انتخابات میان دوره‌ای آمریکا: آیا دونالد ترامپ باید نگران باشد؟

وقتی مردم آمریکا در ششم نوامبر در رأی‌گیری انتخابات میان‌دوره‌ای شرکت می‌کنند، نام دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور در ورقه‌های اخذ رأی نخواهد بود، ولی این انتخابات به مدت باقی مانده از ریاست جمهوری او شکل خواهد داد.

رأی دهندگان ۳۵ سناتور، ۳۶ فرماندار ایالت و تمامی اعضای مجلس نمایندگان به اضافه ده‌ها قانونگذار محلی را انتخاب خواهند کرد.

اهمیت این انتخابات از این جهت است که چنانچه دموکرات‌ها کنترل مجلس سنا یا نمایندگان را از جمهوریخواهان بازپس بگیرند، خواهند توانست اقداماتی را که دونالد ترامپ، می تواند در دو سال باقیمانده از دوره ریاست جمهوری‌اش انجام دهد به شدت محدود کنند.

تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که در مجلس نمایندگان ممکن است ده‌ها کرسی جا به جا شود؛ در حال حاضر اکثر این کرسی‌ها در اختیار جمهوریخواهان است.

در مبارزه برای مجلس سنا، جمهوریخواهان در موضع محکمی قرار دارند چون تنها برای ۹ کرسی آنان سناتورهای جدید انتخاب می‌شود، در حالی که دموکرات‌ها از۲۴ کرسی و نیز دو نماینده مستقلی که به اتفاق آنها رأی می‌دهند باید دفاع کنند.

در اصل این یک همهپرسی در باره دونالد ترامپ است

می‌توان گفت انتخابات میان دوره‌ای رفراندمی است در باره رئیس‌جمهوری و معمولا برای حزبی که کاخ سفید را در اختیار دارد، خبر بدی است.

در ۲۱ انتخابات میان دوره‌ای که از سال ۱۹۳۴ برگزار شده، حزب رئیس‌جمهوری تنها سه بار در مجلس نمایندگان و پنج نوبت در مجلس سنا اکثریتش را حفظ کرده.

میزان محبوبیت رئیس‌جمهوری شاخص خوبی برای پیش بینی عملکرد حزبش در انتخابات میان دوره‌ای است و میزان حمایت از آقای ترامپ در حال حاضر به طور بی سابقه‌ای کم و در حدود ۴۰ درصد است.

در مقایسه، میزان محبوبیت باراک اوباما قبل از انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۱۰ حدود ۴۵ درصد بود که در آن دموکرات‌ها شاهد یکی از بزرگترین باخت‌‍های انتخاباتی در تاریخ آمریکا بودند.

رأی گیری‌های آزمایشی هم که در جریان آن رأی دهندگان می‌گویند از چه حزبی حمایت خواهند کرد، تضمین چندانی به جمهوریخواهان نمی‌دهد. این نظرسنجی در ماه اخیر مبین این است که دموکرات‌ها ۱۰ درصد بیشتر امتیاز آورده‌اند-که بیشترین میزان پیشتازی حزب دموکرات از آغاز سال ۲۰۱۸ بوده است.

شمار بی سابقهای از جمهوریخواهان بازنشسته شدهاند

حد متوسط سن اعضای کنگره ۶۰ سال است، از این جهت بازنشسته شدن آنان نباید خلاف انتظار باشد. ولی تعداد جمهوریخواهانی که به جای مبارزه در انتخابات میان‌دوره‌ای قصد کناره‌گیری دارند، تعجب آور است.

بیش از ۳۰ نماینده جمهوریخواه اعلام بازنشستگی کرده‌اند- شمار بیشتری استعفا داده‌اند، چند نفری به دلیل اتهامات در باره آزار جنسی کنار می‌روند و برخی هم دنبال سمت‌های انتخابی دیگر هستند.

بسیاری از این عده، دلیل کناره‌گیری را جو به شدت حزبی و شخص دونالد ترامپ ذکر کرده‌اند. یکی از آنان به شبکه تلویزیون سی‌ان‌ان گفته: "احساس می‌کنم به جای این که به مسئله بیمه سلامت یا سیاست مالیاتی بپردازم، تمام کاری که می‌کنم این است که به پرسش‌ها در باره دونالد ترامپ پاسخ دهم."

این خبر خوبی برای دموکرات‌هاست چون بررسی‌ها هم نشان می‌دهد بخشی به دلیل این که نامزدهای دموکرات شناخته شده‌تر هستند و توانایی‌شان برای جمع آوری پول بیشتر است، احتمال پیروزی آنها از رقبایشان بیشتر است.

تعداد بیسابقه کاندیداهای زن

دونالد ترامپ، سبب شده که شمار کسانی که به حزب دموکرات ملحق می‌شوند به میزان قابل توجهی افزایش یابد و از سال ۲۰۰۸ امسال اولین بار خواهد بود که شمار داوطلبان برای نامزدی از جانب حزب دموکرات جهت نمایندگی در مجلس نمایندگان، بیشتر از جمهوریخواهان است.

