قتل اسرارآمیز بی‌نظیر بوتو؛ ۱۰ سال بعد

ترور
توضیح تصویر،

بی نظیر بوتو در گردهمایی انتخاباتی هدف حمله انتحاری قرارگرفت و کشته شد

ده سال بعد از کشته شدن بی نظیر بوتو، هنوز معلوم نشده است که چه کسی دستور قتل او را صادر کرده بود.

بی نظیر بوتو نخستین زنی بود که رهبری یک کشور مسلمان را به عهده گرفت.

خانم بوتو در جریان مبارزات انتخاباتی در ۲۷ دسامبر ۲۰۰۷ درشهر راولپندی در حمله انتحاری یک پسر پانزده ساله موسوم به بلال کشته شد.

بی نظیر بوتو دختر ذوالفقار بوتو ،نخست وزیر پیشین پاکستان بود که به دستور حکومت نظامی ژنرال ضیاءالحق اعدام شد.

او در دانشگاه‌های آکسفورد و هاروارد تحصیل کرده بود.

خانم بوتو دو بار سمت نخست وزیری پاکستان را به عهده گرفت، اما نظامیان پاکستان که با او مخالف بودند با وارد آوردن اتهام فساد بر او برکنارش کردند.

توضیح تصویر،

مهاجم اول به خانم بوتو تیراندازی و سپس کمربند انتحاری خودرا منفجرکرد

تلفن تهدیدآمیزژنرال پرویزمشرف

پرویز مشرف، رئیس جمهور وقت پاکستان بعد از ده سال به احتمال همکاری بعضی از عناصر تشکیلات حکومتی با طالبان برای انجام این ترور اشاره کرده است.

پرویز مشرف در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است عناصری خودسر در داخل تشکیلات حکومتی برای انجام این ترور با طالبان همکاری کرده باشند، پاسخ داد: "بله احتمال آن در واقع وجود دارد چون در جامعه اختلافات مذهبی وجود دارد."

توضیح تصویر،

پرویز مشرف تلفن تهدید آمیز به بی نظیر بوتو را تکذیب کرد

سخنان پرویز مشرف به عنوان رئیس جمهور پیشین پاکستان غیر منتظره است زیرا رهبران نظامی پاکستان همواره داشتن هرگونه نقش در حملات تندروهای اسلامی را رد کرده اند.

اما پرویز مشرف خود نیز رسما به نقش داشتن در قتل بی‌نظیر بوتو، رهبر مخالفان دولت وقت، متهم شده است.

مراجع قضایی ژنرال مشرف را به قتل، توطئه و تدارک دیدن برای ترور بی نظیر بوتو متهم کرده اند.

به گفته مراجع قضایی، در بیست و پنجم سپتامبر، سه هفته قبل از آن که هشت سال تبعید خود خواسته خانم بوتو پایان یابد، پرویز مشرف به او در واشنگتن تلفن کرد .

مارک سیگال که مدت طولانی دستیار خانم بوتو بود و ران ساسکنید یک خبرنگار می گویند که در زمان این مکالمه تلفنی همراه خانم بوتو بودند. به گفته مارک سیگال، خانم بوتو بعد از این تلفن به آن ها گفت : "مرا تهدید کرد. به من گفت که باز نگرد. به من در مورد بازگشت به پاکستان هشدار داد ."

اما پرویز مشرف تلفن کردن به خانم بوتو را تکذیب می‌کند.

آقای مشرف متقابلا آصف زرداری، همسر بی نظیر بوتو را به دست داشتن در ترور او متهم می‌کند چرا که به گفته او، آقای زرداری همسر خود را مانعی بر سر رسیدن به قدرت می دانست، اما هیچ مدرک مستندی در این باره بدست نیامده است.

درست پنج هفته پس از ترور خانم بوتو، پنج نفرکه به دست داشتن در این ترور به درخواست شبکه القاعده و طالبان پاکستان اعتراف کرده بودند بازداشت شدند .

اما دادگاه پاکستان به دلیل نبود شواهد کافی در مورد ارتباط با طالبان آن ها را تبرئه کرد .

پرونده پرویز مشرف هم معلق مانده است چون به گفته دادگاه بدون حضور پرویز مشرف که در تبعید خودخواسته بسر می برد، پیشرفت در تحقیقات پرونده ترور خانم بوتو امکان‌پذیر نیست.