دستگیری یک مظنون اسلامگرا در رابطه با انفجار دورتموند

بازیکنان دورتموند در میان تدابیر شدید امنیتی راهی تمرین شدند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

بازیکنان دورتموند در میان تدابیر شدید امنیتی راهی تمرین شدند

پلیس آلمان می‌گوید که یک مظنون اسلامگرا را در رابطه با انفجار نزدیک اتوبوس بازیکنان باشگاه فوتبال دورتموند بازداشت کرده است.

دادستانی آلمان می‌گوید که در یکی از سه وسیله منفجره به کار رفته در این حمله، از نوارهای فلزی استفاده شده بود

دادستانی فدرال آلمان که معمولا مسئول جرایم تروریستی است، تحقیقات را به عهده گرفته است.

فروک کوهلر، دادستان ارشد مسئول پیگیری این پرونده گفت: "دو مظنون از طیف‌های اسلامگرا در مرکز تحقیقات ما قرار دارند. آپارتمان هر دوی آن‌ها جستجو شده و یکی از این دو نفر نیز دستگیر شده است."

خانم کوهلر همچنین گفت که سه نامه با مضمون مشابه در نزدیکی محل انفجار پیدا شده که نشان می‌دهد حمله به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ارتباط دارد.

او گفت: "در میان سایر چیزهایی که در این نامه ها آمده، می‌توانم به درخواست کناره‌گیری جنگده‌های تورنادوی آلمان از نبرد سوریه و تخلیه پایگاه هوایی رامشتاین (پایگاه متعلق به آمریکا در جنوب غربی آلمان) اشاره کنم."

ماموران در حال حاضر مشغول تحقیق در مورد اصالت نامه‌ها هستند.

اتوبوس حامل بازیکنان تیم بورسیا دورتموند آلمان در مسیر انتقال آن‌ها به ورزشگاه برای بازی با موناکو در لیگ قهرمانان اروپا هدف انفجار قرار گرفت. به دنبال این انفجار استخوان مچ دست مارک بارترا، بازیکن دورتموند شکست و جراحی شد. سایر بازیکنان این تیم آسیب ندیدند.

روزنامه آلمانی زودویچه تسایتونگ می‌گوید که نامه‌ای که در محل پیدا شده با "به نام الله" آغاز شده.

خبرگزاری آلمان، "دی‌پی‌اِی" از نامه دومی خبر داد که در فضای مجازی دست به دست می‌شود و یک گروه ضد فاشیست چپ‌گرا را به عنوان مسئول ماجرا معرفی می‌کند.

این نامه که از سوی پایگاه خبری یک گروه ضد فاشیست منتشر شده، می‌گوید این انفجار با انگیزه اعتراض به آنچه کوتاهی باشگاه در مقابله با نژاد‌پرستی و تماشاگران راست‌گرای آن خوانده، انجام شده است. باشگاه بورسیا دورتموند پیش‌تر شماری از چنین تماشاگرانی را محروم کرده بود.

مسئولان آلمانی می‌گویند که دلیل مبنی بر واقعی بودن این نامه وجود ندارد.

منبع تصویر، TWITTER

توضیح تصویر،

شماری از تماشاگران دورتموند هواداران موناکو را به خانه‌هایشان دعودت کردند

به دنبال بمب‌گذاری، بازی دورتموند و موناکو در یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا یک روز به تعویق افتاد و قرار است امروز چهارشنبه (۲۳ فروردین/۱۲ آوریل) ساعت ۱۸:۴۵ به وقت محلی (۴:۱۵ به وقت ایران) برگزار شود.

پس از لغو بازی، تماشاگران موناکو که به ورزشگاه دورتموند رفته بودند مشغول تشویق حریف شدند و به نوعی پاداش آن را نیز گرفتند.

هوادارن دورتموند بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی فعال شدند و به تماشاگران حریف که مکانی برای ماندن نداشتند، پیشنهاد دادند که به خانه‌های آن‌ها بروند و شب را بگذرانند.

بارسلونا، باشگاه پیشین مارک بارترا، نیز در توییتر نوشت: "از مارک بارترا، بورسیا دورتموند و هوادارنشان حمایت کامل می‌کنیم."

ماریانو روخای، نخست وزیر اسپانیا هم برای باراترا آرزوی بهبودی سریع کرد. جانی اینفانتینو، رئیس فیفا ضمن محکوم کردن این حادثه برای بارترا آرزوی بهبود کرد.

ماتیاس گینتر، یکی از بازیکنان دورتموند در بازی دوستانه ۱۳ نوامبر بین فرانسه و آلمان که هدف حملات انتحاری پاریس قرار گرفت، حاضر بود. دیگر بازیکن حاضر در حادثه پاریس آندره شورله بود که به دلیل مصدومیت شرایط بازی مقابل موناکو را نداشت.