چرا ملانیا و ایوانکا ترامپ در دیدار با پاپ سیاه پوشیدند؟

ملانیا و ایوانکا ترامپ
توضیح تصویر،

کاخ سفید می‌گوید واتیکان پروتکل پوشش را از قبل اطلاع داده بود

دونالد ترامپ همراه همسر و دخترش امروز صبح (چهارشنبه ۲۴ مه) با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در واتیکان دیدار کرد. این اولین سفر اروپایی آقای ترامپ از زمان آغاز ریاست‌جمهوری‌اش بود.

اگرچه دیدار او و پاپ به دلیل اختلاف ‌نظرهای عمیق این دو خبرساز شد، اما پوشش ملانیا و ایوانکا در دیدار با پاپ هم توجه بسیاری را جلب کرد.

این دو نفر همراه آقای ترامپ به عربستان سعودی و اسرائیل هم سفر کرده بودند. این که ملانیا و ایوانکا ترامپ چرا در عربستان حجاب بر سر نکردند و در واتیکان پوششی بر سر خود داشتند، سوال برانگیز شد.

اگرچه زنان در عربستان باید پوشش اسلامی داشته باشند اما هیات‌های خارجی می‌توانند از این امر معاف باشند و بسیاری از آن‌ها بدون چنین پوششی در دیدار با مقا‌م‌های دولتی و نه مذهبیظاهر می‌شوند.

در اسرائیل ایوانکا ترامپ در جریان بازدیدش از دیوار ندبه در بیت‌المقدس، سرش را طبق رسوم یهودی پوشانده بود.

بیشتر بخوانید:

توضیح تصویر،

ملانیا ترامپ بدون پوشش سر در عربستان سعودی

اما دلیل پوشش سیاه‌رنگ همسر و دختر آقای ترامپ در دیدار با رهبر کاتولیک‌های جهان چه بود؟

واتیکان در مورد پوشش زنان و مردان به‌خصوص هنگام دیدار با رهبر کاتولیک‌های جهان مقررات سفت و سختی دارد، اگر چه این مقررات در زمان پاپ فرانسیس راحت‌تر شده و به شدت قبل اعمال نمی‌شوند.

طبق رسومی که از قدیم مرسوم بوده، زنانی که به دیدار پاپ می‌روند باید لباس سیاه بر تن داشته باشند. لباس آن‌ها باید کاملاً پوشیده باشد و باید روسری یا شالی توری یا ابریشمی بر سر و شانه داشته باشند.

رنگ سیاه در کلیسای کاتولیک به معنای تقوا و پرهیزگاری و خشوع و افتادگی است.

ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا و ایوانکا ترامپ، دختر رییس‌جمهوری آمریکا برای دیدار با پاپ فرانسیس، پروتکل واتیکان را رعایت کرده و لباس‌هایی به رنگ سیاه که تمام بدن را پوشانده بود بر تن کردند. آن‌ها موی سر خود را هم پوشاندند.

توضیح تصویر،

میشل اوباما در دیدار با پاپ بندیکت موهای خود را پوشانده بود

تنها معدودی از ملکه‌ها و شاهدخت‌های کاتولیک حق پوشیدن لباس سفیدرنگ در برابر پاپ را دارند.

شارلین، شاهدخت موناکو که سال پیش با پاپ دیدار کرد از چنین امتیازی بهره جست و لباسی سفیدرنگ پوشید اما شری بلر، همسر تونی بلر نخست‌وزیر سابق بریتانیا به دلیل پوشیدن لباس سفید در دیدار با پاپ بندیکت مورد انتقاد قرار گرفت .

توضیح تصویر،

ملکه بریتانیا در دیدار با پاپ ژان پل دوم رهبر کاتولیک‌های جهان

مقررات عمومی

افرادی که به واتیکان سفر می‌کنند و قصد دیدار با پاپ را هم ندارند باید هنگام بازدید از کلیساها و موزه‌ها مقررات مربوط به پوشش خاص را رعایت کنند.

گردشگرانی که به واتیکان سفر می‌کنند باید پوشش مناسبی داشته باشند در غیر این صورت ممکن است از ورود آن‌ها جلوگیری شود .

به عنوان مثال برای بازدید از کلیسای پطرس حواری (سن پیترو) نه مردان و نه زنان نباید پیراهن بدون آستین و شلوار کوتاه پوشیده باشند. شکم آن‌ها نباید دیده شود و زنان باید دامن‌هایی بر تن داشته باشند که حداقل تا روی زانو باشد. همچنین کلاه بر سر داشتن هنگام بازدید از کلیسا جایز نیست.

شماری از کلیساها هم خواهان آن هستند که زنان هنگام ورود موی خود را بپوشانند. چنین رسمی در همه کلیساها رعایت نمی‌شود.

توضیح تصویر،

کامیلا، همسر پرنس چارلز در دیدار با پاپ فرانسیس در واتیکان لباس سفید پوشیده بود