی شده در کوچک کردن آشکار اندازه کمر و ساق پای کلودیا کاردیناله است و باعث شده در راستای اعتراض‌های گاه و بیگاه رسانه‌ای به نحوۀ حضور زنان در سینما و انتظاراتی که از آن‌ها می‌رود مورد بحث قرار بگیرد.

به طور مشخص، رسانه‌های فرانسوی به"ترمیم" این عکس تبلیغاتی که ۵۸ سال پیش بر فراز بامی در شهر رم گرفته شده واکنش نشان داده و کار فستیوال کن را نکوهش کرده‌اند.

روزنامه لیبراسیون نوشت: "کلودیا کاردیناله فقط با یک چرخش یک درجه از سایزش کم شد!" و یک کاربر شبکه اجتماعی توییتر گفت که "اگر کلودیا کاردیناله همان طوری که هست بی‌نقص نیست، پس دیگر باید گفت کلاه بقیه ما پس معرکه است."

اما خود کلودیا کاردیناله این جنجال‌ها را "دعوای زرگری" خواند و گفت که طراح سعی کرده فقط حالت سبکی و حرکت و رهایی را القاء کند که در آن ستارۀ بزرگ را به "یک شخصیت خیالی" تبدیل کرده است.

کاردیناله در گفتگویی با "هافینگتن پست" گفت:

"این نگرانی برای این که واقعیت فدا شده در این جا جایی ندارد و به عنوان یک فمینیست معتقد، من در این کار هیچ توهینی نمی‌بینم. در این دنیا مسائل خیلی مهم‌تری برای حرف زدن وجود دارد. بالاخره این فقط سینماست."

تیری فرمو، کارگردان فستیوال کن، گفت که این پوستر با استقبال خوبی روبرو شده است.

کاردیناله هم متقابلاً از فستیوال کن برای انتخاب این عکس تشکر کرده است.

در جنجال‌های ذکر شده تمام حواس‌ها متوجه ساق پا و کمر تحریف شده بود، اما کمتر کسی به تغییر فرم موی کاردیناله و جهت‌گیری دامن در باد در سمت راست تصویر اشاره کرد که می‌تواند نشان بدهد طراح پوستر، چنان که خود کاردیناله اشاره کرده، آگاهانه در جهت ایجاد یک تأثیر گرافیکی مشخص از سرخوشی و رقص و زیبایی بوده است.

کلودیا کاردیناله که متولد تونس است، در دهه ۱۹۶۰ با بازی در فیلم‌هایی مثل "دختری با چمدان" (والریو زورلینی)، "هشت و نیم" (فدریکو فلینی) و "یوزپلنگ" (لوکینو ویسکونتی) مشهور شد.

او خیلی زود در محصولات بین‌المللی و فیلم‌های انگلیسی زبان مثل "روزی روزگاری در غرب" (سرجو لئونه)، "حرفه‌ای‌ها" (ریچارد بروکس) و "فیتزکارالدو" (ورنر هرتزوگ) ظاهر شد. تا امروز، کاردیناله که هم‌چنان مشغول به فعالیت است در ۱۱۵ فیلم بازی کرده است.

در ادامه، با انتشار این پوستر حدس‌ها و شایعات دربارۀ فهرست فیلم‌های حاضر در دوره پیش روی کن که بین هفدهم تا بیست و هشتم ما مه برگزار خواهد شد شدت گرفت.

گفته می‌شود فیلم "فریب خورده" سوفیا کاپولا دربارۀ جنگ‌های داخلی آمریکا (که بازسازی فیلمی به همین نام و با شرکت کلینت ایستوود از سال ۱۹۷۱ است) قرار است در فستیوال کن نمایش داده شود.

"مشعوف"، فیلم تازۀ تاد هینز نیز در فستیوال خواهد بود و در آن جولین مور بازی می‌کند.

روزنامه "گاردین" همچنین از احتمال حضور فیلم "ماشین جنگ" دربارۀ جنگ افعانستان خبر داده که فیلمی پرهزینه با شرکت براد پیت است.

مت دیمون احتمالاً در دو فیلم در کن حضور خواهد داشت، اول، "کوچک کردن"، فیلم تازه کارگردان مستقل آمریکایی الکساندر پین که آخربار با فیلم "نبراسکا" در کن حضور داشت و بعد فیلم Suburbicon، کارگردانی شده توسط جرج کلونی.

همچنین گمانه‌زنی‌های دیگری دربارۀ احتمال حضور فیلم‌های تازه یورگوس لنتیموس، لین رمزی، برونو دومون، فیلیپ گارل، رومن پولانسکی ("بعد از یک داستان واقعی") و میشائیل هانکه ("پایان خوش") وجود دارد که این آخری به داستانی از بحران پناه‌جویان در اروپا می‌پردازد و در آن ایزابل هوپر ایفای نقش می‌کند.

حق نشر عکس EPA
Image caption کلودیا کاردیناله در مراسم خاک‌سپاری پاسکال اسکویتری، کارگردان ایتالیایی

موضوعات مرتبط