کتابی از عکس‌های 'ممنوعه' اینستاگرام

حق نشر عکس Arvida Byström
Image caption "یا عکس رو کن یا اتفاق نیفتاده است" عنوان کتابی است که به تصاویر "ممنوعه" شبکه‌های اجتماعی اختصاص دارد.

اینستاگرام فقط عکس‌های نوک پستان را سانسور نمی‌کند. در بخش شرایط و ضوابط استفاده از اینستاگرام آمده است: "شما نمی‌توانید عکس‌ها یا هر محتوای دیگری را که در آنها تصاویر خشن، برهنگی جزئی یا کامل، تبعیض، اقدامی غیرقانونی، تخلف و تجاوز، پورنوگرافی یا هر محتوای جنسی (سکسی) دیگری دیده می‌شود" در این سایت منتشر کنید.

در ادامه آمده است: "اگر چیزی دیدید که به نظرتان مغایر شرایط و ضوابط استفاده از وبسایت ما بود، لطفا به ما خبر دهید. ما یک تیم بین‌المللی داریم که این گزارش‌ها را بررسی می‌کند و در سریع‌ترین شکل ممکن وارد عمل می‌شود تا محتوای مغایر ضوابط را حذف کند."

اما برای آرویدا بایستورم، مدل و عکاس سوئدی، این قوانین و مقررات، پایه‌گذار نوعی "سانسور مدرن" شده است.

او به همراه مولی سودا، هنرمند دیجیتال اهل پورتوریکو حرکت تازه‌ای را شروع کرد. آنها شروع به جمع کردن عکس‌هایی کردند که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بودند، ولی به دلیل "شرایط و ضوابط استفاده" از این شبکه‌های اجتماعی حذف شده‌اند.

حق نشر عکس Molly Soda/Arvida Byström/Instagram
Image caption آرویدا بایستورم (راست) و مولی سودا (چپ)، دو زن جوانی هستند که این پروژه را اجرا کردند.

آنها در اینستاگرام، از خود کاربران این شبکه اجتماعی خواستند تا عکس‌هایی را که به دلیل "سانسور" اینستاگرام از این شبکه حذف شده‌اند، برایشان بفرستند.

آنها این عکس‌ها را در کتابی با عنوان "یا عکس رو کن یا اتفاق نیفتاده است: عکس‌های ممنوعه اینستاگرام" منتشر کردند.

در مقدمه کتاب آمده است: "عجیب نیست که مقررات (اینستاگرام) برای خیلی از آدم‌های خلاق که از شبکه‌های اجتماعی برای ابراز نظر شخصی استفاده می‌کنند، محل تنش و بحث و جدل بوده است."

بیشتر عکاسان این عکس‌ها، زن‌ها هستند.

بعضی عکاسان، هنرمندان نوظهوری همچون پترا کولینز کانادایی یا آمالیا اولمان آرژانتینی هستند. چند عکس از روپی کائور، شاعر هندی هم در این کتاب چاپ شده است.

+ درد پنهان تنم را آشکار کردم

حق نشر عکس ARVIDA BYSTRÖM
Image caption سانسور بحث‌برانگیز عکس‌های نوک پستان در اینستاگرام و دیگر رسانه‌های اجتماعی، باعث حذف این عکس‌ها بعد از انتشار شده است.
حق نشر عکس Issac Kariuki
Image caption این عکس یک زن با روسری و در حال مکالمه تلفنی هم بعد از انتشار از شبکه‌های اجتماعی حذف شده است

در ادامه مقدمه این کتاب آمده است که در آن "عکس‌هایی با موضوع‌های متنوع به چشم می‌خورند، از تصاویر اعضای بدن و رابطه جنسی تا پریود زنان یا سلفی‌های برهنه، با این هدف که محدودیت‌های ناشی از هنجارها و قراردادهای اجتماعی به چالش کشیده شوند."

وقتی خبرنگار بی‌بی‌سی جهانی از اینستاگرام درباره بحث‌های مربوط به سانسور شدن عکس‌های گرفته شده از نوک پستان سوال کرد، اینستاگرام جواب داد که آنها سعی دارند به "تعادلی مناسب" دست یابند تا افراد فرصت ابراز نظر و ابراز وجود خود را داشته باشند، ولی در عین حال، اینستاگرام همچنان مکانی امن و قابل اعتماد باقی بماند.

حق نشر عکس ARVIDA BYSTRÖM
Image caption بیشتر عکس‌ها از بدن زن‌ها گرفته شده‌اند.
حق نشر عکس Rupi Kaur/Instagram
Image caption تعدادی از عکس‌های روپی کائور، شاعر هندی، به پریود زنان که یک موضوع طبیعی است، مربوط می‌شود، ولی اینستاگرام این عکس‌ها را هم حذف کرده است.

مولی و آرویدا هر دو روی تامبلر که یک شبکه اجتماعی برای انتشار هرگونه عکس است، حضور دارند.

مولی به نشریه دیجیتال "ریفاینری۲۹" گفت: "من کار آرویدا را برای سال‌ها دنبال کرده‌ام و به نظرم او دید خوبی برای ثبت عکس‌هایی زیبا دارد."

این دو زن جوان می‌گویند که جمع کردن تمام عکس‌های ممنوعه اینستاگرام "جالب" بود و در عین حال برایشان "خیلی عجیب نبود" که بیشتر عکس‌ها به زنان مربوط می‌شد.

مولی می‌گوید: "بدن زنان خیلی سریع‌تر با دیدی جنسی مورد قضاوت قرار می‌گیرد و خیلی زودتر هم سانسور می‌شود."

بعضی از عکس‌ها به موهای بدن زنان و پذیرش یا رد شکل خاصی از هیکل زنانه اختصاص دارند.

حق نشر عکس Lee Phillips
Image caption در این عکس پیامک‌های رد و بدل شده بین دو نفر دیده می‌شود که در آن، یک نفر از یک زن پرسیده است: "موهای پایت را نمی‌زنی؟" و وقتی به او پاسخ داده شده "ببخشید؟" دوباره پیامک داده است: "ببخشید. نمی‌خواستم اینطور (جدی) باشد، فقط از سر کنجکاوی بود."
حق نشر عکس Arvida Byström
Image caption یکی از نویسندگان: کتاب ما از فمینیسم فراتر می‌رود.

در این کتاب به موضوعات مربوط به اقلیت‌هایی مثل دگرباش‌ها یا رنگین‌پوست‌ها هم پرداخته می‌شود.

مولی به ایندپندنت گفت: "این کتاب از فمینیسم فراتر می‌رود و درباره اینترنت است و این که چطور جامعه، بدن افراد را مورد قضاوت قرار می‌دهد و برایش محدوده تعیین می‌کند."

"فمینیسم برای یک زن سیاهپوست، یک دگرباش، یا زنی که اضافه وزن دارد، معنایی متفاوت دارد و در این کتاب سعی شده است به این موضوع پرداخته شود."

موضوعات مرتبط