بات‌های عربستان و تلاش برای تغییر روایت ناپدید شدن جمال خاشقجی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بازپرسان ترک در حال تحقیق در مورد ناپدید شدن جمال خاشقجی هستند

حساب‌های توییتری که ظن آن می‌رود بات های اینترنتی باشند در شبکه‌های اجتماعی در حال شکل دادن به روایت ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی هستند.

هشتگ‌هایی به زبان عربی در ابراز حمایت از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، محکومیت شبکه تلویزیونی الجزیره و درخواست از کاربران توییتر برای "دنبال نکردن حساب‌های دشمنان ملت" از جمله مواردی هستند که به دلیل مشارکت شبکه‌های بات در کنار کاربران واقعی تشدید شدند.

توییتر در واکنش شماری از حساب‌های بات را به حالت تعلیق در آورده است.

آقای خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی از روز دوم اکتبر (ده مهر) که وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه شد، ناپدید شده است.

مقام‌های ترکیه ادعا می‌کنند آقای خاشقجی که منتقد ولیعهد عربستان بوده، به قتل رسیده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم احتمال زنده نبودن او را مطرح کرده است.

روز ۱۴ اکتبر، یک هشتگ عربی در حمایت از محمد بن سلمان در سراسر جهان در توییتر ترند شد. این هشتگ (ما به محمد بن سلمان اطمینان داریم) در ۲۵۰ هزار توییت آمده بود. هشتگ "ما در کنار رهبرمان می‌ایستیم" هم بیش از ۶۰ هزار بار استفاده شده بود.

روز چهارشنبه هشتگ دیگری ("دشمنان ملت را دنبال نکنید") نیز به وفور استفاده شد. در ۲۴ ساعت گذشته هم عبارت "کمپین برای تعطیلی الجزیره، شبکه نیرنگ" بیش از صد هزار بار استفاده شده است.

عربستان سعودی پیش از این خواهان تعطیلی این شبکه تلویزیونی شده که بودجه آن از سوی قطر تامین می‌شود. شماری از همسایگان قطر که متحدان عربستان هستند، روابط‌شان را با این کشور قطع کرده‌اند.

شبکه‌های بات در هنگام بروز بحران در شبکه‌های اجتماعی از هر دو سوی دعوا برای مدیریت بحث‌ها استفاده می‌شود.

بن نیمو از موسسه تحقیقاتی "شورای آتلانتیک" یکی از هشتگ‌های عربی با مشارکت بات‌ها را تحلیل کرده است.

"دشمنان ملت را دنبال نکنید" بیش از یکصد هزار بار استفاده شد و بخش عمده آن از طریق ری‌توییت بود که می‌تواند به نشانه فعالیت بات‌ها باشد.

بخش مونیتورینگ بی‌بی‌سی، تحلیل و یافته‌های آقای نیمو را تائید کرده است.

حساب‌هایی در توییتر که برای مدت طولانی استفاده نشده بودند، ناگهان دوباره شروع به توییت کردند و پست‌هایی مشابه یا تقریبا مشابه سایر حساب‌های مشکوک توییت می‌کردند.

سایر حساب‌ها به تازگی باز شده بودند یا مشخصات معمول حساب‌های بات را داشتند.

تلاش‌ها برای کنترل و به انحراف کشیدن مکالمات در شبکه‌های اجتماعی به طور فزاینده‌ای به یک مساله جهانی تبدیل شده است.

توییتر روز چهارشنبه اطلاعات مربوط به ۱۰ میلیون توییت از حساب‌هایی را منتشر کرد که از طرف این شرکت به عنوان ترول‌های بالقوه "ایرانی" و "روس" معرفی شده‌اند.

مقام‌های اطلاعاتی آمریکا هم نسبت به "تلاش‌های روسیه برای تضعیف و تفرقه‌افکنی در آمریکا هشدار داده‌اند."