گروه‌های راست افراطی در آمریکا به دنبال چه هستند؟

شارلوتزویل، ویرجینا حق نشر عکس Reuters

خشونت‌های مرگبار در خیابان‌های شارلوتزویل، ویرجینا، با افزایش چشمگیر فعالیت‌ جنبش‌های راستگرا در آمریکا هم‌زمان شده است.

از انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا به عنوان عاملی در احیای فعالان و گروه‌هایی در آمریکا نام برده می‌شود که ایدئولوژی چپ و محافظه‌کاری متداول را رد می‌کنند.

شبکه‌های اجتماعی هم در گسترش این ایدئولوژی‌ها نقش زیادی داشته‌اند.

یکی از گروه‌های فعال در زمینه حقوق مدنی در آمریکا می‌گوید که در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰ گروه افراطی را در این کشور شناسایی کرده است.

اما این‌ها چه گروه‌هایی هستند، چقدر در بین مردم محبوبیت دارند و به دنبال چه چیزی هستند؟

در اینجا نگاهی داریم به شاخص ترین جنبش‌هایی که در آمریکای کنونی به برتری نژاد سفید اعتقاد دارند.

راست آلترناتیو

گروه "راست آلترناتیو"، مجموعه‌ای نه چندان هماهنگ از گروه‌ها و افرادی هستند که وجه مشترک آنها این است که از معیارهای متعارف سیاسی متنفر و عاشق دونالد ترامپ هستند. اما منتقدان آن‌ها را ملی‌گرایان سفیدپوست متعصب می‌دانند.

گفته می شود که بخشی از رشد اخیر این گروه ناشی از لفاظی‌هایی است که در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ صورت گرفت. در جریان این مبارزات آقای ترامپ به نژادپرستی، ضد یهودی بودن و تعصب ضد اسلامی متهم شد.

اما آقای ترامپ در نوامبر سال گذشته (۲۰۱۶) جنبش راست آلترناتیو را محکوم و دیدگاه‌های آن‌ها را رد کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مایلو یناپولس، نویسنده و روزنامه نگار افراطی معتقد است که حزب راست آلترناتیو در حال گسترش است

عبارت "راست آلترناتیو" وقتی بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد که آقای ترامپ که بعدا نامزد جمهوری‌خواهان شد، تصویری از هیلاری کلینتون رقیب انتخاباتی‌اش در توییتر منتشر کرد که او را در کنار ستاره‌ای شش پرهمانند ستاره داوود نشان می‌داد. او در زیر تصویر خانم کلینتون نوشته بود: "فاسدترین کاندیدا تاکنون!"

براساس راهنمایی که آلوم بوخاری و مایلو یناپولس در سایت به شدت محافظه‌کار برایتبارت منتشر کرده‌اند، گروه‌های راست آلترناتیو شامل "روشنفکران"، "محافظه‌کاران ذاتی" و فعالان اینترنتی عمدتا جوانی می‌شوند که در اینترنت سرو صدای زیادی به پا می‌کنند.

به گفته ریچارد برتارند اسپنسر که در سال ۲۰۰۸ لفظ " راست آلترناتیو" را رواج داد، تمرکز این جنبش بر "هویت نژاد سفید" و حفظ "تمدن سنتی غرب" است.

آزادی بیان و حق ابراز نفرت از معیارهای این جنبش است. مخالفان آن را جنبشی نژادپرست، زن‌ستیز و ضد یهود می‌دانند.

تعداد اعضا: جنبش عمدتا اینترنتی راست آلترناتیو رسما عضوی ندارد، بنابراین ارزیابی شمار دقیق اعضای آن دشوار است.

محل حضور: این جنبش در اینترنت حضور دارد و گفته شده که محبوبیت آن رو به افزایش است.

آیا این جنبش در حال گسترش است؟ این جنبش نسبتا جدید سیاسی در سال گذشته به دلیل تمایل به حمایت از آقای ترامپ روندی رو به رشد داشت. اما برآورد میزان نفوذ و قدرت آن دشوار است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دهها گروه کوکلوس کلان از نیوجرسی تا لس آنجلس فعال هستند

کوکلوس کلان‌ها

بدنام ترین گروه حامی نژاد سفید در آمریکا کوکلاس کلان‌ها هستند با علامت اختصاری ( KKK).

