راهنمای انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا به زبان ساده

انتخابات میان دوره‌ای آمریکا

امروز ششم نوامبر (۱۵ آبان)، دو سال پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، انتخابات میان‌دوره‌ای این کشور برگزار می‌شود.

این بار رای‌دهندگان باید نمایندگان کنگره را انتخاب کنند. رای‌شان قطعا بر تحولات دو سال باقی‌مانده از ریاست‌جمهوری آقای ترامپ نیز اثر خواهد گذاشت.

نماینده کنگره یعنی چه؟

در آمریکا به مجلس نمایندگان و مجلس سنا روی‌هم کنگره می‌گویند. یعنی در انتخابات پیش‌رو آمریکایی‌ها ترکیب هر دو مجلس را تعیین می‌کنند.

در حال حاضر هر دو مجلس در دست جمهوری‌خواهان است که حامی دونالد ترامپ‌اند.

دموکرات‌ها امیدوارند در انتخابات پیش‌رو مجلس نمایندگان را از دست جمهوری‌خواهان در بیاورند. در آن‌صورت خواهند توانست جلوی برنامه‌های رئیس‌جمهور را بگیرند یا اجرای آن را به تاخیر بیاندازند.

در انتخابات ششم نوامبر، رای‌دهندگان برای هر ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا نماینده انتخاب می‌کنند.

دموکرات‌ها برای آنکه به اکثریت برسند باید دستکم ۲۳ کرسی را از جمهوری‌خواهان ببرند، که کار چندان سختی نیست، چون شمار زیادی از نمایندگان جمهوری‌خواه از نمایندگی کناره گرفته‌اند و کرسی‌شان میدان رقابت سیاست‌مداران جدید است.

در انتخابات سنا وضع کمی فرق می‌کند، چون صرفا ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی قرار است عوض شوند. در سنا هم اکثریت با جمهوری‌خواهان است و احتمالا خواهد ماند.

اگر دموکرات‌ها مجلس نمایندگان را ببرند اما سنا در کنترل جمهوری‌خواهان بماند، چه می‌شود؟

در یک کلام: کار گره می‌خورد.

ممکن است حتی دولت به خاطر اختلاف دو جناح که هر یک کنترل یک بخش از حکومت را به عهده دارند، فلج شود.

ولی دموکرات‌ها واقعا می‌برند؟

اگر به نظرسنجی‌ها باشد، دموکرات‌ها در بسیاری ایالت‌ها پیشتازند.

بعضی کارشناسان معتقدند این انتخابات از آن انتخابات‌هایی است که موج راه می‌افتد این‌بار به سود دموکرات‌ها.

نشانه‌های متعدد گواه از شکست هواداران آقای ترامپ دارد. با توجه به محبوبیت پایین او در نظرسنجی‌ها، ممکن است رای جمهوری‌خواهان ریزش کند.

و از نقش زنان هم نباید غافل شد. پدیده‌ای که در ادبیات سیاسی آمریکا به آن (موج صورتی) می‌گویند. هیچ‌گاه در تاریخ انتخابات آمریکا این تعداد زن کاندیدای نمایندگی کنگره نشده بودند.

یک دلیل این حضور پررنگ زنان، شکست هیلاری کلینتون در انتخابات ۲۰۱۶ است. دلیل شاید مهم‌تر، خشم بسیاری از زنان از سیاست‌ها و رویکردهای آقای ترامپ است.

با این همه، ممکن است به خاطر عملکرد خوب اقتصاد آمریکا در ماه‌های اخیر، رای جمهوری‌خواهان ریزش نکند.

اثر انتخابات بر ریاست‌جمهوری ترامپ چیست؟

دونالد ترامپ از زمانی که پا به کاخ سفید گذاشته با رسوایی‌های مختلف روبرو بوده.

چهره‌های شاخص حزب دموکرات تا این لحظه در مورد استیضاح یا استعفای او چیزی نگفته‌اند. اما اگر بخواهند در مقطعی این طرح را عملی کنند، به رای اکثریت مجلس نمایندگان نیاز دارند. این مسئله در صورتی که دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌ها را در اختیار داشته باشند، محتمل‌تر است.

اما بعد نوبت سنا می‌شود. رئیس‌جمهور باید به اتهام (خیانت، رشوه، یا دیگر از جرایم و خلاف‌های جدی) در سنا محاکمه شود. اگر دو سوم سناتورها رای به محکومیت او بدهند، از کار برکنار می‌شود و معاونش جای او را می‌گیرد.

باید به خاطر داشت که استیضاح رئیس‌جمهور هرگز در تاریخ آمریکا روی نداده.

حالت محتمل‌تر این است که دموکرات‌ها با کنترل مجلس نمایندگان، کار را بر آقای ترامپ سخت کنند یا به زبان ساده چوب لای چرخ برنامه‌هایش بگذارند.

بعد از این انتخابات چه می‌شود؟

بعد از این انتخابات، فکرها مشغول انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی در سال ۲۰۲۰ می‌شود.

در انتخابات ماه آینده، به جز نمایندگان کنگره، فرماندارهای ۳۶ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا هم تعیین می‌شوند. فرمانداری ۲۶ ایالت از این ۳۶ ایالت در دست جمهوری‌خواهان است.

معمولا فرماندارها در کارزارهای تبلیغاتی انتخابات ریاست‌جمهوری نقش پررنگی دارند چه با بسیج داوطلبان چه با جمع‌آوری کمک مالی. اگر آرایش فرمانداران ایالتی در رای‌گیری روز شش نوامبر تغییر کند، کارزار انتخابات ریاست جمهوری در ماه‌های منتهی به نوامبر ۲۰۲۰ هم تاثیر خواهد پذیرفت.