حمله مرگبار به غیر نظامیان در سوریه؛ '۶۸ کودک در میان قربانیان هستند'

سوریه

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

اتوبوس‌های حامل غیرنظامیان هدف قرار گرفت

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا می‌گوید تعداد کشته شدگان به کاروان آوارگان سوری به بیش از ۱۲۰ نفر رسیده است.

بر اساس اعلام این سازمان دست‌کم ۶۸ نفر از کشته شدگان کودک بوده‌اند. این غیرنظامیان در حال تخلیه چند منطقه طرفدار دولت از جمله شهرک‌های شیعه‌نشین کفریا و فوعه بودند که هدف حمله قرار گرفتند.

روز شنبه ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) یک مهاجم انتحاری با وانت حاوی مواد منفجره به کاروان حامل غیرنظامیان سوری حمله کرد.

گفته می‌شود که این وانت حامل کمک‌های بشردوستانه به آوارگان بوده و نزدیک ایست بازرسی خارج شهر حلب منفجر شده است.

تلویزیون دولتی سوریه دیشب تصاویر دلخراشی از اجساد اطراف اتوبوس منفجر شده پخش کرد که بسیاری از آنها کودک بودند.

ایران و قطر از کشورهای میانجی بودند که باعث شدند انتقال سوری‌ها از چهار شهرک تحت محاصره دو طرف مناقشه از سر گرفته شود. طرح انتقال با اتوبوس از جمعه آغاز شد که در روز دوم کاروان ساکنان دو شهرک شیعه‌نشین کفریا و فوعه هدف حمله قرار گرفت.

آوارگان این دو شهرک به این دلیل محاصره بوده‌اند که تکلیف شورشیان در دو شهر دیگر تحت محاصره نیروهای حامی دولت در نزدیکی دمشق مشخص و معلوم شود چه تعداد نیروی شورشی اجازه می‌یابند این دو شهر محاصره شده را ترک کنند.

سازمان ملل متحد حمله به اتوبوس کاروان آوارگان را به شدت محکوم کرده از طرف‌های درگیر خواسته که امنیت را تامین کنند تا پنج هزار نفری که گرفتار هستند، بتوانند خارج شوند.

منبع تصویر، SNN

توضیح تصویر،

وزارت خارجه ایران حمله شب گذشته را محکوم کرده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم حمله شب گذشته را محکوم کرده است.

بهرام قاسمی این حمله را "جنایت شرم‌آور و ناجوانمردانه تروریست‌های تکفیری" دانسته و "به خون کشیدن ده‌ها زن و کودک بی گناه" را برگ "ننگین" دیگری در کارنامه "تکفیری‌ها" خوانده است.

وزارت خارجه ایران دولت‌های حامی این گروه‌ها را به "برخورد دوگانه با جنایت و تقسیم جنایت‌پیشگان به خوب و بد" متهم کرده و گفته اقدامات آنها باعث افزایش این "جنایات هولناک" شده است.