این گروه نخستین بار در سال ۱۸۶۵ میلادی به دست کهنه‌سربازان ارتش کنفدراسیون آمریکا بنیاد نهاده شد.

کوکلوس کلان‌ها خیلی زود و قبل از آن که در دهه ۱۹۰۰ رشد فراگیری داشته باشند در جنوب آمریکا گسترش یافتند.

این گروه به شدت با سیاهان آمریکا، یهودیان، مهاجران و این اواخر همجنسگرایان ضدیت دارد و مخالف برخورداری آنها از آزادی‌های مدنی و حقوق یکسان است.

اعضای این گروه لباس‌هایی با کلاه‌هایی متمایز می‌پوشند و علیه کسانی که برتری نژاد سفید را در ایالت‌های جنوبی به چالش می‌کشیدند، دست به اعدام و یا سایر حملات خشونت آمیز می‌زدند.

حق نشر عکس AFP

اعضا این گروه را "سازمان مسیحی میهن‌پرست سفید" توصیف می‌کنند که ریشه‌های آن به کوکلاس کلان ها در اوایل قرن ۲۰ برمی گردد.

تعداد اعضا: به گفته یکی از گروه‌های فعال در زمینه حقوق مدنی، گروه‌های وابسته به کلان‌ها در اکثر ایالت‌های آمریکا فعال هستند و شمار اعضا بین پنج تا هشت هزار نفر برآورد می‌شود.

محل حضور: دهها گروه کوکلوس کلان در آمریکا از نیوجرسی تا لس‌آنجلس حضور دارند. این گروه‌ها شامل اتحادیه شوالیه‌های سفید و شوالیه‌های آمریکایی سنت‌گرا می‌شوند.

آیا این گروه در حال گسترش است؟ در سال ۲۰۱۶ کوکلوس کلان‌ها گفتند که با "افزایش عضوگیری در ایالت‌های جنوبی" این گروه در حال احیای خود است.

حق نشر عکس Getty Images

گروه‌های نئونازی

لفظ نئونازی به گروهی از فعالان جدایی طلب اشاره دارد که دارای عقاید ضد یهودی بوده و به آدولف هیتلر و آلمان نازی عشق می‌ورزند.

دیدگاه‌های گروه‌های نئونازی از حمایت دادگاه‌ها و متمم اول قانون اساسی آمریکا برخوردار است.

در یکی ازمعروف‌ترین موارد، دادگاه عالی با استناد به متمم اول قانون اساسی از حق یکی ازگروه‌های نئونازی برای راهپیمایی درشهر عمدتا یهودی‌نشین اسکوکی درایالت ایلینوی و نمایش صلیب شکسته حمایت کرد.

تعداد اعضا: چندین سازمان شناخته‌شده نئونازی در آمریکا وجود دارد. از جمله این سازمان‌ها می‌توان به حزب نازی آمریکا و جنبش ناسیونال سوسیالیست اشاره کرد.

آشکارترین این گروه‌ها "اتحاد ملی" است. تازه‌ترین آمار اعضای این گروه به سال ۲۰۱۲ برمی گردد که شمار اعضا دست کم ۲۵۰۰ نفر برآورد شده است. براساس مقاله‌ای که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد شماراعضای جنبش ناسیونال سوسیالیست حدود ۴۰۰ نفر اعلام شد.

محل حضور: شماری از گروه‌های نئونازی در ایالت ویرجینیا شکل گرفته است. این گروه‌ها در سال‌های اخیر گسترش بیشتری داشتند و اعضای برخی از این گروه‌ها از جمله جنبش ناسیونال سوسیالیست در ۳۲ ایالت فعال هستند.

آیا این گروهها در حال گسترش هستند؟ به گفته موسسه تحقیقات جامعه و داده‌ها، سوءاستفاده از رسانه‌های عمومی و اصلی باعث رونق جنبش راستگرای افراطی نئونازی شده است. به گفته یکی از گروه‌های فعال در زمینه حقوق مدنی، ارتباطات بین نئونازی‌ها در آمریکا و اروپا قوی‌تر شده است.

حق نشر عکس Getty Images

موضوعات مرتبط