پرده اول انتخابات ۲۰۲۰: چه کسی رقیب ترامپ می‌شود؟

هنوز بیش از یک سال به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که نوامبر ۲۰۲۰ برگزار می‌شود باقی مانده. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا حضور خود را در این انتخابات از مدت‌ها قبل اعلام کرده اما هنوز مشخص نیست از سوی دموکرات‌ها چه فردی مقابل او خواهد ایستاد.

۱۷ جمهوریخواه برای انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست‌جمهوری ثبت نام کرده بودند اما دموکرات‌ها امسال رکورد آنها را شکستند و با ۲۰ کاندیدا وارد میدان شده‌اند.

دموکرات‌ها از جهت تعداد زنان کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری هم رکورددار شده‌اند.

طبق نظرسنجی‌های انجام شده، در میان نامزدهای حزب دموکرات، جو بایدن با اختلاف قابل توجهی در صدر قرار دارد. آقای سندرز در رده دوم است و الیزابت وارن، کاملا هریس و پیت بودجج در رده‌های بعدی قرار دارند.

برنی سندرز، که در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در سال ۲۰۱۶ از هیلاری کلینتون شکست خورد، امیدوار است این بار نامزد نهایی دموکرات‌ها شود اما سایر کاندیداها حتی چهره‌های کمتر شناخته شده هم مدعی هستند که توان شکست دادن آقای ترامپ را دارند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دموکرات‌ها با ۲۰ کاندیدا وارد میدان شده‌اند

از امروز مناظره‌های انتخاباتی حزب دموکرات برای یافتن نامزد این حزب آغاز می‌شود.

طی دو شب مناظره، نامزدهای سرشناس‌تر امیدوارند با ارائه طرح‌ها و برنامه‌های خود بتوانند مهر پیشرو بودن خود را بزنند و از دیگران جلو بیفتند. نامزدهای کمتر شناخته شده هم می‌خواهند با حضور در این مناظره‌ها خود را بیشتر به آمریکایی‌ها بشناسانند و شاید آینده بهتری برای خود در سیاست آمریکا بیابند.

مناظره‌ها قرار است به صورت زنده از شبکه‌های تلویزیونی، یوتیوب و توییتر پخش شود. دو مناظره اول در میامی فلوریدا برگزار می‌شود. فلوریدا یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین ایالت‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری است و اغلب گفته می‌شود فردی که امیدوار به راه یافتن به کاخ سفید است باید در این ایالت پیروز شود.


حاضران در مناظره چهارشنبه:

دعوای اصلی میان الیزابت وارن، بتو اورورک، کوری بوکر و ایمی کلوبشار خواهد بود. دیگر شرکت‌کنندگان عبارتند از جی اینسلی، فرماندار واشنگتن، جولین کاسترو، وزیر سابق مسکن و توسعه شهری، تولسی گبرد، نماینده هاوایی در مجلس نمایندگان، بیل دی بلازیو، شهردار نیویورک، تیم رایان نماینده اوهایو و جان دلینی، نماینده سابق مریلند.


حاضران در مناظره پنجشنبه:

نگاه‌ها روی جو بایدن، معاون باراک اوباما، برنی سندرز، پیت بودجج، شهردار ساوت بند ایندیانا و کاملا هریس، سناتور ایالت کالیفرنیا خواهد بود. دیگر شرکت‌کنندگان کرستن جیلیبرند، سناتور نیویورک، مایکل بنت، سناتور کلرادو، جان هیکنلوپر، فرماندار سابق کلرادو، اریک سوآلول، نماینده کالیفرنیا در مجلس نمایندگان، اندرو ینگ، کارآفرین و ماریان ویلیامسون نویسنده و فعال هستند.


