فشار دولت ترامپ به ارمنستان در روابط با ایران اثرگذار خواهد بود؟

نیکول پاشینیان و جان بولتون

منبع تصویر، primeminister.am

توضیح تصویر،

نیکول پاشینیان و جان بولتون. آمریکا گفته است در اعمال تحریم‌ها علیه ایران خواهان "صدمه زدن به دوستانش" نیست

نیکول پاشینیان، کفیل نخست‌وزیر ارمنستان به دنبال سفر جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به این کشور، بر اهمیت داشتن روابط ویژه با ایران تاکید کرده و گفته است این موضع را "شفاف و آشکار" به طرف آمریکایی اطلاع داده است.

ارمنستان پس از استقلال از شوروی سابق روابط مستحکمی با ایران برقرار کرده است. دولت‌های مختلف در ارمنستان بر اهمیت این روابط تاکید کرده و برای گسترش چنین روابطی ارزش ویژه‌ای قائل بوده‌اند.

ارمنستان به خاطر روابط خود با ایران تحت فشار بوده است اما به دلیل این که این کشور گزینه چندانی برای ارتباط با جهان خارج ندارد، آمریکا معمولا سعی کرده به این روابط به رغم نارضایتی‌اش اعتنای چندانی نکند اما به نظر می‌رسد دولت آقای ترامپ نمی‌خواهد به این سیاست ادامه دهد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در اولین سفر خود به منطقه قفقاز، از کشورهای ارمنستان، گرجستان و جمهوری آذربایجان دیدار کرد. به گفته تحلیلگران، این دیدار که در آستانه اعمال تحریم‌ها علیه ایران صورت گرفت، با هدف ترغیب یا حتی وادار کردن این کشورها با همراهی با آمریکا بوده است.

پیش از سفر آقای بولتون به ایروان، رودی جولیانی، وکیل شخصی دونالد ترامپ نیز به ارمنستان سفر کرده بود.

آقای بولتون در مصاحبه‌ای با رادیوی آمریکایی اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت: "تحریم‌ها را با شدت تمام اجرا خواهیم کرد. ما دولت اوباما نیستیم. به ایران فشار می‌آوریم چون معتقدیم رفتار آنها در خاورمیانه و سراسر جهان شرورانه است و باید تغییر کند."

آقای بولتون گفته است هدف کشورش وارد کردن "فشار اقتصادی حداکثری" بر ایران است. او گفت: "موضوع تجارت مرزی ارمنستان با ایران، تا زمانی که سیاست‌های ایران تغییر نکرده، با معضل روبه‌رو خواهد بود."

آقای بولتون در عین حال تاکید کرده آمریکا درصدد "صدمه زدن به دوستانش" در اعمال تحریم‌ها علیه ایران نیست.

روابط ایران و ارمنستان از آن رو اهمیت دارد که مرز ارمنستان با دو همسایه خود-ترکیه و جمهوری آذربایجان- بسته است و مرز با ایران برای این کشور اهمیت حیاتی دارد.

منبع تصویر، primeminister.am

توضیح تصویر،

حسن روحانی و نیکول پاشینیان در نیویورک. آقای پاشینیان گفته است اگر دوباره نخست‌وزیر ارمنستان شود، سطح روابط با ایران را گسترش خواهد داد

آقای پاشینیان، همکاری‌های ارمنستان با ایران در زمینه انرژی را "بسیار مهم" خوانده و تاکید کرده روابط کشورش با ایران باید عاری از تاثیرات ژئوپولتیکی باشد.

نیکول پاشینیان که با انقلابی آرام و بدون خونریزی به قدرت رسیده گفته است منافع ارمنستان همیشه با منافع یا دیدگاه‌های سایر کشورها یکی نیست. او گفته است دولت ارمنستان همواره بر مبنای منافع این کشور اداره خواهد شد.

نخست‌وزیر ارمنستان اخیرا در نیویورک در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران دیدار کرد. آقای پاشینیان دیدارش با آقای روحانی را سازنده خوانده و گفته است در صورتی که دو باره به عنوان نخست‌وزیر ارمنستان انتخاب شود، سطح روابط با ایران را گسترش خواهد داد.

ظهراب مناتساکانیان، وزیر امور خارجه ارمنستان هم دو روز پیش با کاظم سجادی، سفیر ایران در ارمنستان دیدار کرد و دو طرف در باره روابط دو کشور و مسایل منطقه‌ای گفت‌و‌گو کردند.

در این دیدار، سفیر ایران در ارمنستان پیام محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را ابلاغ کرد که در آن از ارمنستان به خاطر "تعامل دوستانه، نزدیک و توام با حسن نیت" با تهران تقدیر و تشکر شده بود.

ارمنستان به زودی شاهد انتخابات پیش از موعد خواهد بود و به احتمال قریب به یقین، آقای پاشینیان نخست‌وزیر باقی خواهد ماند.

ارمنستان در این سال‌ها روابط "حسنه" خود با ایران را حفظ کرده و در مجامع بین‌المللی نیز معمولا در کنار ایران ایستاده اما این کشور و دولت نوپای آن در صورت اصرار و فشار دولت آمریکا برای همراهی ارمنستان در اعمال تحریم‌ها، کار سختی برای قانع کردن دولت آقای ترامپ برای ادامه وضع موجود خواهد داشت.