پژوهش بی‌بی‌سی: ملی‌گرایی نیروی محرکه انتشار اخبار جعلی در هند است

تعدادی از شهروندان به پژوهشگران بی بی سی اجازه داده‌اند به مدت هفت روز به تلفن‌های همراهشان دسترسی داشته باشند. حق نشر عکس BLOOMBERG

یک پژوهش سرویس جهانی بی‌بی‌سی نشان می‌دهد موج فزاینده ملی‌گرایی در هند شهروندان عادی را به انتشار اخبار جعلی (فیک نیوز) تشویق می‌کند.

براساس این پژوهش، برای برخی از کاربران تعلقات عاطفی با هدف پیشبرد هویت ملی، از حقایق و واقعیت‌ها، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

تحلیلگران رسانه‌های اجتماعی می‌گویند شبکه‌های متعلق به فعالان راست افراطی نسبت به گروه‌های چپ سازمان‌یافته‌تر عمل می‌کنند و داستان‌های ملی‌گرایانه‌ جعلی را رواج می‌دهند.

بررسی‌های بی بی سی همچنین تصدیق می‌کند که در هند به طور مثال میان منابع انتشاردهندگان اخبار جعلی (فیک نیوز) در توییتر و هواداران نارندرا مودی، نخست وزیر هند، همپوشانی وجود دارد.

این یافته‌ها نتیجه پژوهشی گسترده‌ای است که با مشارکت شهروندان هند، کنیا و نیجریه انجام شده است. مشارکت‌کنندگان در این پژوهش یا با اخبار جعلی در تماس بوده‌اند یا در انتشار اینگونه اخبار نقش داشته‌اند.

این افراد به پژوهشگران بی بی سی اجازه داده‌اند به مدت هفت روز به تلفن‌های همراهشان دسترسی داشته باشند.

سرویس جهانی بی بی سی این پژوهش‌ها را در غالب برنامه‌ای با عنوان "فراتر از فیک نیوز" در تلویزیون، رادیو و بخش آنلاین خود منتشر کرده است. هدف از این پژوهش و انتشار آن، بررسی این موضوع است که چگونه اطلاعات غلط و اخبار جعلی بر زندگی مردم سراسر جهان تأثیر می‌گذارد.

در هر سه کشور، یعنی هند، کنیا و نیجریه، عدم اعتماد به تولیدات رسانه‌های خبری سبب شده تا مردم برای دریافت اطلاعات از منابع جایگزین استفاده کنند. این شهروندان بدون تلاش برای تأیید اخبار جعلی، باور دارند که به انتشار داستان واقعی کمک می‌کنند.

بنابر پژوهش بی بی سی، انتشاردهندگان اخبار جعلی نسبت به تشخیص خود اطمینان داشتند.

نتایج این پژوهش تصدیق می‌کند که تراکم و هجوم اطلاعات دیجیتال در سال ۲۰۱۸، تشخیص حقیقت از اخبار جعلی را دشوارتر هم کرده است. مشارکت‌کنندگان در تحقیق بی بی سی، برای پرس و جو درباره منبع اخبار جعلی، تلاش اندکی انجام داده‌اند. این موارد، از جمله کامنت‌های فیس بوک، عکس‌های پست‌ها و فرستندگان مطالب را شامل می‌شود.

فرستدگان اخبار جعلی، غالباً به کانال‌ها و گروه‎های دوستی و فامیلی‌ خود در واتس آپ اطمینان کرده‌ و مطالب جعلی را برای دیگران هم فرستاده‌اند.

همرسانی گسترده شایعات بر روی واتس آپ، در هند به موجی از خشونت‌ها انجامیده است. از جمله شماری از مردم، گزارش‌های غلطی درباره کسانی منتشر کرده‌اند که به باور آنها کودک‌ربایی کرده بودند.

بنابر بر یک تحقیق مجزا که پژوهشگران بی بی سی انجام داده‌ بودند، در سال گذشته، دستکم ۳۲ تن در هند بر اثر دروغ‌پراکنی و انتشار شایعه در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مجازی جان باخته‌اند.

پژوهش‌ها در آفریقا اما نشان می‌دهد، بر خلاف هند، هویت ملی در انتشار اخبار جعلی تأثیر چندانی ندارد.

در کنیا، کلاهبرداری‌های مرتبط با پول و تکنولوژی بخشی از نیروی محرکه انتشار اخبار کذب به شمار می‌آید.

اما در نیجریه پخش و باز نشر اخبار ساختگی بیشتر با داستان‌های جعلی درباره تروریسم و ارتش گره می‌خورد.

همچنین، در هر دو کشور کنیا و نیجریه، نگرانی‌های مرتبط با حوزه سلامت از جمله زمینه‌هایی است که اخبار جعلی در آن منتشر می‌شود و بسیاری از مصرف‌کنندگان این دسته‌ اخبار، میان منابع معتبر و غیرمعتبر تمایزی قائل نمی‌شوند.

بی بی سی در جریان پژوهش اخیر تلاش کرده تا به این پرسش پاسخ دهد که چرا مردم اخبار جعلی را منتشر می‌کنند.

راهنمای تشخیص خبر جعلی؛ اخبار جعلی چیست و چطور می‌توان آن را تشخیص داد:

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
راهنمای تشخیص خبر جعلی؛ اخبار جعلی چیست و چطور می‌توان آن را تشخیص داد

موضوعات مرتبط