شب اول نظرسنجی و فرصتی برای درخشش

حق نشر عکس AFP
Image caption الیزابت وارن بارها هدف حملات آقای ترامپ قرار گرفته است

الیزابت وارن، سناتور ماساچوست در مناظره امشب این فرصت را دارد تا به طور وسیع‌تری در باره طرح‌ها و برنامه‌های خود برای حل مشکلات مختلف در کشورش سخن بگوید. او با وعده برطرف کردن مشکل تبعیض اقتصادی در آمریکا به میدان آمده و به دلیل حملات دونالد ترامپ به او چهره سرشناسی است.

خانم وارن در مصاحبه‌های خود به شکاف طبقاتی در کشورش اشاره کرده و گفته است ساختار این کشور در خدمت "پولدارها است".

ستاد آقای ترامپ خانم وارن و آقای سندرز را متهم کرده که می‌خواهند افکار و ایده‌های سوسیالیستی را در کشور پیاده کنند.

بتو اورورک، نماینده سابق تگزاس که در انتخابات میان‌دوره‌ای نزدیک بود تد کروز، سناتور جمهوریخواه را شکست دهد، امیدوار است با درخشش در این مناظره دوباره توجه‌ها را به خود جذب کند.

تولسی گبرد، نماینده هاوایی در مجلس نمایندگان هم سعی خواهد کرد در زمانی که تنش‌ها در خاورمیانه به اوج رسیده، صدای صلح‌طلبان باشد.

برنی علیه بایدن

شب دوم مناظره‌ها از همین حالا برای بسیاری مهم است، جایی که جو بایدن و برنی سندرز رو در روی هم قرار می‌گیرند.

جو بایدن، معاون باراک اوباما در هشت سال دوران ریاست‌جمهوری او از زمان اعلام نامزدی‌اش برای انتخابات ۲۰۲۰ در نظرسنجی‌ها پیشتاز بوده ولی برنی سندرز که تجربه شرکت در دور مقدماتی انتخابات ۲۰۱۶ را دارد و در آن سال نزدیک بود هیلاری کلینتون را شکست دهد، فاصله چندانی با او ندارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای بایدن تا کنون به گونه‌ای عمل کرده که انگار نامزد قطعی حزب دموکرات برای انتخابات خواهد بود اما در مناظره فردا شب مجبور است با برنی سندرز مناظره کند

آقای سندرز تا پیش از انتخابات ۲۰۱۶ چهره چندان شناخته شده‌ای نبود اما در آن سال با فراخوانش برای یک "انقلاب سیاسی" و پایان دادن به سرکشی‌های طبقه میلیاردر آمریکا مشهور شد و اکنون یکی از شناخته‌ شده‌ترین سیاستمداران آمریکا در جهان است.

آقای بایدن تا کنون به گونه‌ای عمل کرده که انگار او نامزد قطعی حزب دموکرات برای انتخابات خواهد بود اما در مناظره فردا شب او مجبور است با برنی سندرز، پیت بودجج و کاملا هریس مناظره کند که از مشهورترین چهره‌های حزب دموکرات در آمریکا هستند و می‌توانند او را به چالش بکشند.

این دو در مورد برخی مسایل دیدگاه‌های کاملا متفاوتی دارند و باید منتظر ماند و دید که چه لحنی در قبال یکدیگر خواهند گرفت.

برنی سندرز و جو بایدن هر دو منتقد آقای ترامپ هستند. برنی سندرز، دونالد ترامپ را "خطرناک‌ترین رئیس‌جمهوری تاریخ معاصر آمریکا" خوانده و جو بایدن هم آقای ترامپ را "تهدید وجودی" خوانده است.

اما به احتمال قوی آقای سندرز سعی خواهد کرد آقای بایدن را سیاستمداری نشان دهد که همراه و هم‌جهت با بخش عمده رای‌دهندگان حزب دموکرات حرکت نمی‌کند و توان جذب رای‌دهندگان را نخواهد داشت و آقای بایدن هم تلاش خواهد کرد آقای سندرز را سیاستمداری با افکار افراطی نشان دهد که دارای طرح‌های غیر عملی است.

