مهاجرت و انتخابات فرانسه؛ کارت برنده یا زهر کشنده؟

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مهاجرت؛ یکی از موضوعات داغ بین نامزدهای ریاست جمهوری فرانسه

مهاجرت بحثی داغ بین نامزدهای ریاست‌جمهوری فرانسه است. مارین لوپن نامزد راست افراطی فرانسه می‌گوید تا زمانی که قانون مناسبی وضع نشده، باید مرزهای فرانسه را به روی مهاجران قانونی و غیرقانونی بست. خانم لوپن همچنین می‌گوید فرانسه مانند یک دستگاه فتوکپی شده که برای همه کارت اقامت صادر می‌کند.

در نقطه مقابل این تفکر، ژان لوک ملانشون نامزد " فرانسه نافرمان" است. نامزد چپ افراطی که حالا در نظرسنجی‌ها سوم است می‌گوید "بهتر است هر کسی در کشور خودش به راحتی زندگی کند، اما حالا که به اینجا آمده‌اند چه باید بکنیم؟ باید پناهجویان را درک کنیم و خودمان را جای آن‌ها بگذاریم".

اعداد چه می‌گویند

بیش از یازده درصد جمعیت ۶۶ میلیون نفری فرانسه مهاجرند. هشت درصد آن کسانی هستند که خارج از اتحادیه اروپا متولد شده‌اند، یعنی حدود ۵.۵ میلیون نفر.

آمار نشان می‌دهد که بین سال‌های ۲۰۰۶-۲۰۱۴ جمعیت فرانسه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بیشتر شده که از این تعداد نیم میلیون نفر مهاجرانی هستند که به این کشور آمده‌اند.

سالانه به طور متوسط ۲۰۰ هزار مهاجر وارد فرانسه می‌شود که حدود سه دهم درصد جمعیت این کشور است (متوسط سالانه مهاجرت در کشورهای توسعه‌یافته دو برابر این مقدار است). در همین حال حدود ۶۰ هزار نفر در سال فرانسه را ترک می‌کنند.

طبق آمار دولت فرانسه در سال ۲۰۱۲ ، ۶۳ درصد مهاجرانی که به این کشور آمده‌اند دست کم تحصیلات متوسطه داشته‌اند و چهل درصد مهاجران بالای ۱۶ سال، بعد از یک سال حضور در فرانسه مشغول به کار شده‌اند.

گزارش‌های آیدین صالحی درباره انتخابات فرانسه را اینجا بخوانید:

حق نشر عکس AFP
Image caption راهپیمایی در بوردوی فرانسه که در آن معترضان خواهان حق کامل شهروندی برای تمام شهروندان فرانسه هستند

راست افراطی چه می‌خواهد

  • کاهش تعداد مهاجران قانونی به سالی ۱۰ هزار نفر ( رقم فعلی حدود ۱۴۰ هزار نفر)
  • لغو حق خاک برای گرفتن تابعیت فرانسه (تنها به صرف تولد در فرانسه کسی فرانسوی نشود)
  • عدم صدور اجازه اقامت برای مهاجران غیرقانونی
  • حذف دریافت اتوماتیک تابعیت فرانسه در صورت ازدواج با یک فرانسوی
  • حذف کمک درمانی دولت به مهاجران غیرقانونی

سایر نامزدها

امانوئل مکرون، نامزد میانه‌رو، طرفدار سیاست واحد اروپایی در مواجهه با بحران پناهجویان است. او می‌گوید مرزهای اتحادیه اروپا باید تقویت شوند تا مثلا به کشوری مانند یونان بیش از دیگران فشار نیاید.

فرانسوا فیون نامزد جمهوری‌خواهان می‌خواهد برای تعداد مهاجرانی که فرانسه می‌پذیرد سقف تعیین کند. آقای فیون همچنین خواستار سخت‌تر شدن صدور کارت اقامت و دریافت تابعیت فرانسه است.

بنوا امون نامزد سوسیالیست‌ها با تعیین سقف برای مهاجران مخالف است. او می‌گوید باید شرایط طوری باشد که پناهجو سریع‌تر وارد جامعه بشود و بعد از سه ماه حضور در فرانسه اجازه کار پیدا کند.

درباره انتخابات فرانسه بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پوستر ضد مهاجرتی در شهر بزیه فرانسه که درباره ورود پناهجویان هشدار می‌دهد

شمشیر دولبه

موضوع مهاجرت و گره‌زدن آن با افراط‌‌ گرایی اسلامی و امنیت فرانسه استراتژی راست افراطی برای جذب آرای بیشتر است. در همین حال رای جامعه مهاجر اهمیت زیادی دارد. دور گذشته انتخابات ریاست‌جمهوری حدود ۹۳ درصد جمعیت مسلمان فرانسه به فرانسوا اولاند رای داد ( کسی که سیاست‌هایش در مورد اسلام و مهاجران نرم‌تر از رقیبش نیکلا سرکوزی بود).

این بار هم می‌دانیم اکثریت جامعه مسلمان به چه کسی رای نمی‌دهد، سوال این است که چه کسی بیشتر آرای آنها را مال خود می‌کند؟ چپ افراطی، امانوئل مکرون یا سوسیالیست‌ها؟ جامعه مهاجر می‌تواند آینده فرانسه را تغییر دهد، آن هم در انتخابات امسال که رقابت بسیار نزدیک است.