در انتخابات مقدماتی جهت تعیین نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس نمایندگان، شمار داوطلبان به ۱۵۰۰ نفر می‌رسید-۵۰۰ نفر بیشتر از انتخابات میان دوره‌ای قبل- و در میان این عده ۳۵۰ زن هم دیده می‌شوند که آن هم تعداد بی‌سابقه‌ای است.

یک چنین جهشی در شمار کاندیداهای زن سبب شده که برخی از کارشناسان پیش‌بینی کنند سال ۲۰۱۸ ممکن است یک بار دیگر "سال زنان" باشد-اشاره به انتخابات سال ۱۹۹۲ که تعداد زنانی که وارد کنگره شدند دو برابر شد.

در حال حاضر تنها ۲۰ درصد نمایندگان کنگره زنان هستند و همواره عدم تمایل زنان برای احراز مقام، دلیل کمی تعداد نمایندگان زن عنوان می‌شد. ولی به نظر می‌رسد شکست غیرمنتظره هیلاری کلینتون از دونالد ترامپ، مردی که متهم به آزار جنسی است و سابقه طولانی او در اظهار نظرهای تعصب آمیز علیه زنان (سکسیسم) سبب به پا خاستن زنان آمریکایی شده است.

دموکراتها باید عده بیشتری را برای شرکت در رأی گیری ترغیب کنند

انتخابات میان دوره‌ای آمریکا فاقد هیجان انتخابات ریاست جمهوری است و تعداد رأی دهندگان در این انتخابات معمولا کم است. در حالی که ۶۰ در صد آمریکایی‌های واجد شرایط در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند، تعداد رأی دهندگان در انتخابات میان دوره‌ای تنها حدود ۴۰ درصد است.

در سال ۲۰۱۴ شمار رأی دهندگان در این انتخابات ۳۵ ممیز ۹ درصد بود که کمترین تعداد رأی دهنده از جنگ جهانی دوم تا کنون بوده است.

استقبال کمِ مردم از انتخابات میان دوره‌ای در گذشته، معمولا به نفع جمهوریخواهان بوده چون رأی دهندگان در این انتخابات معمولا مسن‌تر از افرادی هستند که در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت می‌کنند و تعداد شرکت کنندگان سفید پوست هم در این انتخابات بیشتر است.

دموکرات‌ها امیدوارند که عدم محبوبیت آقای ترامپ در میان جوانان، زنان و اقلیت‌ها سبب شود که آنان ترغیب شوند این بار به انتخابات میان دوره‌ای توجه بیشتری بکنند.

در ماه مارس یک میلیون نفر در تگزاس در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برای تعیین نامزدهای انتخاباتی شرکت کردند- تقریبا دو برابر تعداد چهار سال قبل - ولی هنوز با جمهوریخواهان که تعداد رأی دهندگانشان یک و نیم میلیون نفر بود فاصله داشتند. این فاصله مبین این است که احتمالا کاندیدای دموکرات‌ها در تگزاس برنده نخواهد شد ولی چنین استقبالی در ایالات دیگر می‌تواند به نفع دموکرات‌ها تمام شود.

شکست جمهوریخواهان: درد سر برای ترامپ - و احتمال استیضاح؟

بزرگترین پیروزی دونالد ترامپ در زمینه قانونگذاری تا کنون تغییر کامل نظام مالیاتی آمریکا بوده، ولی تنها به دلیل این که جمهوریخواهان در هر دو مجلس سنا و نمایندگان در اکثریت بودند او توانست طرح خود را به صورت قانون درآورد.

اگر دموکرات‌ها بتوانند پس از انتخابات ماه نوامبر یک یا هر دو مجلس را کنترل کنند، خواهند توانست دستاوردهای آقای ترامپ در دو سال آخر دوره ریاست جمهوری‌اش را محدود کنند.

دموکرات‌ها خواهند توانست کنترل کمیته‌های مهم کنگره را به دست گیرند و در نتیجه در باره چندین موضوع از جمله معاملات بازرگانی آقای ترامپ و اتهامات آزارهای جنسی که علیه او مطرح است، تحقیق کنند.

در صورتی که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان حائز اکثریت شوند احتمال استیضاح آقای ترامپ بیشتر خواهد شد، ممکن است این تلاش‌ها نهایتا به نتیجه نرسد؛ مگر این که در مجلس سنا که برکنار کردن رئیس جمهور نیازمند دو سوم آراء است، سناتورهای جمهوریخواه هم علیه آقای ترامپ رأی دهند.

تا کنون تنها دو رئیس جمهور آمریکا استیضاح شده‌اند-اندرو جانسون و بیل کلینتون- و هر دوی آنها پس از محاکمه در مجلس سنا تبرئه شدند. بعد از رسوایی واترگیت، ریچارد نیکسون قبل از این که استیضاح شود، استعفا داد.

دموکرات‌ها شاید فرصت بهتری برای کنار گذاشتن آقای ترامپ با شکستن دادن او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ داشته باشند.