چنین فضایی شاید یادآور مناظره‌های هیلاری کلینتون و برنی سندرز در سال ۲۰۱۶ باشد. در اوج رقابت‌های انتخاباتی درون حزبی، جنگ لفظی میان این دو کاندیدا درگرفت. خانم کلینتون آقای سندرز را به "بی‌اطلاعی" از مسایل متهم کرد و در مقابل، آقای سندرز گفت به نظر او خانم کلینتون "صلاحیت" پست رئیس‌جمهوری را ندارد.


کاندیداها درباره چه موضوع‌هایی بحث می‌کنند؟

حق نشر عکس Reuters

کمیته ملی دموکراتیک، نهاد اداره‌کننده حزب دموکرات آمریکا است و گفته در دو شب مناظره کاندیداها، موضوع‌های مختلفی مطرح خواهند شد. بحران تغییرات آب و هوایی یکی از مهم‌ترین این موضوعات است. بیشتر کاندیداهای حزب دموکرات از "نیو دیل سبز"، طرح رسیدگی به نابرابری‌های اقتصادی و تغییرات اقلیمی حمایت کرده‌اند اما جو بایدن مهم‌ترین کاندیدایی است که تا کنون موافقت خود را با این طرح اعلام نکرده است.

سیستم بهداشت درمانی نیز یکی از موضوعاتی است که در مناظره مطرح خواهد شد. برخی هنوز هوادار "اوباماکر" هستند که خدمات درمانی را در اختیار بخش‌های بیشتری از جامعه آمریکا قرار می‌داد. برخی مانند برنی سندرز خواهان ارایه بیمه همگانی برای همه مردم آمریکا هستند و شماری هم بینابین این دو.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نامزدهای دموکرات انتخابات آمریکا در مورد ایران چه می‌گویند

مسایلی چون امنیت مرزی و دیوار پیشنهادی دونالد ترامپ در مرز با مکزیک، وام‌های دانشجویی و شهریه دانشجویی و استیضاح آقای ترامپ هم قطعا مطرح خواهند شد.

در حوزه سیاست خارجی تنش‌های فزاینده با ایران، جنگ تعرفه‌ها با چین و مسایل خاورمیانه از جمله جنگ یمن و نقش عربستان و مناقشه اسرائیلی‌ها و فلسطینیان هم از جمله موضوعاتی هستند که کاندیداها به آن خواهند پرداخت.


غایب حاضر

دونالد ترامپ هنگام آغاز اولین مناظره در هواپیمای ریاست‌جمهوری‌اش عازم ژاپن برای در نشست گروه ۲۰ خواهد بود. اگرچه او در مناظره‌ها حضور فیزیکی ندارد اما قطعا نام او بارها در این مناظره بر زبان‌ها جاری خواهد شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption به احتمال قوی باید منتظر توییت‌های تند و تیز آقای ترامپ در باره مناظره و کاندیداها بود

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد رای‌دهندگان دموکرات، خواهان کاندیدایی هستند که بتواند در رقابت با آقای ترامپ او را شکست دهد. این کار سختی خواهد بود. آقای ترامپ از همین حالا در توییت‌هایش نامزدهای مطرح حزب دموکرات را به تمسخر گرفته و آنها را به واکنش واداشته است.

شاید موضوع استیضاح آقای ترامپ هم در مناظره مطرح شود، چیزی که خواسته بخش زیادی از رای‌دهندگان دموکرات است اما به نظر نمی‌رسد کادر رهبری حزب در حال حاضر تمایلی به آن داشته باشد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آغاز کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰

آقای ترامپ شاید مناظره را نبیند اما به احتمال قوی باید منتظر توییت‌های تند و تیز او در باره مناظره و کاندیداها بود.

امشب و فردا شب کاندیداهای دموکرات سعی خواهند کرد در برابر میلیون‌ها تماشاگر بدرخشند اما این هنوز تازه اول راه است. این مناظره پرده اول انتخاباتی است که میلیون‌ها نفر و چه بسا میلیاردها نفر را تا نوامبر سال آینده با خود همراه خواهد کرد.